Artykuł sponsorowany
Grzybica pochwy to przypadłość, która spotyka wiele kobiet. Szacuje się, że każda z pań miała w swoim życiu przynajmniej raz zapalenie grzybicze pochwy. Taki problem może pojawić się u każdego, nawet u kobiety, która dba o siebie i zawsze pilnuje stanu swojego zdrowia. Dowiedz się, co wywołuje grzybicę pochwy i jakie czynniki sprawiają, że jest się na nią bardziej narażoną.
Należy pamiętać, że zapalenie grzybicze pochwy jest niebezpieczne i samo się nie wyleczy. Zalecany jest kontakt ze specjalistą. Szybkim sposobem jest teleporada lekarska, która umożliwia porozmawianie z lekarzem bez wychodzenia z domu.
Temat zapalenia grzybiczego pochwy warto zacząć od flory bateryjnej i grzybów, które się w niej naturalnie znajdują. Zapalenie grzybicze nie zawsze spowodowane jest działaniem zewnętrznym i bezpośrednim zakażeniem od kogoś innego. Najczęściej grzybica pochwy pojawia się samoistnie, poprzez zmiany, które zachodzą we florze bakteryjnej.
Istotne jest to, że Candida, czyli drożdżopodobne grzyby są naturalnym składnikiem zdrowej flory pochwy. To właśnie one wywołują zapalenie, jeśli znacząco się rozmnożą w pochwie. Każda kobieta w swoim organizmie posiada grzyby i na ogół są one nieinwazyjne, przez co nie wywołują żadnych wyczuwalnych objawów. Problem pojawia się, dopiero gdy grzyby zyskają przewagę nad zdrowymi, dobrymi bakteriami i zaczną kolonizować ścianki błony śluzowej.
Grzyby mogą rozwijać się w pochwie, dopiero gry pH zostanie zaburzone bądź zakłócone. Dzieje się tak z kilku powodów. Podstawowym jest zmniejszona odporność, która wpływa na małą ilość dobrych bakterii w pochwie, przez co grzyby mają idealne warunki do się rozmnażania się. Innym powodem jest wejście dodatkowych grzybów do flory bakteryjnej, np. podczas stosunku z zakażonym partnerem czy też przy korzystaniu z publicznego jacuzzi, czy ogólnodostępnej toalety. Powodem zaburzeń flory bakteryjnej często jest również nieprawidłowa higiena, np. korzystanie z nieodpowiednich środków czystości.
Kandydoza, czyli grzybicze zapalenie pochwy, pojawia się w różnych sytuacjach, nawet u kobiet, które wyjątkowo o siebie dbają. Warto jednak mieć na uwadze, że są czynniki, które zwiększają ryzyko powstania zapalenia grzybiczego. Przede wszystkim na rozwój tego problemu narażone są kobiety w ciąży, cierpiące na zaburzenia hormonalne bądź choroby metaboliczne. Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na panie przyjmujące środki antykoncepcyjne oraz prowadzące aktywne życie seksualne z różnymi partnerami bez zabezpieczania. Istotne jest jednak przede wszystkim dbanie o higienę. Należy używać specjalistycznych preparatów, bawełnianej bielizny i nie stosować w nadmiarze wkładek higienicznych. Dla własnego zdrowia warto również pozbyć się zapachowych tamponów czy podpasek, które mogą wpływać na pH pochwy.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu wśród seniorów, sprawdź artykuły na stronie Seniore.pl.
Fot: CDC/pexels.com