Niebezpieczne pieprzyki. Jak odróżnić czerniaka od pieprzyka?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czym są pieprzyki? 

Pieprzyki to inaczej znamiona barwnikowe, czyli zmiany, które powstały w wyniku namnażania się komórek barwnikowych skóry. Są to płaskie lub wypukłe plamki jednolitego koloru i określonej formy. Mogą być wrodzone lub nabyte – po 35 roku życia każdy nowy pieprzyk musi być poddany kontroli dermatologicznej. Nabyte pieprzyki dzielą się na łagodne, które mają regularny kształt i najczęściej pojawiają się w dzieciństwie, oraz atypowe, czyli te, które mają nieregularny kształt, nierównomiernie rozmieszczony barwnik i duży rozmiar. Właśnie te atypowe najczęściej przeradzają się w czerniaka. 

Czy pieprzyki są niebezpieczne? 

Prawdopodobnie każdy słyszał o takim zjawisku, jak czerniak. Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który charakteryzuje się szybkim wzrostem. Może pojawić się jako nowe znamię lub powstać ze zdrowego pieprzyka pod wpływem słońca. W przypadku czerniaka ważna jest wcześniejsza diagnoza, gdyż wtedy szanse na udane leczenie są bardzo wysokie. 

Pieprzyki same w sobie nie są niebezpieczne. Prawidłowa ochrona znamion przed słońcem oraz unikanie nadmiernego nasłonecznienia (oraz unikanie solarium) znacząco zmniejsza szanse na powstanie czerniaka. Krem z filtrem UVA/UVB to podstawa! 

Jak odróżnić czerniaka od pieprzyka? 

Jak już wspominaliśmy, atypowe pieprzyki mają zwiększone szanse na przerodzenie się w czerniaka. Nietypowy kształt, rozmiar i kolor to oznaki, że najlepiej jak najszybciej udać się do specjalisty, najczęściej dermatologa. Wszystkie nowe pieprzyki wymagają kontroli i obserwacji, gdyż czerniak bardzo często pojawia się jako osobne znamię. Co jeszcze musi zwrócić Twoją uwagę? Zaczerwienienia, dolegliwości bólowe, stan zapalny, krwawienie, swędzenie i uwypuklenie mogą wskazywać na niebezpieczne zmiany skórne.

Jak odróżnić czerniaka od pieprzyka? Za pomocą ABCDE (angielski akronim Asymetry, Border, Color, Diameter, Evolution). Znaczy to, że wszystkie pieprzyki o nieregularnych kształtach, nierównych brzegach, zmiennych kolorach, ze średnicą większą niż 0.5 cm oraz zmieniające swój wygląd w ciągu 3 miesięcy muszą być poddane badaniu u dermatologa. 

Jeśli poszukujesz dermatologa w Krakowie, sprawdź Nova Clinic.

Fot.: Johannes Krupinski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*