Miewasz podkrążone i opuchnięte oczy? To tzw. worki pod oczami, które powstają na skutek zwiotczenia skóry. Co przyczynia się do ich powstawania i jak je zlikwidować?
Zwykle są skutkiem zmęczenia i niewyspania, ale w dojrzałym wieku są też oznaką starzenia się skóry i utraty przez nią jędrności. Na szczęście worki pod oczami nie muszą stać się naszymi stałymi “towarzyszami”. Gdy zmienimy swój tryb życia i zastosujemy odpowiednie kosmetyki, możemy się pozbyć ich raz na zawsze.
Nie tylko wspomniane na wstępie niewyspanie i zmęczenie są głównymi przyczynami pojawiania się pod oczami nieestetycznych worków. Gdy nasz organizm nie jest dostatecznie nawodniony, również mogą się one pojawić. Opuchlizna wokół oczu, niekiedy przeradzająca się w lekkie obrzęki, bywa też efektem tego, że nasza skóra zaczyna się zbyt wcześnie starzeć. Jeśli zareagujemy szybko, mamy szansę pozbyć się tej dolegliwości.
Przede wszystkim warto zmienić swój styl życia. Podstawą jest picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia (minimum 2 litry) i regularny, niezakłócony sen (dorosły człowiek powinien spać co najmniej 7 godzin – niedosypianie, przerywany sen lub nadmierna ilość snu wpływa niekorzystnie na stan całego organizmu i naszą koncentrację). Miejmy na uwadze to, że skóra wokół oczu starzeje się najszybciej, ponieważ jest niezwykle cienka i w efekcie dochodzi do jej szybkiego przesuszania. Źle reaguje na wszelkie zmiany warunków atmosferycznych, a zwłaszcza na upał i promieniowanie UV. Stosowanie używek, życie w ciągłym stresie, jedzenie wysoko przetworzonej żywności – to czynniki, które również przyczyniają się do powstawania worków pod oczami.
Jakich składników powinniśmy unikać w diecie, by zapobiec powstawaniu worków? Picia przed snem (chodzi tu o wszelkie płyny, takie jak kolorowe gazowane i niegazowane napoje, kawa, herbata, czy alkohol). Warto też zrezygnować z soli, ponieważ zatrzymuje ona wodę w organizmie.
Jeśli rano obudzisz się z workami pod oczami, to najlepszym sposobem jest zastosowanie zimnego kompresu (okładu). Pamiętajmy o tym, by nie przykładać kostek lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ może to ją mocno podrażnić. Najlepiej owinąć lód np. w ręcznik lub foliową torebkę i wówczas delikatnie przyłożyć w miejscu powstania worków. Taki okład na pewno przyniesie natychmiastową ulgę i pomoże nieco zmniejszyć powstały pod oczami obrzęk.
Chcą walczyć z uciążliwym problemem worków pod oczyma należy zacząć od ustalenia ich przyczyny. Czy jest to jedynie nadmierne gromadzenie się wody, wiotka skóra czy przepuklina tłuszczowa. Z każdym z tych problemów inaczej walczymy. Możemy stosować np. chłodne kompresy, masaże limfatyczne. Jeżeli przyczyną jest wiotka skóra, rekomenduję swoim pacjentom zabiegi takie jak: Tixel, Dermapen, czy laser frakcyjny, mający na celu wzmocnienie i ujędrnienie skóry oraz jej przebudowę. Dodatkowo możemy posiłkować się zabiegami mezoterapii z aminokwasami. Zaś w przypadku przepukliny tłuszczowej, wchodzi w grę tylko nóż chirurgiczny i doświadczony chirurg plastyk, który rozwiąże ten problem skutecznie raz na zawsze
– tłumaczy dr Katarzyna Osipowicz.
Zamiast likwidować, można też profilaktycznie zapobiegać powstawaniu worków pod oczami. Panie powinny przed snem wykonać dokładny demakijaż twarzy. Pójście spać w pełnym make-upie to bardzo duży błąd. Powstawanie worków pod oczami może być też skutkiem silnej alergii, dlatego należy kontrolować ewentualne objawy alergiczne i jeśli jest taka potrzeba, przyjmować przepisane przez specjalistę leki.
Dbaj też o skórę pod oczami. Jeśli masz tendencję do worków pod oczami, stosuj kremy i sera nawilżające pod oczy. Rób także domowe spa, np. kompresy na oczy z plastrów ogórka czy aloesu.
NASZ EKSPERT: Dr n. med. Katarzyna Osipowicz – absolwentka studiów na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku: “Kosmetologia-medycyna estetyczna”, na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym obroniła doktorat na wydziale dermatologii i wenerologii. Jest właścicielką i założycielką warszawskiej kliniki chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej, chirurgii odtwórczej włosów i trychologii Ot.Co Clinic. Odbyła wiele staży, praktyk i kursów pod okiem najlepszych specjalistów na świecie, w tym m.in. w St. George Hospital w Sydney, Australii, University Medical Center Groningen (UMCG) w Groningen, Holandii i Klinikum Schwabing Munchen w Monachium, Niemcy.
Przeczytaj też: Jak raz na zawsze pozbyć się zaczerwienień na twarzy?
Zdjęcie główne: deagreez/ stock.adobe.com