W jaki sposób i jak często powinno się myć pędzle do makijażu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Udane przygotowanie cudownego makijażu nie opiera się jedynie o dobranie odpowiednich kosmetyków. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie stosowanych narzędzi, czyli pędzli do makijażu.

Dlaczego należy myć pędzle do makijażu?

Należyte zadbanie o pędzle do makijażu będzie oznaczało, iż przez dłuższy czas będziemy  mogli się cieszyć z ich użytkowania. Jeśli nie będziemy ich regularnie i odpowiednio czyścić, wkrótce przekonamy się, że zostawiane przez pędzle odpryski stanowią istotną niedogodność przy makijażu. Najprawdopodobniej większość z nas nie myje tych narzędzi w najbardziej wymaganym, wskazanym do tego czasie. Jest to tym rzadziej wybierana opcja, że wyschnięcie pędzelków zajmuje około 12 godzin, a w tym czasie nie da się nimi niczego zrobić. W przypadku, kiedy jednak nie możemy zobaczyć oryginalnego koloru włosków pędzla, gdyż są pokryte tak dużą ilością make-upu, powinniśmy zmierzyć się z myślą, że dobre czyszczenie jest bardziej niż konieczne.

Wpływ brudnych pędzelków na skórę

Wśród problemów, które powodują zabrudzone pędzelki do makijażu, znaleźć można nie tylko wypryski, ale również przekrwienia i podrażnienia skóry. Dzielenie się nieczystymi pędzelkami do makijażu też nie jest dobrym pomysłem. Jest to najprostsza droga do podzielenia się z innymi noszonymi wirusami, w tym opryszczką i zapaleniem spojówek. Należy pamiętać o tym, że przy każdym skorzystaniu z pędzelka zostaje na nim nie tylko brud, ale także martwy naskórek i łój, co stanowi świetne środowisko dla mnożenia się bakterii. Brud na pędzelku może nie tylko zmniejszyć i osłabić skuteczność pędzla, ale również przyczyniać się do rozpadu elastyny i kolagenu, a to może powodować stres oksydacyjny skóry. Efekt? Więcej czynników bierze udział w przedwczesnych starzeniu się skóry, a zatem cały proces ulega przyśpieszeniu.

fot. Sonia Roselli/ unsplash.com
fot. Sonia Roselli/ unsplash.com

Jak często myć pędzelki do makijażu?

Częstość i intensywność mycia pędzelków zależna jest przede wszystkim od typu pędzelka i tego, jakich kosmetyków używamy do makijażu. Jeśli decydujemy się na kosmetyki płynne, mycie naszych pędzelków powinno się przeprowadzać codziennie, czyli bezpośrednio po użyciu. Inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku pędzelków, które stosujemy do kosmetyków sypkich. Te, którymi nakładamy róż i rozświetlacz, z powodzeniem możemy myć co 2-3 dni. Kiedy myjemy pędzelki, powinniśmy zrobić to w takiej porze, aby mieć pewność, że nie będziemy zaraz potrzebować tego narzędzia. Wynika to z tego, że proces odpowiedniego schnięcia może trwać nawet 12 godzin, a niewskazane jest stosowanie jeszcze wilgotnego pędzelka.

W jaki sposób czyścić pędzelki do makijażu?

Najlepszą metodą na mycie pędzelków do makijażu jest zastosowanie się do kilku zasad. Przede wszystkim należy przygotować sobie mydło antybakteryjne lub szampon dla dzieci niezawierający silikonu. Dobrze jest wystrzegać się płynu do mycia naczyń, gdyż może niekorzystnie wpłynąć na stan naturalnych włosów naszego pędzelka.  Płyn rozpuszczamy w letniej wodzie. W tym momencie mamy do wykonania istotne kroki:

  • Mycie pędzelków – każdy pędzelek myje się pojedynczo. Najpierw zanurzamy je pod bieżącą wodą, a dopiero potem w przygotowanej misce z szamponem lub mydłem. Delikatne pocieranie palcami przez kilka minut umożliwi nam uzyskanie odpowiedniej piany.
  • Wirowanie – po tym czasie pędzelki ponownie należy trzymać pod bieżącą wodą, aby upewnić się, że zniknie wszelka piania. Warto przetrzymać je 2-3 sekundy dłużej, aby mieć pewność, że w pełni spłukaliśmy całą pianę.
  • Powtórzenie przy pozostałościach zabrudzeń – jeśli pierwsze czyszczenie nie pomogło, koniecznie należy powtórzyć całą czynność. Jeśli brud zniknął, możemy wycisnąć wodę ze szczoteczki i kładziemy płasko na ręczniku obok zlewu tak, aby woda nie spłynęła do rączki.
  • Wysuszenie – ostatni etap wymaga ułożenia pędzli w równym rzędzie pod kaloryferem. Ważne jest, aby nie układać ich jeden na drugim, gdyż spowoduje to brzydki zapach.

Przeczytaj też: Bananowy, ryżowy, a może bambusowy – jaki puder będzie odpowiedni dla Waszej cery?

Zdjęcie główne: Laura Chouette/ unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*