Fatalne nawyki, przez które będziecie miały więcej zmarszczek

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zmarszczki – to coś, o czym każda kobieta nawet nie chce myśleć. Przypominają o upływającym czasie. Okazuje się, że często jest ich więcej z powodu złych nawyków – sprawdźcie, jakich!

Utrapieniem wielu kobiet są zmarszczki. Nie da się im całkowicie zapobiec, ale pojawienie się ich na naszej twarzy można znacznie opóźnić. Wystarczy stosować odpowiednie kosmetyki i pozbyć się złych nawyków, które pogarszają kondycję naszej skóry. 

Zmarszczki – pierwsza oznaka starzenia się skóry

Gdy pojawiają się zmarszczki to znak, że nasza skóra zaczyna się starzeć. Pierwsze zagłębienia zazwyczaj można zauważyć po 25. roku życia. Później ich przybywa – u jednych szybciej, u innych wolniej. Wpływ bowiem na ich występowanie mają geny, promieniowanie słoneczne, wiek, styl życia, a także codzienne nawyki. 

Młoda skóra obfituje w elastynę i kolagen, zawiera też dużo kwasu hialuronowego. W związku z tym jest gładka i jędrna. Z czasem tych substancji ubywa, cera staje się bardziej wiotka i pojawiają się na niej charakterystyczne wgłębienia. 

Złe nawyki sprawiają, że zmarszczek jest więcej

Zmarszczkom sprzyjają także złe nawyki, dlatego warto je wyeliminować, by dłużej cieszyć się młodo wyglądającą cerą. Co przyspiesza starzenie się naszej cery?

1. Palenie papierosów

Palenie papierosów ma ogólnie niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Oprócz tego, że może przyczynić się do zachorowania na śmiertelne choroby, to również niekorzystnie wpływa na nasz wygląd. Nikotyna oraz inne szkodliwe substancje zawarte w papierosach wysuszają skórę, a to sprawia, że zagłębienia w niej stają się jeszcze bardziej widoczne. Do tego nad górną wargą pojawiają się tzw. „zmarszczki palacza”. 

fot. Mohammad Faruque/ unsplash.com

2. Spanie na brzuchu

Mało kto wie, że spanie na brzuchu jest niezbyt zdrowe! Wówczas skóra naszej twarzy jest nienaturalnie napięta, co hamuje krążenie krwi. Cera w nocy powinna się regenerować, a w tym przypadku pozbawiona tlenu staje się mniej elastyczna i szybciej pojawiają się na niej zmarszczki. Dlatego lepiej spać na plecach lub na boku. 

3. Gorące kąpiele i prysznice

Gorąca woda może i odpręża, ale jeśli zbyt często korzystamy z takich kąpieli czy pryszniców, możemy szybciej nabawić się zmarszczek. Dlaczego? Otóż gorąca woda pozbawia cerę naturalnych tłuszczów, a więc zmniejsza się ochrona skóry. Następstwem tego jest jej przedwczesne starzenie. Warto więc zdecydować się na chłodny prysznic, szczególnie rano, co doskonale pobudza i ujędrnia skórę. 

4. Zbyt dużo kosmetyków

Codziennie nakładana gruba warstwa makijażu to niemal pewnik, że zmarszczki pojawią się szybciej. Cera jest obciążona, nie odpoczywa w ciągu dnia. Do tego dochodzi wielokrotnie źle wykonany makijaż w postaci ciągnięcia i szorowania skóry wacikiem. Warto więc stawiać na delikatny make-up, a czasem, gdy mamy taką możliwość – zrezygnować z niego całkowicie. 

5. Częste mycie twarzy

Zmarszczkom sprzyja także zbyt częste mycie twarzy. Otóż wówczas skóra bardziej się wysusza, do tego zakłóca się jej naturalne pH. Do mycia cery należy używać kosmetyków dobranych do potrzeb skóry, i czynność ta powinna być wykonywana 1-2 razy dziennie. Także peeling nie powinien być robiony częściej niż 2 razy w tygodniu. 

fot. Vitória Santos/ pexels.com

6. Ogrzewanie

Kto z nas nie lubi posiedzieć przy kaloryferze, szczególnie zimą, gdy za oknem siarczysty mróz? Mało osób jednak wie, że chociaż jest to przyjemne, to szkodliwe dla naszych włosów i skóry. Tak naprawdę, to centralne ogrzewanie można uznać za wroga i zmorę każdej cery. Powietrze, a co za tym idzie – nasza skóra, wysusza się. Dlatego trzeba pamiętać o kremie nawilżającym i odpowiedniej ilości przyjmowanych płynów. A od grzejników lepiej siadać nieco dalej. 

Przeczytajcie też: 8 przykazań, które kobiety o pięknej skórze znają na pamięć

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*