Zmiana koloru włosów na jaśniejszy za pomocą domowych metod jest możliwa. Do przeprowadzenia własnej metamorfozy wystarczą produkty z Twojej kuchni, a uzyskany efekt może być porównywalny z tym osiągniętym w profesjonalnym salonie fryzjerskim.
Zanim przystąpisz do rozjaśnienia domowymi sposobami, warto najpierw wykonać próbę na jednym cienkim kosmyku, by sprawdzić, jak na dany preparat zareagują włosy. Test najlepiej zrobić tydzień przed właściwą koloryzacją. Wtedy przekonasz się, czy nie osiągniesz efektu żółtych lub pomarańczowych pasm, a włosy nie staną się łamliwe.
Jeśli próba przebiegnie pomyślnie, możesz przystąpić do docelowego rozjaśniania włosów. Za pierwszym razem warto cały proces powtórzyć ok. 3–4 razy. Pamiętaj też, by sposób koloryzacji dostosować do swojego naturalnego koloru. Nie zapomnij o pielęgnacji rozjaśnionych włosów odpowiednimi kosmetykami.
To chyba najstarszy i najbardziej rozpowszechniony sposób na rozjaśnienie włosów. Warto jednak mieć na uwadze, że może on w znacznym stopniu je osłabić. Dlatego tę metodę należy stosować wyłącznie na zdrowych i wcześniej niefarbowanych włosach. Nie można także stosować wody utlenionej o zbyt wysokim stężeniu, gdyż włosy mogą stać się łamliwe i matowe.
Najlepiej sprawdzi się woda utleniona o stężeniu od 3 do 6 procent. Należy wymieszać ją z przegotowaną wodą w proporcjach 1:1 i przelać do atomizera. Umyte i wysuszone włosy należy podzielić na warstwy – wierzchnie zwinąć ku górze i podpiąć klamerkami.
Spryskuj pasma, zaczynając od tych położonych niżej i stopniowo przechodź do tych spiętych wyżej. Przeczesując włosy grzebieniem, rozprowadź równomiernie kropelki wody utlenionej na całej długości. Jeżeli naturalnie masz jasne włosy, taką mieszankę zostaw na głowie przez 15 minut, jeśli ciemne – przez godzinę. Po tym czasie spłucz zimną wodą i umyj włosy łagodnym, nawilżającym szamponem i nałóż odżywkę.
Ten sposób idealnie sprawdzi się na blond i rudych włosach. Przygotuj mocny napar z koszyczków rumianku – możesz je dostać np. w aptece. Pół szklanki suszu zalej litrem zimnej wody i doprowadź do wrzenia. Gotuj jeszcze przez ok. 10 minut, a następnie przestudź i odcedź. Tak przygotowanej płukanki używaj do ostatniego spłukiwania włosów podczas każdego mycia.
Do tego nietypowego sposobu najlepiej sprawdzą się jasne gatunki piwa. Umyj włosy jasnym szamponem, a następnie wmasuj piwo w skórę głowy. Zawiń włosy w ręcznik i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie umyj włosy ponownie.
Za pomocą cytryny można rozjaśnić każdy kolor włosów. Przecedzony sok z trzech dużych cytryn wymieszaj ze szklanką ciepłej wody. Przeczesz suche włosy szczotką i za pomocą atomizera rozpyl mieszankę na włosach. Wysusz włosy suszarką lub pozostaw do naturalnego wyschnięcia.
Ponownie nałóż preparat, a następnie nałóż na włosy nawilżającą maskę – sok z cytryny ma działanie wysuszające. Dla uzyskania trwałego efektu, aplikację należy powtarzać co tydzień przez miesiąc.
Efekt rozjaśnienia włosów miodem będzie bardzo delikatny. Jeśli chcesz go wzmocnić, dodaj do preparatu łyżkę wody utlenionej lub soku z cytryny. Zacznij jednak od połączenia miodu z wodą mineralną w proporcjach 4:1. Za pomocą pędzelka nałóż mieszankę na suche pasma włosów. Owiń je folią aluminiową, a następnie całą głowę zawiń w ręcznik. Pozostaw na godzinę. Spłucz letnią wodą, umyj włosy szamponem i nałóż odżywkę.
Przeczytaj też: 5 trendów fryzjerskich, które pokochamy w 2021 roku
Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ Getty Images Entertainment/ Getty Images