Hollywoodzki uśmiech dodaje urody i sprawia, że chętniej pozujemy do zdjęć. Co zrobić, gdy nasze zęby są żółte i borykamy się z ich przebarwieniem? Jakie metody wybielania zębów są skuteczne i zarazem bezpieczne?
To, jaki odcień mają nasze zęby, zależy od wielu czynników. Kolor szkliwa może się zmieniać pod wpływem nałogowego palenia papierosów – żółte, nieestetycznie wyglądające uzębienie to częsty problem palaczy (tzw. osad nikotynowy). Przebarwienia na zębach pojawiają się też u osób, które piją kawę, mocną herbatę, czerwone wino. Produkty spożywcze takie jak jagody, ocet balsamiczny, sos sojowy czy cynamon również często pozostawiają ślad na szkliwie. Nie bez znaczenia są też uwarunkowania genetyczne – jeśli nasi rodzice mają z natury żółty odcień zębów, to bardzo prawdopodobne jest, że również i my odziedziczymy właśnie taką barwę kośćca. Warto mieć też świadomość, że z wiekiem szkliwo w naturalny sposób ciemnieje. Jak więc mieć śnieżnobiały uśmiech mimo tych przeciwności?
Dobrym rozwiązaniem jest udanie się na zabieg higienizacji, który pozwoli usunąć powierzchniowe naloty, kamień nazębny oraz wypolerować zęby do gładkości. Zabieg ten przeprowadza higienistka lub lekarz stomatolog. Ile trwa higienizacja jamy ustnej? Około 60 minut.
Często spotykaną w gabinetach stomatologicznych metodą wybielania jest zabieg wykorzystujący lampę LED, która dobrze radzi sobie z lekkimi przebarwieniami (rozjaśnia zęby o 2-8 tonów). Zabieg nie jest bolesny ani długotrwały – standardowa procedura zajmuje specjaliście około 60-90 minut.
W przypadku bardziej zaawansowanych przebarwień stomatolog może przeprowadzić wybielanie zębów za pomocą nowoczesnego lasera, który jest w stanie rozjaśnić zęby nawet o kilkanaście tonów. Na czym polega ten zabieg? Stomatolog pokrywa zęby pacjenta preparatem, który wchodzi w reakcję z promieniami systemu laserowego, w efekcie czego pozbywamy się uciążliwych przebarwień bez ryzyka uszkodzenia szkliwa. Proces wybielania laserem trwa około 60 minut. Co ważne, efekty tej metody mogą utrzymywać się nawet do 3-4 lat!
Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się nakładki z żelem o działaniu wybielającym, które dentysta przygotowuje specjalnie dla danego pacjenta, a ten musi nosić je w domu przez określony czas (zwykle 2-4 tygodnie). Chcąc uzyskać pożądane efekty, należy wykazać się systematycznością i dyscypliną – tj. zakładać nakładki każdego dnia. Możemy w ten sposób rozjaśnić uzębienie w bezpiecznych warunkach, pod kontrolą specjalisty. Co ważne, podczas wybielania nakładkowego należy przestrzegać tzw. białej diety, czyli wyeliminować z codziennego menu silnie barwiące produkty spożywcze.
Koszt wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym zależy od wybranej metody wybielania oraz indywidualnego cennika specjalisty. Uśredniając, chcąc uzyskać hollywoodzki uśmiech, należy liczyć się z następującymi wydatkami:
Wiele osób wybiela zęby za pomocą soli kuchennej, sody oczyszczonej, proszku do pieczenia lub past wybielających. Warto jednak mieć świadomość, że przeprowadzając tego typu zabiegi na własną rękę lub nadużywając past o działaniu wybielającym, możemy uszkodzić szkliwo i doprowadzić do nadwrażliwości zębów. Rozsądniejszym wyborem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalisty, dzięki czemu unikniemy wielu przykrych konsekwencji.
Przeczytaj też: Bezkremowe noce – hit czy kit?
Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ Getty Images Entertainment/ Getty Images