Jak dbać o skórę latem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wakacyjne miesiące to nie tylko czas urlopów, wypoczynku i zawiązywania nowych znajomości. To również okres intensywnego nasłonecznienia, kiedy Twoja skóra wymaga szczególnej pielęgnacji.

3, 2, 1… Lato!

Od czego zacząć przygotowanie skóry na lato? Świetnym pomysłem będzie wygładzenie jej przy pomocy ziarnistego peelingu. Dzięki intensywnemu zabiegowi, wykonanemu raz na dwa-trzy tygodnie, skóra z pewnością będzie delikatna i przyjemna w dotyku – a także dobrze przygotowana na odsłonięcie. Zanim jednak zdecydujesz się na peeling, upewnij się, że Twoja skóra jest zdrowa, tak, żeby niepotrzebnie jej nie podrażniać. Weź też pod uwagę jej naturalną kondycję – dla skór cienkich, delikatnych, skłonnych do zaczerwienień najlepsze będzie stosowanie peelingu maksymalnie raz w miesiącu.

W następnym kroku zastosuj balsam do ciała. W zależności od potrzeb Twojej skóry, możesz zdecydować się na odżywcze kosmetyki, zawierające w składzie dużo naturalnych olejów, albo lżejsze konsystencje, rozpoczynające się od gliceryny, które będą intensywnie nawilżające. Niezależnie, czy zamierzasz się opalać, czy wykorzystać samoopalacze naturalne, regularna pielęgnacja skóry balsamem jest najlepszym, co możesz dla niej zrobić.

Ochrona przed światłem UV

Z pewnością słyszałaś o tym wielokrotnie – ochrona przed światłem UVA i UVB jest konieczna latem, a przydatna przez cały rok. Dzieje się tak dlatego, że światło słoneczne nie zawsze jest korzystne dla skóry – i ten wpływ może być szczególnie widoczny, kiedy się opalasz. Tak zwane „kremy z filtrami” to kosmetyki, które w pielęgnacji stosuje się jako ostatni jej krok. To znaczy, że powinnaś stosować je po umyciu twarzy i nałożeniu na nią innych produktów, ale przed makijażem. Podkłady do twarzy nakłada się dopiero po kremach chroniących przed światłem UV – a za nimi resztę makijażu. 

Jak wybrać krem chroniący przed słońcem? Musisz zwrócić uwagę na kilka jego „parametrów”. Po pierwsze SPF – to oznaczenie oznacza, że krem będzie Cię chronił przed promieniowaniem UVB. Ciekawostka: to właśnie światło UVB sprawia, że się opalasz, a także odpowiada za uczucie ciepła na skórze. Na lato powinnaś szukać kremów SPF 50 lub więcej, które ochronią Cię przed negatywnym wpływem promieniowania UVB.

Drugim wskaźnikiem, na który możesz zwrócić uwagę jest PPD. Ten parametr nie pojawia się na kremach tak często, jak SPF, ale warto go szukać. Oznaczany jest plusami i pokazuje zakres ochrony przed promieniowaniem UVA. Ochrona skóry przed UVA jest ważna, ponieważ to światło charakteryzuje się większą przenikliwością od UVB, a więc działa na Ciebie przez cały rok. I to niezależnie od tego, czy na dworze jest ciepło, czy zimno! Światło UVA jest odpowiedzialne za starzenie się skóry.

Co z makijażem?

Jeśli uwielbiasz makijaż, sprawia Ci przyjemność noszenie go i lubisz siebie w make-upie, to oczywiście możesz nadal go stosować! Nie ma takich kosmetyków kolorowych, które nie mogłyby być stosowane w czasie najbardziej słonecznych miesięcy. Oczywiście, warto zadbać o to, żeby Twój podkład lub krem BB były wyposażone w filtry, ale równie dobrze możesz zatroszczyć się o krem z filtrem, którego użyjesz przed nimi. Bez obaw możesz stosować też bronzery do twarzy, róże, pudry, cienie do powiek, tusze do rzęs i szminki.

Pamiętaj tylko o dokładnym zmyciu makijażu przed pójściem spać. Makijaż, podobnie jak krem z filtrem, może być trudniejszy do zmycia przez konsystencję produktów – dobrym pomysłem (zamiast tarcia twarzy wacikami, które mogą podrażnić skórę) będzie użycie podwójnej pielęgnacji oczyszczającej: oleju i delikatnego żelu do mycia twarzy. Dzięki tym dwóm krokom z pewnością pozbędziesz się produktów kosmetycznych ze swojej twarzy, a przy okazji nie wywołasz zaczerwienienia i zaburzenia bariery ochronnej Twojej skóry.

Zdj. główne: Гоар Авдалян/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*