Rękawiczki medyczne — jak i kiedy używać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Rękawiczki medyczne to nieodłączny element środków podstawowej ochrony osobistej. Mimo nazwy są one wykorzystywane nie tylko w placówkach medycznych. Jak i kiedy ich używać? Dowiedz się, kiedy dokładnie potrzebne są rękawiczki medyczne oraz poznaj wszystkie ich rodzaje. 

Rodzaje rękawiczek medycznych

Stosowanie rękawiczek medycznych to podstawowa forma ochrony osobistej. Jednak jakie rękawiczki wybrać oraz jakie informacje o rękawiczkach wziąć pod uwagę? Najpopularniejszym podziałem rękawic medycznych jest podział ze względu na materiał.

Najczęściej stosowane są bez wątpienia lateksowe rękawice jednorazowe. Produkowane są z naturalnego kauczuku, dzięki czemu są niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Należy jednak pamiętać, że część pacjentów ma alergię na lateks, dlatego też należy zawsze przeprowadzić wywiad na temat uczuleń. 

Doskonałą alternatywą dla lateksu są nitrylowe rękawice. Jeśli chodzi o wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, są one zbliżone do rękawiczek lateksowych, jednak w przeciwieństwie do nich nie wywołują reakcji alergicznych. Są bowiem wykonane  z syntetycznego kauczuku akrylonitrylo-butadienowego. 

Jeszcze inną propozycją są rękawiczki winylowe. Są one wykonane z PCV, dzięki czemu genialnie sprawdzają się jako ochrona przed chemikaliami. Są one bardzo trwałe, jednak dość sztywne, dlatego też tak ważny w ich przypadku jest wybór odpowiedniego rozmiaru.

Kiedy potrzebne są rękawiczki medyczne?

Znasz już najczęściej stosowane rodzaje rękawiczek medycznych. Kiedy jednak należy je nosić? 

Rękawiczki medyczne to przede wszystkim forma ochrony osobistej.  Mają one za zadanie chronić przede wszystkim pacjentów oraz lekarzy w placówkach ochrony zdrowia. Należy je zakładać między innymi w sytuacjach, kiedy istnieje ryzyko kontaktu z płynami ustrojowymi, krwią oraz wydzielinami. Jałowe rękawiczki medyczne są więc zakładane na przykład podczas operacji, odbierania porodu, wykonywania zabiegów medycznych, procedur związanych z dostępem naczyniowym, czy przygotowaniem żywienia pozajelitowego i chemioterapeutyków.

Ponadto rękawiczki medyczne znajdują zastosowanie również poza placówkami medycznymi. Są one koniecznością na przykład w różnego rodzaju laboratoriach, a także w salonach kosmetycznych i w studiach tatuażu. Możesz je także stosować na co dzień, aby zapewnić sobie większą ochronę przed drobnoustrojami.

Zdjęcie główne: pexels.com/Ivan Samkov

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*