Czy możliwym jest, by odwrócić uszkodzenia, które na skórze wyrządziło słońce?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Lato, promienie słoneczne muskające naszą skórę. Brzmi cudownie, ale za tą przyjemną wizją kryje się niebezpieczna strona słońca, która może wyrządzić naszej skórze krzywdę.

Uszkodzenia słoneczne są jednym z najczęstszych problemów dotykających naszą skórę. Mimo to, nadal bardzo duża część społeczeństwa zapomina lub bagatelizuje konieczność ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV, a przecież to ono odpowiedzialne jest za fotostarzenie się organizmu. Najbardziej narażone na nie są miejsca wciąż eksponowane, takie jak twarz, szyja i dekolt oraz dłonie.

Czym objawiają się uszkodzenia posłoneczne?

Skóra nieodpowiednio chroniona przed słońcem może tracić elastyczność, stawać się wiotka i przesuszona. Jest też bardziej narażona na powstawanie zmarszczek oraz pogłębianie się tych już powstałych. Promieniowanie może powodować także to, co spędza sen z powiek niejednej osobie – przebarwienia skóry.

Co możemy zrobić, aby odwrócić szkody wyrządzone przez słońce?

Przebarwienia na ciele i twarzy mogą powodować wiele kompleksów. Istnieje jednak wiele metod pomagających je skutecznie niwelować. Niektóre z nich można zastosować bez konieczności wychodzenia z domu.

Do domowych metod pomagających w usunięciu przebarwień należy tonik z cytryny. Ten bogaty w kwasy oraz witaminę C cytrus połączony z wodą delikatnie rozjaśni drobne przebarwienia na skórze. Pomóc może również maseczka z sody oczyszczonej. Wystarczy połączyć sodę z wodą tak, aby powstała papka i nałożyć miksturę na problematyczne miejsca. Maseczka ma również właściwości oczyszczające, więc można ją z powodzeniem stosować w walce z wypryskami.

Na półkach sklepowych można znaleźć szeroką gamę produktów przeznaczonych do korygowania zmian skórnych wyrządzonych przez słońce. Tego typu kosmetyki zawierają substancje biorące udział w procesie powstawania pigmentu w ludzkim organizmie – melaniny. Dzięki temu mogą skutecznie zniwelować przebarwienia słoneczne. Ważnym aspektem w stosowaniu kosmetyków na przebarwienia jest oczywiście regularność.

Medycyna estetyczna w walce z przebarwieniami posłonecznymi

Medycyna estetyczna przychodzi z pomocą w usuwaniu przebarwień wywołanych przez słońce. Jedną z metod jest peeling chemiczny, który polega na aplikacji preparatu na bazie kwasów o silnym działaniu złuszczającym. W czasie gdy substancja znajduje się na skórze, powoduje złuszczenie zewnętrznych warstw uszkodzonego naskórka. Naturalne procesy regeneracyjne przyspieszają i w efekcie przebarwienia zostają usunięte.

Bardziej inwazyjnym sposobem jest zastosowanie lasera frakcyjnego CO2. Jego wiązkę kieruje się na konkretne partie naskórka, gdzie wywołuje tysiące mikrouszkodzeń, co natychmiast stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz regenerację skóry. Jest to najskuteczniejszy zabieg, który może uporać się nawet z trudnymi do usunięcia zmianami.

Jak zapobiegać uszkodzeniom słonecznym?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – stosować odpowiednią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Kremy z filtrem SPF dostępne są dziś niemal w każdej drogerii, mamy je na wyciągnięcie ręki. Możemy je kupić również w każdej aptece. Nie muszą być drogie, a potrafią uratować nas przed nieprzyjemnościami, z którymi będziemy musieli się zmierzyć, jeżeli nie zastosujemy odpowiedniej ochrony.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*