Czy nieskazitelnie piękna skóra to zasługa wyłącznie dobrych genów? Cóż, matce naturze z pewnością też jest za co dziękować, niemniej warto zdawać sobie sprawę z tego, że wygląd cery w dużej mierze zależy od naszej codziennej rutyny.
Stosowanie diety bogatej w przeciwutleniacze i witaminy, używanie kosmetyków o dobrym składzie czy regularne czyszczenie akcesoriów do makijażu to nie jedyne elementy, odgrywające istotną rolę w walce o piękny wygląd. Zresztą nawet jeśli sumiennie przestrzegacie tych trzech zasad, wiedzcie że na niewiele się to zda, jeśli każdego dnia będziecie popełniać klasyczne, urodowe grzeszki.
Jak więc brzmią beauty przykazania, które na pamięć znają kobiety o jędrnej, gładkiej i pełnej blasku skórze? Specjalnie dla Was wybraliśmy 8 najważniejszych reguł.
Demakijaż przed snem to podstawa
Ten punkt stanowczo nie podlega żadnym negocjacjom – niezależnie od pory pójścia spać. Dlaczego pozbycie się przed snem makijażu to tak istotna kwestia? Nocny relaks w pełnym make-up’em grozi przeniknięciem produktów kosmetycznych głęboko w skórę i zatkaniu porów, a co za tym idzie powstania wyprysków oraz uwydatnienia drobnych zmarszczek. Warto wiedzieć, że gdy kładzenie się do łóżka w makijażu wejdzie Wam w nawyk, po pewnym czasie skutki takich działań staną się nieodwracalne.
Picie wody przez cały dzień jest obowiązkowe
I to nie tylko wtedy, gdy chce Wam się pić. Jeśli czujecie pragnienie, oznacza to, że organizm jest już odwodniony. Kobiety o zjawiskowej skórze doskonale wiedzą, że odpowiednie nawodnienie z zewnątrz i od wewnątrz to klucz do pięknego wyglądu.
Krem z filtrem to kosmetyk, który potrzebny jest nie tylko podczas urlopu
Jeśli myślicie, że nakładanie kremu z filtrem na twarz jest konieczne wyłącznie, gdy smażymy się na plaży, to jesteście w błędzie. Prawda bowiem jest taka, że każda ekspozycja na słońce (tak, tak – liczy się nawet krótki spacer) bez odpowiedniej ochrony może spowodować powstawanie przebarwień i przyspieszyć proces starzenia się skóry. W związku z tym przed nałożeniem makijażu warto zaaplikować na buzię krem o minimalnym SPF 15, a na ciało (jeśli nie jest przykryte ubraniami) chociaż najniższy filtr.
Fast foody i słodycze to (niestety) wróg
Choć wielu nie wyobraża sobie wyeliminować fast foodów czy słonych lub słodkich przekąsek ze swojej diety, niewielu może je jeść bez konsekwencji widocznych na skórze. A dzieje się tak dlatego, że przetworzona żywność, pełna konserwantów przyczynia się do przyspieszenia rozkładu kolagenu i pojawienia się trądziku. Żywność bogata w sól i cukier odpowiada też za utratę blasku i elastyczności skóry. „Zawdzięczamy” jej również powstawanie pomarańczowej skórki.
Ruch to zdrowie i… uroda
Regularne uprawianie aktywności fizycznej nie tylko poprawia nastrój i przybliża do talii osy, lecz także genialnie działa na kondycję skóry. Podczas ćwiczeń zmniejsza się produkcja kortyzolu, czyli hormonu stresu, który wpływa nie tylko na starzenie się skóry, ale też na powstawanie trądziku czy zatykania porów.
Kontakt ze skórą twarzy powinien być jak najrzadszy
A to oznacza nie wyciskanie pryszczy czy niepocieranie dłońmi buzi. Chodzi o to, że na rękach znajduje się wiele bakterii oraz zarazków i w taki sposób – nieświadomie – przenosimy je w głąb skóry, powodując stan zapalny. To z kolei może skutkować w późniejszym czasie pojawienie się blizn oraz śladów, których niełatwo się pozbyć.
Częste czyszczenie ekranu telefonu i akcesoriów do makijażu jest konieczne
Ekran telefonu, tak jak i dłonie, jest źródłem bakterii i zarazków. Możecie więc sobie wyobrazić, co (i w jak prosty sposób) przenosicie na swoją buzię. To samo dotyczy pędzli czy gąbek do nakładania kolorowych kosmetyków…
Nic nie zastąpi snu
Zmęczony człowiek nigdy nie wygląda zjawiskowo. Jeśli jednak regularnie nie serwujecie swojemu organizmowi odpowiedniego wypoczynku, musicie liczyć się z faktem, że skóra stanie się szara i pozbawiona blasku, a worków pod oczami nie zakryje żaden korektor. Dodatkowo ciało może nabrać wody.
Przeczytaj też: Kwasy w kosmetyce – jak je zastosować w domowych warunkach?