Hydrolat – co to jest i jak wybrać najlepszy produkt dla siebie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, czym jest hydrolat? Do niedawna bardzo mało mówiło się na temat tego typu produktu. Hydrolaty były jedynie zbędną częścią pozyskiwania olejków eterycznych. Teraz jednak to ulubiona część pielęgnacji tych, którzy interesują się świadomą pielęgnacją twarzy. Co to takiego i jakie ma działanie? Dowiesz się o tym, czytając poniższy artykuł!

Hydrolat – co to takiego?

Hydrolat to nic innego jak woda roślinna, inaczej woda kwiatowa. Powstaje ona po destylacji olejków eterycznych. Jakiś czas temu wydawała się odpadem. Jednak gdy zbadano jej skład, stwierdzono, że pozostaje w tej wodzie część olejków eterycznych. Oprócz tego hydrolaty zawierają inne składniki roślinne. Są to między innymi flawonoidy i antyoksydanty. Dzięki odpowiednio małemu stężeniu hydrolaty mogą być stosowane bezpośrednio na skórę – w przeciwieństwie do olejków eterycznych. 

Po co nam hydrolat?

Wiemy już, czym są hydrolaty. Tylko po co je stosować? Ich głównym zadaniem jest przywrócenie naturalnej równowagi pH skóry. Dzięki temu może ona funkcjonować w odpowiednim środowisku. Przez używanie produktów myjących możemy w łatwy sposób naruszyć warstwę hydrolipidową naskórka. Właśnie temu zapobiega używanie hydrolatów. Hydrolat z powodzeniem może zastępować tonik w pielęgnacji skóry twarzy. Warto jednak zwrócić uwagę na skład produktu – niech będzie to stuprocentowy hydrolat.

Jak używać hydrolatów?

Hydrolat o dobrym składzie jest delikatny, co sprawia, że można go nakładać bezpośrednio na twarz. Najlepiej robić to za pomocą atomizera – wacik będzie wchłaniał produkt. Jeżeli hydrolat jest gęsty, to możesz nałożyć go jak krem. Aplikuj produkt na oczyszczoną skórę twarzy, aby w ten sposób przywrócić jej odpowiednie pH. Następnie nałóż pozostałe kosmetyki, ale pamiętaj, że najlepiej nakładać je na lekko wilgotną twarz. 

Hydrolatu możesz również użyć do odświeżenia twarzy w ciągu dnia. To też dobry podkład pod olej do olejowania włosów – dzięki jego użyciu będzie ono bardziej skuteczne.  Niektórzy używają hydrolatów również do rozcieńczania masek glinkowych oraz łagodzenia drobnych ranek i podrażnień.

Jak odpowiednio dobrać hydrolat?

Aby hydrolat miał dobre działanie, musi być odpowiednio dobrany. Jeżeli potrzebujesz nawilżenia oraz złagodzenia stanów zapalnych na cerze, możesz użyć hydrolatu z róży damasceńskiej. Jest on bogaty w antyoksydanty i dodaje skórze blasku. Skóra wrażliwa polubi się z hydrolatem oczarowym, który świetnie sprawdzi się przy problemach skórnych. 

Jeżeli borykasz się z trądzikiem, to wybieraj produkty o działaniu antybakteryjnym. Dobrym pomysłem będzie zakup hydrolatu z drzewa herbacianego, oczarowego lub lawendowego.

Najważniejsze jest to, aby testować i próbować – tylko w ten sposób wybierzesz hydrolat idealny, który świetnie sprawdzi się na Twojej cerze.

Zdj. główne: Fulvio Ciccolo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*