Peeling do skóry głowy – po co go używać i czym kierować się przy wyborze tego kosmetyku?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

W sklepach nieustannie pojawiają się nowe produkty pielęgnacyjne. Popularność zyskuje peeling do skóry głowy. Przed zakupem warto poznać korzyści wynikające z korzystania z niego i dowiedzieć się, jak go stosować. 

Zwykle peeling kojarzy się z twarzą i ciałem. Jednak stopniowo zainteresowanie zyskuje peeling do skóry głowy. Pielęgnacja włosów weszła na wyższy poziom z pomocą kosmetyków nakładanych bezpośrednio na skórę głowy, które regulują wydzielanie sebum i odżywiają włosy od nasady. Poznaj inne właściwości peelingów!

Po co używać peelingu do skóry głowy?

Szampon nie jest w stanie usunąć wszystkich nagromadzonych zabrudzeń ze skóry głowy. Z biegiem czasu ich zaleganie zaburza odpowiednie oddychanie skalpu. Głównym zadaniem peelingu jest właśnie dokładne oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń, pozostałości kosmetyków oraz usunięcie przy tym martwych komórek. Pozbywanie się martwego naskórka jest konieczne ze względu na to, że ten się łuszczy, a następnie odpada. Powoduje to nieestetyczny wygląd włosów. Jeżeli zgromadzi się go bardzo dużo, skóra głowy może swędzieć, a włosy nadmiernie wypadać.

Skalp w złej kondycji może powodować różne problemy z włosami, takie jak wypadanie, widoczne osłabienie włosów czy szybkie przetłuszczanie. Odpowiednie wykonywanie peelingu pobudza krążenie krwi. Skóra głowy, która jest dobrze dotleniona dzięki masażowi i odpowiedniemu oczyszczeniu, lepiej wchłania elementy zawarte w maseczkach i odżywkach. Pielęgnacja przy użyciu peelingu pozwala na dotarcie wszystkich drogocennych substancji aż do samych cebulek, odżywiając przy tym skórę i włosy od nasady aż po same końce.

Peelingi do skóry głowy powinniśmy stosować, aby oczyścić skórę głowy i ujścia mieszków włosowych. W praktyce znaczy to, ze skóra, która jest obklejona martwym naskórkiem i produktami do pielęgnacji włosów, powinna być regularnie oczyszczana, aby włosy łatwo i bez konieczności przebijania przez zalegająca warstwę, mogły swobodnie rosnąć. Oczywiście szampony pełnią te funkcje, ale z racji na zawarte w nich środki powierzchniowo czynne, mogą podrażniać skórę głowy. Natomiast peelingi – stosowane raz na 1-2 tygodnie i pozostawione na głowie na czas, który sugeruje producent – będą regulować pracę gruczołów łojowych, czyli wpływać na przetłuszczanie skóry głowy, regulować procesy złuszczania naskórka na skórze głowy i co najważniejsze – nie będą przesuszać skóry. Skutecznym i najbezpieczniejszym wyborem będzie peeling enzymatyczny, który mechanicznie nie podrażni skóry głowy. 

– tłumaczy Emilia Wieczorkowska, trycholog.

Działanie peelingu do skóry głowy

Łatwe wykonanie peelingu na skórę głowy to nie jedyny plus produktów z tej kategorii. Dobrze wykonywany kosmetyk zapewni dokładne oczyszczenie ze wszystkich brudów oraz resztek innych produktów. Dodatkowo skutecznie usuwa martwy naskórek i poprawia mikrokrążenie. Peeling niweluje podrażnienia skóry głowy, dzięki czemu stan włosów poprawia się od środka, czego efekt jest widoczny na całej długości kosmyków.

Regularna pielęgnacja połączona z delikatnym, relaksującym masażem pozwala zwiększyć objętość fryzury i przyspieszyć wzrost włosów. Peeling do skóry głowy pozytywnie wpływa na kondycję włosów, dzięki czemu są one zauważalnie wzmocnione oraz błyszczące przez znacznie dłuższy czas. To zdecydowanie bardziej dogłębna pielęgnacja, niż w przypadku mycia głowy samym szamponem i odżywką.

Jak wybrać odpowiedni peeling do skóry głowy dla siebie?

Peeling do skóry głowy dopiero zyskuje popularność, przez co na półkach sklepowych nie można oczekiwać jeszcze bardzo szerokiej gamy produktów. Szukając odpowiedniego kosmetyku dla siebie, należy zwrócić uwagę na etykietę. Producenci zazwyczaj wprowadzają linie dedykowane konkretnym problemom – włosom osłabionym, przetłuszczającym się lub z łupieżem. To zdecydowanie ułatwi wybór najlepszego produktu dla siebie. 

Warto także spróbować wykonać peeling do skóry głowy samodzielnie przy użyciu produktów, które z pewnością masz w swojej kuchni. Przy pomocy niektórych składników możesz wykonać odpowiedni peeling dla siebie w swoim domu. Jednak nie zniechęcaj się, jeżeli konkretny peeling do skóry głowy nie przynosi wymarzonych efektów. Każdy z nich posiada inne działanie, dlatego warto spróbować kilku. Wiele ciekawych przepisów na peelingi można znaleźć w internecie.

NASZ EKSPERT: Emilia Wieczorkowska, kosmetolog i trycholog

Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia. Ukończyła studia podyplomowe  z zakresu trychologii na  Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotychczasowe doświadczenie zdobywała w Warszawskich klinikach medycyny estetycznej, licznych kursach oraz kongresach. W swoich protokołach zabiegowych łączy najlepsze technologie z najnowszymi wynikami badań. Jest zwolenniczką świadomej pielęgnacji, dlatego podczas konsultacji zawsze dzieli się wiedzą i pomaga w doborze odpowiednich kosmetyków dobranych do obecnego stanu skóry twarzy jak i skóry głowy. Związana z warszawską Kliniką medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej OT.CO Clinic.

fot. materiały prywatne

Przeczytaj też: Czy wiązanie włosów w koński ogon może wiązać się z ich wypadaniem?

Zdjęcie główne: kazmulka/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*