Niski poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu może przyczyniać się do problemów z górnymi drogami oddechowymi, takich jak katar, drapanie w gardle czy alergia. Jak sobie z tym radzić?
Z punktu widzenia zdrowia człowieka optymalny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu to 40–60%. Dlaczego często ten poziom jest znacznie niższy? Głównym czynnikiem, który odpowiada za zbyt suche powietrze w domu, jest centralne ogrzewanie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że C.O. może znacznie obniżać poziom wilgoci w powietrzu. W konsekwencji dochodzi do wysuszenia błon śluzowych w jamie nosowej, przez co drobnoustroje chorobotwórcze mogą łatwiej wniknąć do naszego organizmu. Suche powietrze w pomieszczeniach sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na przeziębienie i alergie wziewne. Ponadto niski poziom wilgotności może również doprowadzić do przesuszenia skóry i spierzchniętych ust.
Aby odzyskać komfort podczas przebywania w domu, szczególnie w okresie grzewczym, warto zainwestować w dobrej jakości nawilżacz powietrza (pierwsze modele weszły na rynek w latach 60.). To praktyczne urządzenie, które pozwala podnieść poziom wilgoci w pomieszczeniu. Nawilżacz powietrza działa poprzez uwalnianie chłodnej mgły / pary wodnej. W tradycyjnych modelach umiejscowiony jest zbiornik wody, który wypuszcza parę do powietrza. Natomiast bardziej zaawansowane technologicznie nawilżacze wykorzystują do wytwarzania pary wodnej wibracje ultradźwiękowe.
Nawilżacze powietrza są najczęściej używane zimą – w okresie grzewczym. Dzięki pracy tych urządzeń możemy złagodzić suchość skóry i pierzchnięcie ust, które często występuje w okresie niższych temperatur za oknem. Nawilżacz powietrza warto włączać również wiosną i latem, szczególnie jeśli jesteśmy alergikami. Nawilżanie powietrza fantastycznie łagodzeni dyskomfort spowodowany przez pyłki traw i pleśń (urządzenie może pomóc w przypadku wystąpienia kaszlu i kataru siennego). Należy jednak mieć świadomość, że nadmierne używanie nawilżacza powietrza może sprawić, iż poziom wilgotności będzie wysoki, co sprzyja rozwojowi pleśni, bakterii i roztoczy, a w konsekwencji pogorszy stan zdrowia alergika.
Wskutek przebywania w pomieszczeniach, gdzie panuje niski poziom wilgotności, skóra może zostać pozbawiona nawilżenia i naturalnych olejków, co prowadzi do uszkodzenia jej bariery lipidowej. W opinii ekspertów regularne stosowanie nawilżacza powietrza pomaga przywrócić naturalne funkcje skóry, wyregulować nadmierną produkcję sebum i podnieść jej poziom nawilżenia.
Podsumowując, nawilżacz powietrza to urządzenie, które wpływa pozytywnie zarówno na nasze zdrowie, jak i urodę. Warto rozważyć zakup tego sprzętu, szczególnie jeśli jesteśmy alergikami lub czujemy dyskomfort związany z częstym przesuszeniem skóry.
Zdj. główne: Mor Shani/unsplash.com