8 sposobów na wypadanie włosów

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nasilone wypadanie włosów może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. To złożony problem, który może przyczynić się do pojawienia się kompleksów, a nawet w niektórych przypadkach depresji. Wymaga dokładnego sprawdzenia, bo być może wskazuje na poważne problemy zdrowotne, które wymagają szybkiej interwencji medycznej. Zatem do jakiego lekarza się zgłosić? Na czym polega leczenie i czy istnieją domowe sposoby na wypadanie włosów? Odpowiedź poniżej!

Jak rozpoznać nadmierne wypadanie włosów?

Wypadanie włosów to naturalny proces, gdy mowa o ich niewielkich ilościach. Człowiek każdego dnia traci od około 50 do 100 włosów. Jeśli jednak ich wypadająca ilość przekracza tę normę, warto zastanowić się nad problemem. Nadmiernie wypadające włosy pozostają na szczotce czy grzebieniu, zbierają się w wannie po kąpieli, można też je zauważyć na ubraniach czy poduszce. Pierwszą reakcją w tej sytuacji powinno być zdiagnozowanie przyczyny problemu, gdyż działania bez znajomości przyczyny może być po prostu nieskuteczne lub powodować chwilową poprawę, by potem wrócić ze zdwojoną siłą.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet może mieć różne przyczyny, a do tych najczęstszych należą:

  1. Błędy żywieniowe – niedożywienie i związane z tym niedobory składników odżywczych mogą prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Najbardziej narażone na niedobory są osoby zbyt intensywnie odchudzające się oraz zmagające się z anoreksją i bulimią.
  2. Genetyka – wypadanie włosów może być spowodowane genetycznymi czynnikami takimi jak łysienie androgenowe.
  3. Zmiany hormonalne – ciąża, menopauza, nadczynność i niedoczynność tarczycy mogą wpływać na wzrost i utratę włosów.
  4. Długotrwała infekcja – długa i wyczerpująca infekcja, która mocno wycieńczyła organizm, może być powodem wypadania włosów.
  5. Choroby skóry głowy – przyczyną wypadania włosów może być grzybica, łojotokowe zapalenie skóry głowy czy łysienie plackowate.
  6. Leki – leki takie jak chemioterapia, leki przeciwdepresyjne, leki na nadciśnienie, a także tabletki antykoncepcyjne często powodują wypadanie włosów.
  7. Stres– nadmierne napięcie emocjonalne negatywnie odbija się na funkcjonowaniu całego organizmu.
  8. Uszkodzenia mechaniczne – do wypadania włosów mogą się przyczynić zbyt uciskająca gumka, tapirowanie włosów, rozczesywanie włosów na siłę, a także zabiegi na gorąco (prostowanie, suszenie, kręcenie), częste farbowanie włosów lub stosowanie silnych kosmetyków pielęgnacyjnych

Przyczyn wypadania włosów może być dużo więcej. Ważne jest jednak, by jak najszybciej znaleźć przyczynę takiego stanu.

Kręcenie włosów
Fot.: Engin Akyurt/pexels.com

Diagnostyka wypadania włosów

Z problemem wypadających włosów nie powinno się walczyć na własną rękę, gdyż możemy nasilić objawy. Zalecany jest kontakt z lekarzem (trycholog), który w kilku krokach przeprowadzi diagnostykę, która będzie obejmować:

  • Wywiad

Wywiad medyczny przeprowadzany jest po to, by poznać ogólny stan zdrowia pacjenta, styl życia, genetykę oraz historię wypadania włosów w rodzinie.

  • Badanie

Lekarz dokładnie sprawdzi skórę głowy, aby wykluczyć choroby skóry, które mogą powodować wypadanie włosów.

  • Analiza krwi

Badanie krwi sprawdzi poziom hormonów tarczycy, żelaza, witaminy D innych składników odżywczych.

  • Inne testy

W zależności od sytuacji trycholog może zlecić dodatkowe testy takie jak badanie hormonalne, testy alergiczne, badania genetyczne i inne.

Leczenie wypadania włosów

Wiele osób, które zauważyły u siebie nadmierne wypadanie włosów, w pierwszej kolejności próbują domowych sposobów na wypadanie włosów. Niestety w większości przypadków okazuje się, iż preparaty dostępne bez recepty w drogerii nie pomagają, a wręcz nasilają problem. Rynek produktów dedykowanych na wypadanie włosów jest nasycony różnego rodzaju szamponami, odżywkami, wcierkami, olejkami czy maskami, które w cudowny sposób mają wyhamować wypadanie włosów. Jednakże, jeśli przyczyna problemu leży głębiej, rozwiązania te nie zagwarantują wysokiej jakości działania, a jedynie pomogą pozbyć się objawów, a nie przyczyny wypadania włosów. Warto, zatem w pierwszej kolejności udać się do lekarza, który ustali przyczynę naszego problemu i zaleci odpowiednie leczenie.

Wypadanie włosów a medycyna estetyczna

Zdrowa, zbilansowana dieta obfitująca w składniki odżywcze, zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości wody oraz aktywność fizyczna mają ogromny wpływ na wzrost, oraz ilość wypadających włosów. Jednak nerwowy tryb życia, zastępowanie zdrowych posiłków szybkimi fast-foodami, a wodę dużą ilością kawy prowadzi do niedoborów składników odżywczych, niezbędnych dla zdrowych włosów.

Współczesna medycyna estetyczna umożliwia w wielu przypadkach skuteczne zatrzymanie wypadania włosów, a nawet na ich odbudowę.

Jednym z zabiegów o bardzo szerokim spektrum wskazań jest mezoterapia igłowa. Przeciwdziała objawom starzenia skóry, usuwa przebarwienia, jest skuteczna w eliminowaniu blizn zarówno potrądzikowych, jak i pourazowych oraz powstrzymuje proces wypadania włosów i pomaga w ich odrastaniu.

Mezoterapia skóry głowy polega na ostrzykiwaniu skóry przy użyciu pistoletu lub strzykawki odpowiednimi substancjami leczniczymi, których zadaniem jest wzmocnić cebulki i ożywienie włosa. W koktajlu tym wykorzystywane są substancje aktywne, takie jak: koenzymy, kwasy, witaminy, cynk i aminokwasy.

Mezoterapia z problemem wypadania włosów walczy bardzo skutecznie. Zmniejsza wypadanie włosów aż o 70% w ciągu 4 miesięcy.

Jak wzmocnić włosy?

Wzmocnić włosy można stosując różne metody i produkty. Oto kilka sposobów na wzmocnienie włosów:

  • Odpowiednia dieta i suplementacja – zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze wzmacnia włosy od wewnątrz.
  • Właściwa pielęgnacja – delikatne szampony i odżywki zawierające naturalne składniki pomogą wzmocnić włosy.
  • Masaż skóry głowy – wałeczki do masażu oraz grzebień jadeitowy lub drewniany świetnie rozluźniają i pobudzają krążenie skóry głowy, czego efektem jest pobudzenie cebulek, a tym samym szybszy wzrost włosów.
  • Ochrona podczas zabiegów – suszenie, prostowanie, kręcenie, farbowanie włosów bardzo niszczy ich strukturę, dlatego warto zaopatrzyć się w kosmetyki chroniące włosy przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury.
  • Akcesoria – nieodpowiednie akcesoria mogą wyrywać i plątać włosy przyczyniając się do większej ich łamliwości.

Podsumowanie

Każda osoba ma inny rodzaj włosów i indywidualne potrzeby. Ważne jest dbanie o swój stan zdrowia, bo sposób odżywiania oraz styl życia mają ogromny wpływ na cały organizm, również na nasze włosy. 

Zdjęcie główne: Tim Mossholder/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*