Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Sucha skóra to problem, który dotyka ludzi w każdym wieku. Napięta, spierzchnięta, a nawet popękana skóra bardzo często pojawia się w okresie zimowym, kiedy przebywamy w ogrzewanych, rzadko wietrzonych pomieszczeniach. Sucha skóra może być też sygnałem od naszego organizmu, który próbuje nam dać do zrozumienia, że jakieś procesy nie działają prawidłowo. O czym dokładnie świadczy sucha skóra i jak ją odpowiednio nawilżyć?
Aby właściwie zadbać o skórę, trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy skóra jest tylko odwodniona, czy faktycznie sucha? Skórze odwodnionej brakuje wody, co może objawiać się suchością i od czasu do czasu także ściągnięciem. Tymczasem w przypadku skóry suchej uczucie ściągnięcia jest obecne stale. Ponadto skórze suchej brakuje sebum, którego zadaniem jest ochrona jej.
Sucha skóra jest jednym z typów skóry, obok tłustej i mieszanej. Ma więc naturalne skłonności do przesuszania się. Odwodnienie jest z kolei stanem, który może się pojawić niezależnie od typu skóry. Jest to też moment przejściowy, który ustępuje, kiedy zatroszczymy się o nawilżenie i wyeliminujemy negatywne czynniki.
Przyczyny suchości skóry są różne. Przede wszystkim może ona wynikać ze względów genetycznych. Sucha skóra jest jednym z rodzajów skóry, podobnie jak tłusta i mieszana. Aby utrzymać ją w odpowiedniej kondycji, trzeba zastosować prawidłową pielęgnację.
Sucha skóra może być także problemem, który pojawia się na skutek czynników zewnętrznych, nieprawidłowego odżywiania oraz chorób. W zależności od powodu problemu trzeba zastosować właściwą kurację, bądź lepiej zadbać o nawodnienie i sposób odżywiania.
Skóra sucha jest zwykle bardzo cienka, delikatna i ma duże skłonności do odwodnienia. W jej przypadku gruczoły łojowe pracują wolniej, niż powinny. Tego typu skóra jest też napięta i bardziej podatna na przedwczesne pojawianie się zmarszczek oraz linii mimicznych.
Skóra sucha może mieć tendencję do występowania atopii i łuszczenia. Wymaga intensywnego nawilżenia, a często również natłuszczenia.
Skórę suchą można rozpoznać po typowych objawach, jakimi są:
Objawy suchości skóry widoczne są na obszarach ciała, gdzie znajduje się mało gruczołów łojowych. Są to: boczne części twarzy, podudzia, przedramiona, grzbietowe części dłoni oraz łokcie i kolana. Suchość skóry może ponadto objawiać się łupieżem.
Sucha skóra wymaga stosowania odpowiedniego zestawu kosmetyków pielęgnacyjnych, które nie tylko zadbają o jej poziom nawilżenia, ale też wzmocnią barierę ochronną.
Kosmetyki do suchej skóry zwykle zawierają składniki wiążące wodę w głębokich warstwach skóry i zapobiegające jej wysychaniu. Ponadto ich zadaniem jest łagodzenie podrażnień i wspomaganie regeneracji. Często spotykanymi składnikami jest gliceryna, pantenol, kwas hialuronowy (będący głównym składnikiem serum z kwasem hialuronowym) oraz tłuszcze pochodzenia roślinnego.
W pielęgnacji suchej skóry należy z kolei unikać kosmetyków, które mają w składzie sztuczne barwniki, substancje zapachowe, konserwanty oraz etanol.
Szczególnej opieki wymaga sucha skóra twarzy, która jest stale odsłonięta i narażona na negatywne czynniki zewnętrzne. Z tego względu osoby mające ten tym skóry powinny pamiętać o używaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Zimą skóra powinna być chroniona preparatami natłuszczającymi.
Nie można też zapominać o odpowiednim odżywianiu. W jadłospisie nie powinno zabraknąć świeżych warzyw, owoców, tłuszczów roślinnych, ryb morskich oraz produktów zbożowych i ziaren. Trzeba też dbać o nawodnienie.
Grafika: www.freepik.com