Manicure japoński – czy wiesz o nim wszystko?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Manicure japoński odbudowuje płytkę paznokcia. Bazuje na regeneracji i pielęgnacji przy użyciu metod stosowanych na Dalekim Wschodzie już przeszło 400 lat temu. Europejki oszalały na jego punkcie! Czy każdy może go stosować? Jakie jeszcze kryje przed nami tajemnice?

Na czym polega manicure japoński?

Jedną z najpopularniejszych metod regeneracji i pielęgnacji płytki paznokcia jest manicure japoński. Swoją nazwę zawdzięcza krajowi, z którego się wywodzi. Niegdyś stosowany był u arystokratek, aby ich dłonie były zawsze zdrowe i zadbane. Paznokcie po takim zabiegu są bowiem gładkie i błyszczące. Od razu przywodzi to na myśl zdrową płytkę. Zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia płytki paznokcia, aby kolejno wetrzeć w niego specjalną pastę, która w swoim składzie ma substancje odżywcze, takie jak: witaminy A i E, keratynę, wosk pszczeli oraz krzemionkę z Morza Japońskiego.

Niezbędne produkty do wykonania manicure japońskiego

Aby poprawnie wykonać manicure japoński, nie trzeba umawiać się do kosmetyczki. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria i produkty. W pierwszej kolejności warto wymienić dwa kosmetyki do pielęgnacji płytki paznokcia: puder i pastę. Po drugie – przydadzą się również dwie polerki oraz papierowy pilniczek do zmatowienia płytki.

Wszystkie produkty do manicure japońskiego znaleźć można w drogeriach internetowych lub specjalistycznych sklepach z akcesoriami do manicure. Cały zestaw do pielęgnacji japońskiej zawiera:

  • pastę oznaczoną jako nr 1, która ma działanie odżywcze,
  • puder z oznaczeniem 2,
  • polerkę do wcierania pasty (w tym samym kolorze co pasta),
  • polerkę do wcierania pudru (również w tym samym kolorze co puder),
  • polerkę do płytki paznokcia,
  • szpatułkę do nakładania preparatów,
  • pilniczek do nadawania kształtu i matowienia płytki.

Odpowiednie oznaczenia oraz kolory mają za zadanie ułatwić wykonanie manicure.

Jak wykonać manicure japoński – krok po kroku

  1. Zabieg należy rozpocząć od dezynfekcji rąk. Kolejnym etapem jest przygotowanie płytki. Należy odsunąć skórki, nadać płytce właściwy kształt oraz zmatowić ją. Najlepiej użyć do tego bloczku polerskiego. Pozbycie się tłustej powłoki ułatwi nakładanie i umożliwi wnikanie substancji aktywnych w płytkę.
  2. W tak przygotowany paznokieć należy wetrzeć pastę nr 1. Są na to dwa sposoby – albo nakładanie produktu bezpośrednio na płytkę, albo na polerkę. Posłuży ona wtedy do wcierania preparatu. Polerkę przesuwamy kilkanaście razy po powierzchni paznokcia, ruchami posuwistymi w jedną i drugą stronę. Rezultatem są intensywnie błyszczące paznokcie.
  3. Ostatni etap to zabezpieczenie płytki, inaczej nazywane zamknięciem substancji aktywnych wewnątrz paznokcia. Posłuży do tego puder. Za pomocą szpatułki nakładamy niewielką ilość pudru na każdy paznokieć i wcieramy polerką nr 2 (do pudru). Przy użyciu delikatnego pędzelka należy pozbyć się resztek produktu. Cały zabieg nie powinna zająć więcej niż 40 minut.

Wielką zaletą manicure japońskiego jest piękna, odżywiona i twarda płytka. Ponadto rezultat widać od razu po zabiegu. Efekt utrzymuje się do 10 dni. Jednak regularnie wykonywany odbudowuje strukturę paznokcia na długo. Pozwala on zapomnieć o rozdwajaniu i łamaniu się paznokci.

O czym warto pamiętać

Manicure japoński nie powinien być stosowany bezpośrednio po usunięciu hybrydy lub paznokci żelowych. Płytka jest wtedy osłabiona, a pocieranie jeszcze pogorszy jej stan. Malowanie paznokci zwykłym lakierem, tuż po wykonaniu manicure japońskiego, nie jest zalecane. Na paznokciu znajduje się wówczas warstwa, która uniemożliwi utrzymanie się lakieru. Powinnyśmy się wstrzymać od wszelkich zabiegów upiększających 2 tygodnie. 

Zabieg ten sprawdzi się u osób, które mają łamliwe i delikatne paznokcie. Wzmocni je i odbuduje. To świetna alternatywa dla manicure hybrydowego czy żelowego.

Warto jednak pamiętać, aby nie był on zbyt często wykonywany. Intensywne pocieranie, które towarzyszy temu zabiegowi, może spowodować mechaniczne uszkodzenia. Najlepiej wykonywać go co 3 tygodnie.

W salonie kosmetycznym za zrobienie manicure japońskiego zapłacimy około 70 zł. Natomiast na samodzielny zestaw wydamy około 100 zł, ale użyć go możemy wielokrotnie.

Przeczytaj też: Oto przewodnik po najpopularniejszych kształtach paznokci

Zdjęcie główne: Robert Wołkaniec/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*