Słyszałaś, że oczyszczacz powietrza korzystnie wpływa na naszą skórę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niski poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu może przyczyniać się do problemów z górnymi drogami oddechowymi, takich jak katar, drapanie w gardle czy alergia. Jak sobie z tym radzić?

Przyczyny suchego powietrza w domu – oto źródło problemu

Z punktu widzenia zdrowia człowieka optymalny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu to 40–60%. Dlaczego często ten poziom jest znacznie niższy? Głównym czynnikiem, który odpowiada za zbyt suche powietrze w domu, jest centralne ogrzewanie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że C.O. może znacznie obniżać poziom wilgoci w powietrzu. W konsekwencji dochodzi do wysuszenia błon śluzowych w jamie nosowej, przez co drobnoustroje chorobotwórcze mogą łatwiej wniknąć do naszego organizmu. Suche powietrze w pomieszczeniach sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na przeziębienie i alergie wziewne. Ponadto niski poziom wilgotności może również doprowadzić do przesuszenia skóry i spierzchniętych ust.

Nawilżacz powietrza – sprzymierzeniec każdego domownika

Aby odzyskać komfort podczas przebywania w domu, szczególnie w okresie grzewczym, warto zainwestować w dobrej jakości nawilżacz powietrza (pierwsze modele weszły na rynek w latach 60.). To praktyczne urządzenie, które pozwala podnieść poziom wilgoci w pomieszczeniu. Nawilżacz powietrza działa poprzez uwalnianie chłodnej mgły / pary wodnej. W tradycyjnych modelach umiejscowiony jest zbiornik wody, który wypuszcza parę do powietrza. Natomiast bardziej zaawansowane technologicznie nawilżacze wykorzystują do wytwarzania pary wodnej wibracje ultradźwiękowe.

Kiedy warto używać nawilżacza powietrza?

Nawilżacze powietrza są najczęściej używane zimą – w okresie grzewczym. Dzięki pracy tych urządzeń możemy złagodzić suchość skóry i pierzchnięcie ust, które często występuje w okresie niższych temperatur za oknem. Nawilżacz powietrza warto włączać również wiosną i latem, szczególnie jeśli jesteśmy alergikami. Nawilżanie powietrza fantastycznie łagodzeni dyskomfort spowodowany przez pyłki traw i pleśń (urządzenie może pomóc w przypadku wystąpienia kaszlu i kataru siennego). Należy jednak mieć świadomość, że nadmierne używanie nawilżacza powietrza może sprawić, iż poziom wilgotności będzie wysoki, co sprzyja rozwojowi pleśni, bakterii i roztoczy, a w konsekwencji pogorszy stan zdrowia alergika. 

Odpowiednio nawilżone powietrze – ulga dla skóry

Wskutek przebywania w pomieszczeniach, gdzie panuje niski poziom wilgotności, skóra może zostać pozbawiona nawilżenia i naturalnych olejków, co prowadzi do uszkodzenia jej bariery lipidowej. W opinii ekspertów regularne stosowanie nawilżacza powietrza pomaga przywrócić naturalne funkcje skóry, wyregulować nadmierną produkcję sebum i podnieść jej poziom nawilżenia.

Podsumowując, nawilżacz powietrza to urządzenie, które wpływa pozytywnie zarówno na nasze zdrowie, jak i urodę. Warto rozważyć zakup tego sprzętu, szczególnie jeśli jesteśmy alergikami lub czujemy dyskomfort związany z częstym przesuszeniem skóry.

Zdj. główne: Mor Shani/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*