Dłonie to nasza wizytówka, więc dbamy o to, aby paznokcie były czyste i obcięte. Niewielu ludzi jednak zwraca uwagę na zmiany na płytce. Niestety, ale te często mogą być objawem choroby lub innych niepokojących zmian w organizmie. Z artykułu dowiesz się, jak paznokcie sygnalizują, że dzieje się z Tobą coś niedobrego.
Paznokcie powinny być gładkie i mocne, a na ich powierzchni nie powinno być żadnych przebarwień. Jeżeli coś jest z nimi nie tak, może się to wiązać z różnymi przyczynami. Mogą do nich należeć wrodzone zniekształcenia, ale także choroby skóry i innych narządów. Niewykluczony jest również niedobór witamin. Oto kilka zmian w obrębie paznokcia, które mogą budzić niepokój.
Sinienie paznokci może zdarzyć się po silnym wychłodzeniu organizmu i nie jest wtedy niczym niepokojącym. Jeżeli natomiast zaobserwujesz takie zmiany, gdy nie narażasz się na zimno, warto skonsultować to z lekarzem. Objaw ten może być bowiem oznaką problemów z krążeniem krwi lub poważnego zatrucia.
Zanokcica to choroba wału paznokcia, która objawia się zaczerwienieniem pod paznokciem. Spowodowana jest zakażeniem bakteryjnym lub paciorkowcowym. W przypadku tej choroby może występować również wyciek ropy. Należy to szybko skonsultować z lekarzem, ponieważ jeśli potwierdzi on to schorzenie, konieczny będzie antybiotyk.
Czy to tylko „taka uroda”? Nie, kruche i łamliwe paznokcie mogą świadczyć o niedoborze minerałów w organizmie. Najczęściej chodzi o magnez i krzem. Co więcej, kruchość paznokci może sygnalizować zaburzenia hormonalne w organizmie.
Onycholiza to nic innego jak odwarstwienie płytki paznokcia od łożyska. Za jej przyczynę zazwyczaj uważa się grzybicę lub urazy mechaniczne. Może ona jednak oznaczać też inne problemy. Onycholizę powodować mogą problemy w obrębie tarczycy, cukrzyca, jak również niedobór żelaza.
Bruzdy na paznokciach mogą być oznaką niedoboru witamin, ale ich przyczyną równie dobrze może być źle zrobiony lub nieodpowiednio zdjęty manicure. Jeżeli są one bardzo wyraźne i głębokie, może to oznaczać, że masz problem z chorobami układu pokarmowego lub z układem krążenia.
Biało-żółte przebarwienia na paznokciach są oznaką grzybicy. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ grzybica paznokci jest trudna do wyleczenia i łatwo się rozprzestrzenia. Jeżeli zauważysz na swoich paznokciach takie zmiany – jak najszybciej zgłoś się do dermatologa.
Czarna plama pod paznokciem może oznaczać dwie rzeczy, z czego jedna jest niegroźna, a druga wręcz przeciwnie. W pierwszym przypadku może to być po prostu krwiak, który pojawił się na skutek urazu mechanicznego. Jeżeli jednak zauważysz, że plama nie przemieszcza się do góry wraz ze wzrostem paznokcia – może to być czerniak złośliwy!
Zdj. główne: Sarah Cervantes/unsplash.com