Jak poradzić sobie z zatykającymi się porami?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na ciele każdego człowieka znajdują się pory. Sebum, które wytwarzają, nie zawsze wydzielane jest w odpowiednich ilościach. Wówczas dochodzi do zatykania się kanalików, co powoduje powstanie wyprysków, czasem naprawdę bolesnych. Do takiego procesu dochodzi zazwyczaj na twarzy, która narażona jest dodatkowo na różne zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska oraz z makijażu. Jak zatem sobie z tym radzić? Oto sprawdzone sposoby na walkę z zatkanymi porami!

Zatkane pory – zmora nie tylko nastolatek

Przyjmuje się, że głównie nastolatki mają problemy z zatkanymi porami i wypryskami. Nic bardziej mylnego, może on dotknąć ludzi w różnym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. 

Zacznijmy od tego, jak wyglądają zatkane pory. Jest kilka postaci, które zależne są od stopnia zanieczyszczenia. Pierwszy to czarna kropka na skórze; może być bardzo drobna, a także większa, jeśli pory były bardzo duże i widoczne. Kolejną wersją jest jaśniejsza od koloru skóry, często nawet biała grudka, która jest mocno zapchanym porem. Ostatni etap to wyprysk, bolesny i czerwony, czasem nawet twardy.

Oczywiście warto zapobiegać, zamiast leczyć, zatem najlepiej wyeliminować zatkane pory na wstępnym etapie. Jeśli zauważysz na swojej skórze czarną kropkę, a w zasadzie to sporo takich punktów, warto je oczyścić i to bardzo dokładnie i precyzyjnie. Gdzie najczęściej się pojawiają? Z reguły można je zobaczyć w strefie T, która jest najbardziej narażona na nadmierne błyszczenie. Po zmyciu makijażu należy zwrócić szczególną uwagę na nos, czoło, brodę oraz policzki w okolicy nosa. Skoro już wiemy, jak wyglądają i gdzie się pojawiają, warto poznać sprawdzone sposoby na skuteczne pozbycie się zatkanych porów ze skóry.

Sposoby na zatkane pory – jak oczyścić twarz?

Zatkane pory trzeba perfekcyjnie oczyścić. Niektórzy stosują technikę mechaniczną, która jest skuteczna, jednak czasochłonna, a do tego sprawia, że skóra staje się podrażniona i czerwona. Warto zatem wykorzystać sposoby, które działają cuda, a przy tym są mniej inwazyjne. Doskonale sprawdzają się peelingi, które warto stosować regularnie. Jednak mocniejszych kosmetyków czy nawet tych z kwasami, lepiej używać raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu. Możesz także skorzystać z maseczek oczyszczających. Na rynku nie brakuje tego typu rozwiązań, które są niezwykle skuteczne, a do tego nadają skórze aksamitny wygląd. 

Poza okresowymi zabiegami warto pamiętać jednak o odpowiedniej codziennej pielęgnacji. Po pierwsze stosuj w ciągu dnia kremy o lekkiej formule, a także podkłady, korektory i pudry, które nie zanieczyszczają cery. Nie zapomnij także o codziennym demakijażu i nawilżaniu skóry. Warto mieć na uwadze, że zmycie różnych produktów z powierzchni skóry przy użyciu mleczka czy olejku, to jedynie pierwsza część. Nie zapomnij o piankach czyszczących, które dokładnie pozbędą się podkładu ze skóry.

Zdj. główne: Eva Wilcock/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*