Niedoczynność tarczycy – jakie są objawy i przyczyny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Niedoczynność tarczy jest zaburzeniem endokrynologicznym, wynikającym z niedoboru hormonów tarczycy, co sprowadza się do spowolnienia funkcji metabolicznych organizmu. Choroba Hashimoto, będąca najczęstszą przyczyną tej choroby, dotyka o wiele częściej kobiet. Jakie są przyczyny i objawy niedoczynności tarczycy? Jak można ją leczyć?

Co warto wiedzieć o tarczycy?

Tarczyca to spopularyzowana nazwa na gruczoł tarczowy, który jest umiejscowiony u dołu szyi, tuż przed samą tchawicą. Jest to mały organ, odpowiadający za produkcję trójjodotyroniny oraz tyroksyny. Są to hormony niezbędne przy przemianie materii. Do innych zadań tarczycy można przypisać regulację temperatury ciała, utrzymywanie kondycji włosów, skóry oraz paznokci, wpływ na układ krwionośny, a nawet może oddziaływać na ogólne samopoczucie. Przysadka mózgowa, a właściwie hormon, który produkuje, odpowiada za poprawne funkcjonowanie tarczycy to TSH. Reguluje on pracę tarczycy oraz dba o odpowiednie ilości produkowanych przez nią hormonów w organizmie.

Niedoczynność tarczycy – przyczyny i objawy

O niedoczynności tarczy można mówić w momencie, kiedy dochodzi do zaburzenia, konkretniej niedoboru, którychkolwiek z tych gruczołów. Niedoczynność tarczycy może być pierwotna, czyli wynikać z uszkodzenia tarczycy, wtórna, w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia przysadki mózgowej, bądź trzeciorzędna. Wtedy występuje niedobór hormonu odpowiadającego za poprawną pracę przysadki mózgowej.

Przyczyn niedoczynności tarczycy można doszukiwać się wielu. Najczęstszą z nich jest choroba Hashimoto. Jest to przewlekła niedoczynność tarczycy wiążąca się z upośledzeniem funkcjonowania gruczołu tarczowego, doprowadzając do jego stopniowego wyniszczania. Innymi powodami może być operacyjne usunięcie tarczycy, częściowe lub w całości, niedobór jodu w organizmie, przyjmowanie niektórych leków lub napromieniowanie gruczołu tarczowego przy leczeniu zmian nowotworowych. Przyczyn jest oczywiście o wiele więcej i bardzo istotne jest jej ustalenie, aby można było wdrożyć odpowiednie leczenie.

Osoba cierpiąca na niedoczynność tarczycy jest zwykle bardzo osłabiona i szybko się męczy. Towarzyszy temu nadmierna senność, wzmożona trudność w koncentracji, a nawet zaburzenia pamięci. Taka osoba ma zwykle problemy z przyrostem masy ciała bez względu na stosowaną dietę oraz aktywność fizyczną. Ponadto bardzo często ma łamliwe, suche włosy oraz skłonność do wysuszania się skóry. U kobiet dochodzi również do zaburzenia cyklu oraz obfitych miesiączek. Mężczyźni z niedoczynnością tarczycy borykają się z zaburzeniami wzwodu, a także ogólnym spadkiem libido.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Przy leczeniu niedoczynności tarczycy kluczowy jest kontakt z lekarzem. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich medykamentów, jak również ich dawkowanie. Bardzo często stosuje się farmakoterapię, polegającą na uzupełnieniu niedoboru hormonu. Istnieją różne leki na niedoczynność tarczycy na receptę. Na stronie Receptomat.pl możesz otrzymać receptę na odpowiednie leki, dostosowane do sposobu leczenia niedoczynności tarczycy. Należy pamiętać, że tej choroby nie należy lekceważyć. Warto badać się w tym zakresie, jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy, ponieważ nieleczona niedoczynność tarczycy może doprowadzać do chorób nerek, układu sercowo-naczyniowego, wszelkich infekcji, niedokrwistości, problemów z płodnością, a w przypadku ciężarnych kobiet może nawet powodować zwiększone ryzyko poronienia.

Fot.: Anete Lusina/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*