Customowe ubrania i buty – jak zrobić je samodzielnie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli jesteś kreatywna, a w swoim stylu cenisz przede wszystkim oryginalność, masz zdolności manualne i uwielbiasz tworzyć, a przede wszystkim – chcesz uczynić swoje życie odrobinę bardziej kolorowym, to customizacja butów i ubrań jest właśnie dla Ciebie! Sprawdź, co przyda Ci się na początku i działaj!

Customizacja butów 

Jeśli malowanie butów jest dla Ciebie czymś nowym, czeka Cię przygotowanie teoretyczne. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala na dokładne zapoznanie się z tematem customizacji, podjęcie odpowiednich wyborów i uzyskanie wymarzonego efektu.

Po pierwsze, musisz wiedzieć, czym będziesz malować i jaki to będzie wzór. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ butów nie ozdabiasz zwykłymi plakatówkami – będziesz potrzebować odpowiednich farb, a żeby je wybrać, musisz wiedzieć, z jakiego materiału są wykonane buty, które będziesz ozdabiać. Drugą kwestią są kolory – farby często kupuje się na sztuki, a całe zestawy mogą być po prostu bardzo drogie. Zresztą, kiedy już stworzysz wzór, może się okazać, że tak naprawdę potrzebujesz tylko dwóch albo trzech kolorów!

Masz już wybrane buty, które chcesz ozdobić i zaprojektowałaś wzór? W takim razie rzeczywiście pora kupić barwniki. Mogą to być farby do zamszu i nubuku, jeśli Twoje obuwie jest z takich materiałów, albo farby akrylowe, które są zdecydowanie najbardziej uniwersalne. Pamiętaj jednak, żeby nie zaczynać malowania od razu na docelowym produkcie! Jeśli to Twoje pierwsze podejście do customizacji, koniecznie znajdź sobie przestrzenie, na których możesz potrenować – stare ubrania i buty, których już nie nosisz, będą idealne. 

Przygotuj też odpowiednio miejsce pracy. Farby mogą trwale ubrudzić podłogę czy meble, dlatego warto przykryć je chociażby folią malarską. Nie zapomnij również o uchylonym oknie czy zapewnieniu sobie cyrkulacji powietrza w inny sposób – dzięki temu ochronisz się przed wdychaniem oparów farb. A zanim zaczniesz malować – oczyść buty. Powinnaś je również odtłuścić, w przeciwnym wypadku farby mogą nie „złapać” i cała Twoja praca pójdzie na marne.

Customizacja ubrań

Jeśli Twoim marzeniem jest odnowienie starych ubrań, którym chciałabyś przywrócić „to coś”, Twoje początki będą podobne jak przy rozpoczynaniu przygody z customizacją butów. Musisz zacząć od teorii, a przede wszystkim – od wiedzy o materiałach. Rękodzieło na ubraniach może wyglądać naprawdę pięknie, ale żeby tak było i żeby efekt okazał się trwalszy niż dwa prania, powinnaś wiedzieć, jak obchodzić się z tekstyliami, na których tworzysz. Inaczej będzie zachowywał się jeans, inaczej bawełna, a inaczej skóra. Co prawda do customizacji większości ubrań doskonale sprawdzą się farby akrylowe – ale musisz być gotowa na utrudnienia w pracy z danym materiałem i przygotowana od strony technicznej.

Podobnie jak w przypadku butów – najpierw zaprojektuj wzór, potem kupuj farby. Będziesz wiedziała, jakich potrzebujesz kolorów, a przede wszystkim – nie będziesz działała na oślep. Dzięki temu efekty Twojej pracy mogą stać się tylko lepsze. Znajdź też dla siebie przestrzeń do poćwiczenia – nie maluj od razu na ukochanej bluzce. Zaczynając, potrzebujesz oswojenia się z techniką, farbami i materiałem, dlatego pierwsze dzieła mogą nie wyjść dokładnie tak, jak sobie wymarzysz. Za to każde kolejne będzie coraz lepsze!

Zdj. główne: Jakob Owens/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*