Zastosowanie i rodzaje maseczek medycznych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeszcze do niedawna w Polsce istniał obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczkami ze względu na pandemię COVID-19. Obecnie, kiedy ryzyko związane z koronawirusem zostało przynajmniej częściowo opanowane, nakaz noszenia maseczek dotyczy tylko wybranych obszarów (na przykład placówek medycznych). Niektórzy jednak, dla własnego bezpieczeństwa, nadal stosują zasady bezpieczeństwa wprowadzone w pandemii, chroniąc się w ten sposób przed chorobami.

Jednorazowe maseczki chirurgiczne

Podstawowymi maseczkami, używamy w trakcie całej pandemii, były maseczki chirurgiczne. Są one jednorazowe, a ich skuteczność określa się poprzez stopień filtracji. Typ I ma skuteczność minimum 95%, a typ II i IIR – minimum 98%. Co to oznacza? Fizyczna bariera, którą tworzy maseczka, pozwala na wyłapanie jakiejś części patogenów. Faktem jest, że wirusy i bakterie są zbyt małe, żeby mógł je zatrzymać materiał – jednak, na szczęście, nie „podróżują” one w powietrzu same, ale są przenoszone przez kurz, ślinę, wodę i drobiny obecne w otaczającej nas atmosferze. W ten sposób maseczki mają szansę zatrzymać cząstki, na których znajdują się patogeny. I to właśnie wyłapanie 95 na 100 takich cząstek określa się skutecznością minimum 95%, czyli I typu. 

Warto jeszcze powiedzieć, czym różni się typ II od typu IIR, skoro ich skuteczność w wyłapywaniu cząstek i patogenów jest taka sama. Maseczki typu IIR są po prostu odporne na przesiąkanie, co może okazać się bardzo przydatne, bo tego typu osłona ust i nosa stwarza mniejsze ryzyko przesiąknięcia wodą zawartą w wydychanym powietrzu czy wilgocią z powietrza. W ofercie dostępnej na stronie: https://rcmedical.pl/ znajdziesz szeroką ofertę różnego rodzaju maseczek – w tym również jednorazowych maseczek chirurgicznych. Sprawdź, co może Ci się przydać i zamów zapas maseczek już dzisiaj.

Półmaski filtrujące

Ochrona przed patogenami jest bardzo ważna, ale w czasie zimy i w okresie grzewczym z pewnością interesuje Cię coś jeszcze – zwłaszcza, jeżeli jesteś mieszkańcem dużego miasta. Tym, przed czym chcesz chronić się w tym okresie są nie tylko zarazki, ale także smog, zanieczyszczenia, pyły i brud. Czy maseczki mogą Ci w tym pomóc? Maseczki jednorazowe mają ograniczoną skuteczność w tym zakresie, ale już półmaski typu FFP1, FFP2, FFP3 i N95 okazują się bardzo pomocne. Zatrzymywanie pyłów i zanieczyszczeń jest możliwe, dzięki bardzo gęstemu splotowi materiału oraz obecności filtra oczyszczającego. Półmaski filtrujące znajdziesz zarówno w wersji jednorazowej, jak i wielorazowej, możesz więc dostosować produkty do swoich potrzeb. Warto wiedzieć, że w maseczka wielorazowych z filtrem należy regularnie (przynajmniej raz na 28 dni) wymieniać ten element, aby zachowały swoją skuteczność. Czy różnią się między sobą maseczki FFP? Im wyższy numer, tym mniejsze drobiny będzie zatrzymywać maseczka. Na przykład, typ FFP1 jest w stanie blokować zanieczyszczenia o średnicy 1 mikrometra i większe, a już typ FFP3 o średnicy od 0,3 do 0,5 mikrometra.

Fot.: Engin Akyurt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*