Lekcja urody: jak dbać o skórę wrażliwą w okresie jesienno-zimowym?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Skóra wrażliwa niezależnie od pory roku potrzebuje szczególnego traktowania. W okresie jesienno-zimowym warunki atmosferyczne takie jak niskie temperatury, suche powietrze oraz silny wiatr mogą negatywnie wpływać na kondycję i wygląd skóry. Jakie działania podjąć, aby nawet w trudnych warunkach skóra twarzy wyglądała zdrowo i świeżo? Radzimy, jakie zabiegi i kosmetyki zapewnią skórze odpowiednią pielęgnację jesienią i zimą. 

Skóra wrażliwa jesienią potrzebuje odpowiedniego nawilżenia oraz regeneracji po upalnych letnich dniach. Warto w tym okresie postawić na naturalne kosmetyki, znaleźć czas na nałożenie na twarz maseczki oraz wykonanie kilku zabiegów poprawiających kondycję skóry twarzy. Dobrym pomysłem może być również umówienie się na wizytę do gabinetu kosmetycznego. Raz na jakiś czas warto oddać się w ręce profesjonalistów i wykonać zabieg rekomendowany przez kosmetyczkę. 

Jak dbać jesienią o skórę wrażliwą?

Nawilżenie skóry wrażliwej

Kluczem do zadbanej i pięknej skóry jest odpowiednie jej nawilżenie. Podrażnienia, zaczerwienienia oraz sucha skóra może szczypać, swędzieć oraz się łuszczyć. Ponadto sprawia, że buzia wygląda mało estetycznie. Dlatego warto sprawdzić, czy nie popełniliśmy jakiegoś błędu w naszej codziennej pielęgnacji. Wiele zmian skórnych może być spowodowanych źle dobranymi kosmetykami. Często problem suchej skóry związany jest jednak ze zmianą pór roku i pojawieniem się niesprzyjających warunków atmosferycznych. Skóra, która nie jest prawidłowo nawilżona, szybciej ulega procesom starzenia się oraz jest bardziej podatna na uszkodzenia i alergie. Zmniejszają się również jej naturalne właściwości ochronne przed czynnikami zewnętrznymi.

Jak nawilżyć skórę wrażliwą?  

Skuteczne nawilżenie skóry to nie tylko stosowanie kosmetyków i preparatów o takich właściwościach. Ważne są również takie czynniki, jak odpowiednia dieta, nawodnienie organizmu oraz styl życia. Nie jest wskazane branie gorących kąpieli oraz używanie do mycia skóry mydeł zasadowych. Największą pomocą przy nawilżeniu skóry twarzy jest odpowiedni dobór kosmetyków. Najlepszą metodą będzie stosowanie produktów o prostym składzie. Idealnie do tego celu sprawdzą się kremy, oleje, balsamy i masła na bazie wyciągów z roślin. Świetnym składnikami będą również kwas hialuronowy, d-pantenol, mocznik czy gliceryna. Kosmetyki na bazie naturalnych ekstraktów pomogą w nawilżeniu skóry oraz w odbudowie bariery lipidowej naskórka.  

Akcja regeneracja

Drugim aspektem jesiennej pielęgnacji, o który należy się zatroszczyć, jest regeneracja skóry wrażliwej. Stosowanie silnych detergentów, promienie UV oraz czynniki zewnętrzne mogą powodować zaburzenia w strukturze bariery lipidowej. Jesienią warto zadbać o przywrócenie skórze pełni sił i witalności. W tym celu pomocne będzie stosowanie na twarz serum regenerującego. Warto stosować zabiegi oraz nakładać maseczki, które pomogą skórze odzyskać utracony po lecie blask. Pomocne będą produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich działanie jest niezastąpione, bowiem świetnie regenerują uszkodzony naskórek oraz zapobiegają nadmiernej utracie wody. 

Oczyszczanie twarzy 

Ważną kwestią w pielęgnacji skóry twarzy, której nie wolno pominąć jest jej prawidłowe oczyszczanie. Jesień to fantastyczny czas na zabiegi złuszczające zarówno w domowym spa jak i w gabinetach kosmetycznych. Wiele osób w tym okresie decyduje się na oczyszczanie twarzy przy pomocy kwasów. Równie dobrą metodą, przy regularnym stosowaniu jest oczyszczanie twarzy peelingami enzymatycznymi. Złuszczanie martwego naskórka oraz pozbywanie się z twarzy innych zanieczyszczeń ma ogromny wpływ na wygląd i kondycję skóry. Skóra poddana oczyszczeniu jest gładsza, bardziej napięta i elastyczna. Po zabiegach można zauważyć poprawę kolorytu i zniwelowanie przebarwień, które są nieuniknione po letnim wygrzewaniu się na słońcu. Ogromnym plusem są niewątpliwie odblokowane pory, nawilżenie skóry oraz spowolnienie procesów starzenia się skóry. 

Przeczytaj też: Fatalne nawyki, przez które będziecie miały więcej zmarszczek

Zdjęcie główne: fot. Daria Shevtsova/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*