Porozmawiajmy o szamponach w kostce… i zastanówmy się, które wybrać i jak je używać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szampon w kostce to silny trend w świecie kosmetycznym, który podchwyciło wiele kobiet, szczególnie zwolenniczek naturalnej i świadomej pielęgnacji włosów. Jak wybrać i jak stosować szampon w kostce?

Kilka słów o szamponach w kostce – czym są? 

Szampon w kostce to nic innego, jak inny wariant szamponu w płynie, którego używa większość z nas. W zależności od producenta kostka myjąca do włosów może zawierać delikatne detergenty pochodzenia naturalnego lub syntetycznego (większość szamponów w kostce opartych jest na naturalnych składach, stąd ich rosnąca popularność).

Zalety szamponów w kostce

Jednym z największych plusów stosowania szamponów w kostce jest brak plastikowego opakowania – typowego dla szamponów w płynie, które zawsze są umieszczone w butelce (producenci najczęściej pakują kosmetyki w kostce w papier, często pochodzący z recyklingu). Kupując szampon do włosów w formie kostki, zmniejszamy ilość plastiku w łazience i tym samym ilość odpadów – jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie (kosmetyk w kostce jest w pełni biodegradowalny). Szampon w kostce jest lżejszy i bardziej kompaktowy, niż jego tradycyjny odpowiednik, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w podróży, nie zabierając zbyt wiele miejsca w bagażu podręcznym (nie musimy obawiać się też, że produkt wyleje nam się w walizce, brudząc inne rzeczy). Możemy nosić go w kosmetyczce i zabierać na basen lub siłownię. Warto wspomnieć, że szampony w kostce są naprawdę bardzo wydajne i starczają na długo (około 30-40 myć) – przeciętna kostka szamponu odpowiada więc dwóm 300 ml butelkom z płynem! 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szamponu w kostce?

Dostępność szamponów w kostce rośnie z roku na rok – obecnie możemy kupić tego typu produkty kosmetyczne niemal w każdej drogerii. Jednak największy wybór oferują sklepy internetowe oraz mydlarnie. Co jest szczególnie ważne podczas zakupu szamponu? Najważniejszy jest oczywiście skład – im krótszy i bardziej naturalny, tym lepiej dla zdrowia skóry głowy i kondycji naszych włosów. Szampony z przyjaznymi składami oferują marki naturalne, takie jak  Ajeden, Bosphaera, Cztery Szpaki czy Miodowa Mydlarnia. Szampon w kostce powinien być też dobrany do naszych potrzeb – jeśli mamy zdrowe pasma, które nie są szczególnie wymagające, możemy kupić uniwersalny kosmetyk przeznaczony do każdego rodzaju włosów. Pielęgnacja pasm powinna być dla nas przyjemnością, dlatego zwróćmy też uwagę na zapach produktu, wybierając taki, który najbardziej nam odpowiada.

Jak myć włosy szamponem w kostce? Praktyczne wskazówki

Szampon do włosów w kostce należy używać podobnie jak mydła w tej samej formie. Wystarczy zwilżyć kostkę wodą i pocierać dłońmi, aż do uzyskania piany – następnie nanieść ją na skórę głowy i włosy oraz masować kolistymi ruchami. Równie dobrze możemy pocierać kostką bezpośrednio o głowę i kosmyki. Pamiętajmy, aby po myciu dokładnie spłukać pozostałości produktu letnią wodą. Warto podkreślić, że szampon w kostce oczyszcza włosy i skórę równie dobrze, co tradycyjny szampon. 

Jak prawidłowo przechowywać szampon do włosów w kostce?

Szampon w kostce najlepiej przechowywać w mydelniczce lub słoiku (kosmetyk nie powinien być wystawiony na ciągłe działanie wilgoci – powinien móc wyschnąć po każdym użyciu). Część producentów sprzedaje szampony w kostce w wielorazowych puszkach, co znacznie ułatwia ich przechowywanie. 

Podsumowując, szampony w kostce stanowią doskonałą alternatywę dla kosmetyków w płynnej wersji, wpisując się w modny i pożyteczny ruch less waste. Decydując się na zakup produktu w kostce, dbamy nie tylko o swoją urodę, ale też planetę i przyczyniamy się do ograniczenia liczby odpadów zanieczyszczających środowisko. 

Przeczytaj też: Ten szampon do włosów w kostce to hit wśród włosomaniaczek. Kupisz go już za 10 złotych

Zdjęcie główne: Meruyert Gonullu/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*