Henna do włosów – jak stosować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Koloryzacja to modny zabieg zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. To rodzaj usługi najczęściej wybierany w salonach fryzjerskich. Ale czy słyszałaś o koloryzacji włosów henną? Tego terminu najczęściej używamy w kontekście brwi.  Mało kto jednak wie, że można również stosować ją na włosy. Więcej o hennie i hennowaniu włosów dowiesz się z poniższego artykułu. 

Henna do włosów to naturalna alternatywa dla toksycznych farb. Jest znana ludziom od dawna. Przez wiele pokoleń indyjskie kobiety używały jej do koloryzacji. Z czasem zyskała popularność również w innych częściach świata. 

Tania alternatywa

Henna do włosów to bardziej ekologiczna i znacznie tańsza opcja koloryzacji. Zawiera ona składniki mineralne, które odżywiają włosy. Wśród nich znajdują się między innymi magnez, potas i wapń. Hennowanie włosów wzmacnia je od środka i zapewnia wytworzenie się na nich bariery chroniącej przed czynnikami zewnętrznymi.

Z czego wytwarzana jest henna?

Hennę robi się z liści i pędów lawsonii bezbronnej. To roślina rosnąca w Indiach, Australii i Afryce. Znano ją już w starożytnym Egipcie. Wówczas barwnikiem tym malowano włosy, paznokcie i dłonie. Liście tej rośliny były suszone oraz rozdrabniane i mieszane z mleczkiem wapiennym. W taki oto sposób henna nabrała koloru czerwonego, a po połączeniu mieszanki z barwnikami – brązowego i żółtego. 

Henna jest dobra zarówno na skórę, jak i włosy

Malunki henną na skórze utrzymują się około 3 tygodni. Są popularne w Indiach, ale wykonuje się je też w innych częściach świata. Zazwyczaj hennę stosuje się do koloryzacji brwi oraz rzęs. Dzięki niej stają się one ciemniejsze na kilka tygodni. 

Jak hennować włosy? Krok po kroku.

  1. Umyj dokładnie włosy szamponem z dodatkiem odrobiny sody oczyszczonej. Dzięki temu otworzą się łuski włosa i henna lepiej się wchłonie. 
  2. Po umyciu wyjątkowo nie stosuj żadnej odżywki. Na włosach nie może być żadnej chemicznej substancji podczas hennowania. 
  3. Zgodnie z zaleceniami producenta przygotuj mieszankę koloryzującą. Powoli dolewaj wodę aż do uzyskania jednolitej mieszaniny. Nie może być ona zbyt płynna, ponieważ wtedy trudno będzie ją nałożyć na włosy. Ten krok możesz wykonać kilka godzin przed rozpoczęciem zabiegu. 
  4. Zabezpiecz skórę szyi i twarzy tłustym kremem. W ten sposób sprawisz, że skóra będzie czysta po koloryzacji.
  5. Zastosuj rękawiczki na dłonie i nałóż hennę na całą długość włosów.
  6. Włosy pokryte dokładnie henną zwiń w kok, a następnie owiń folią aluminiową i załóż czepek. W ten sposób henna nie będzie ściekać. 
  7. Trzymaj hennę na włosach godzinę lub dłużej. Im dłużej będzie ona na włosach, tym kolor będzie intensywniejszy. 
  8. Spłucz włosy ciepłą wodą. Nie myj ich przez kolejne 48 godzin. To czas, który potrzebny jest barwnikowi z rośliny, aby się wchłonąć. 

Farbowanie włosów henną wymaga cierpliwości, ale jest dużo tańsze i zdrowsze dla włosów. Warto rozważyć ten rodzaj koloryzacji!

Zdj. główne: Yoann Boyer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*