Zalety korzystania z naturalnych kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kosmetyki i akcesoria pochodzenia naturalnego mają pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Poniżej prezentujemy wybrane dziesięć zalet płynących z ich stosowania.

1. Bezpieczny skład 

Prosty skład ekologicznych kosmetyków sprawia, że konsument nie musi obawiać się wpływu szkodliwych substancji na zdrowie – produkty stworzone z wykorzystaniem naturalnych surowców są pozbawione parabenów, SLS-ów, glikoli czy olejów mineralnych. Organiczne kosmetyki do pielęgnacji twarzy nie zawierają także szkodliwych substancji o rakotwórczym, alergizującym czy zaburzającym gospodarkę hormonalną działaniu. Formuły naturalnego pochodzenia są lepiej tolerowane i wchłaniane przez skórę niż ich syntetyczne odpowiedniki. 

2. Ochrona dla skóry wrażliwej i alergicznej 

Roślinne ekstrakty pielęgnują skórę, wspierają zachodzenie naturalnych procesów i rzadko uczulają. Dzięki temu świetnie sprawdzają się dla skóry wrażliwej i alergicznej. Dzięki wyeliminowaniu syntetycznych składników mogą być także przeznaczone dla dzieci i kobiet w ciąży. Warto zaznaczyć, że prosty skład kosmetyku jest bardziej zrozumiały  dla przeciętnego konsumenta. Zwykle drogeryjne odpowiedniki kosmetyków zawierają niekończącą się listę składników o niezrozumiałych nazwach.

3. Zapach kojący zmysły 

Naturalne olejki eteryczne pięknie pachną i sprzyjają relaksacji w czasie kąpieli. Warto je stosować także ze względu na ich właściwości antyseptyczne. 

4. Ekologiczne opakowania 

Dużym atutem naturalnych kosmetyków jest to, że zwykle są pakowane w sposób ekologiczny. Mydła i szampony w kostce, owinięte szarym papierem oraz kremy, balsamy i peelingi, zamknięte w szklanych słoiczkach, stanowią dobrą alternatywę dla plastiku, wszechobecnego na półkach drogeryjnych. Warto wypróbować również dezodorant w kremie, który świetnie zastąpi klasyczny aerozol czy sztyft. 

5. Ponowne napełnienie opakowań

W przypadku naturalnych kosmetyków warto korzystać także z opcji re-fill, dzięki której można użyć ponownie opakowania po kosmetykach, a przy tym zaoszczędzić i wspierać środowisko. Szklane słoiki i metalowe puszki znajdą zastosowanie również w podróży, jeśli przełożysz do nich mniejszą ilość kosmetyku.

6. Wspieranie lokalnych i rodzinnych biznesów zamiast dużych korporacji

Kupując naturalne kosmetyki, możemy wspierać rodzinne biznesy, które samodzielnie zajmują się całą produkcją, a także pozyskują surowce pochodzące od lokalnych dostawców i z upraw organicznych. Jest to dużo lepsze dla środowiska niż działania wielkich koncernów, które generują spory ślad węglowy w procesach produkcyjnych i podczas transportu. Wśród polskich marek kosmetyków warto zwrócić uwagę na make me bio, która posiada w swojej ofercie produkty do łagodnej pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.

7. Kosmetyki certyfikowane

Wybierając produkty do pielęgnacji pochodzenia naturalnego, należy upewnić się, że zostały opatrzone odpowiednimi certyfikatami. Dają one pewność konsumentowi, że dany kosmetyk zawiera odpowiednią zawartość procentową składników naturalnych i organicznych. Warto zwrócić także uwagę na certyfikat Vegan Society, który jest gwarancją, że produkty nim opatrzone spełniają standardy założeń weganizmu. 

8. Wspieranie praw zwierząt

Kosmetyki naturalne i organiczne zwykle nie zawierają w swoim składzie substancji pochodzenia zwierzęcego ani nie są testowane na zwierzętach. 

9. Uniwersalność użycia 

Pielęgnacja naturalna często jest uniwersalna i tworzona z myślą zarówno o kobietach i mężczyznach. Większość produktów mogą też stosować dzieci. 

10. Wspieranie codziennych rytuałów piękna 

Aby kosmetyki przyniosły upragnione rezultaty, należy pamiętać o ich regularnym stosowaniu. Codzienna pielęgnacja twarzy powinna odbywać się rano i wieczorem. Na kondycję skóry mają wpływ również dieta, aktywność fizyczna, gospodarka hormonalna, stres oraz ilość snu. Warto wspierać codzienne rytuały piękna poprzez techniki relaksacyjne. Dobrym pomysłem może być stosowanie tradycyjnego, dalekowschodniego masażu gua sha przy użyciu grzebienia i płytki jadeitowej oraz peelingowanie skóry a sucho. W przypadku włosów, dobrze sprawdzi się jedwabna gumka do włosów oraz wcierki regeneracyjne.

Zdj. główne: Eva Nouhet/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Paula 13.02.2022

    Myślę, że warto wspomnieć, że powstają już etyczne drogerie kosmetyczne, które oprócz oferowania świetnych jakościowo naturalnych kosmetyków od polskich producentów idą o krok dalej.
    – oferują u siebie wyłącznie kosmetyki zweryfikowane pod kontem nietestowania na zwierzętach. Sama nie musisz już tego robić
    – pakują prawdziwe zero waste – bez grama plastiku
    – najważniejsze: przeznaczają dużą część przychodu z zamówień na pomoc zwierzętom.