Co założyć na wesele? Oto 5 złotych zasad stylowego gościa

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wesele to ogromne wydarzenie i nie ma tu znaczenia, czy jest to ślub kogoś z rodziny lub przyjaciół, czy jedynie dalszych znajomych. Jest tak wzniosłą uroczystością, że każdy chce wyglądać absolutnie olśniewająco i wyjątkowo. Jednak nie każdy wie, jak się ubrać. Jakim dress codem się kierować? Czy są jakieś złote zasady co do ubioru gości na weselu? Oto mała podpowiedź.

5 zasad dobrze ubranego gościa weselnego

Planując stylizację weselną, w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na porę roku, w której odbędzie się przyjęcie. Sporo zależy bowiem od pogody na zewnątrz. Z reguły większość par decyduje się na zaślubiny w letnich miesiącach. Kolejno warto poznać miejsce, w którym odbędzie się wesele. Niekiedy lokal wymusza na nas konkretny ubiór zgodny z zasadami savoir-vivre. Coraz częściej pary młode organizują wesele w konkretnym klimacie np. lat 20. W takiej sytuacji warto zastosować się do prośby i wybrać pasujący kostium.

1. Najważniejszy dzień w życiu panny młodej

Tego dnia najważniejsza jest panna młoda i to ona powinna wyglądać najbardziej efektownie. Warto zwrócić uwagę, aby stylizacja gościa nie była zbyt strojna i nie przyćmiła jej sukni. Wykreślić z listy ślubnych kreacji można sukienki, które mają zbyt dużo zdobień oraz takie, które za dużo odsłaniają. Niepożądane są także krzykliwe kolory, które mogą przykuwać zbyt dużo uwagi, tym samym odciągając ją od panny młodej.

2. Czarny nie przystoi na wesele

Przyjmuje się, że czerń nie jest kolorem, który powinno się zakładać na ślub. Kojarzy się on bowiem z innym obrzędem – pogrzebem. Warto zatem postawić na zdecydowanie weselsze odcienie i uczcić ten dzień jak należy. Dodatkowo kolor czarny może być uciążliwy latem, przyciąga słońce i łatwo się przegrzać.

3. Biały tylko dla panny młodej

Jest to jedna z najważniejszych zasad – w tym dniu tylko panna młoda ma prawo do noszenia białej sukni. Biały jest kolorem, który ma swoją symbolikę i wszystko podczas ślubu i wesela kręci wokół niego. Do wyboru jest wiele kreacji w różnych kolorach, od modnych już od kilku sezonów odcieni nude do błękitów i fioletów, które królują w tym roku. Białą suknię można założyć tylko wówczas, gdy panna młoda wybrała inny kolor na swoją kreację i sama wyraziła zgodę na dobór białych strojów dla gości.

4. Unikaj kolorów przeznaczonych dla druhen

Moda, która przybyła do nas z zachodu, to wybór kilku druhen zamiast jednej. Wszystkie panie mają wtedy kreacje w tym samym kolorze, o kroju pasującym do każdej z figur. Warto dowiedzieć się wcześniej, w jakich barwach wystąpią druhny. W niezbyt dobrym tonie jest ubrać się jak najważniejsze dla panny młodej koleżanki.

5. Strój dobrany pod charakter uroczystości

Sprawa może wydawać się oczywista, ale nie dla każdego. Wesele jest uroczystością elegancką, co wymaga od gości konkretnej stylizacji. Warto stawiać na skromniejsze dodatki i mniej skąpe sukienki. W końcu mniej znaczy więcej.

Warto dodać, że biały garnitur u gościa płci męskiej również nie jest mile widziany. Często pan młody wybiera właśnie taki frak lub garnitur. Dodatkowo często stawia on również na cylinder lub muszkę, warto wcześniej o to dopytać.

W dniu ślubu to właśnie para młoda jest najważniejsza, stąd wszystkie ustalenia dotyczące wyglądu gości. Nowożeńcy powinni czuć się komfortowo i wyróżniać się strojem na tle innych. Warto też wspomnieć, że dobrze jest zachować umiar także w makijażu i fryzurze. One też mogą mocno wyróżnić gościa i zabrać „show” parze młodej. Niewskazane są wszelkiego rodzaju nakrycia głowy, takie jak wianki czy opaski, z których często korzysta panna młoda.

Stosując się do złotych zasad ślubnych, na pewno uda się uniknąć ślubnej gafy.

Przeczytaj też: Najgorętsze kolory, które będziemy nosić tego lata

Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*