Foilyage – na czym polega ta technika koloryzacji włosów?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesień natchnęła Cię do zmian w swoim wyglądzie? A może po prostu planujesz delikatne odświeżenie fryzury? Poznaj technikę foilyage i dowiedz się, jak osiągnąć zniewalający efekt!

Nazwa foilyage może wydawać się znajoma… Z pewnością niejednej z Was przywodzi na myśl słowo balayage, czyli technika farbowania włosów, która kiedyś kojarzona była z kiczem i obciachem. I choć fryzjerstwo od czasów dwutysięcznych poszło zdecydowanie do przodu i balayage wygląda dziś zupełnie inaczej, to jednak prym zaczął wieść foilyage. 

Czym jest foilyage?

Foilyage to technika farbowania włosów z użyciem folii. Fryzjer lub fryzjerka na początku rozdziela włosy na pasma i nakłada na nie farbę do włosów. Następnie zawija je, dzięki czemu włosy po koloryzacji będą jaśniejsze i lżejsze.

Celem foilyage jest uzyskanie efektu naturalnego załamania światła, dlatego kolor kładziony jest jedynie w wybranych miejscach – najczęściej na końcach i po bokach pasm. Mocny refleks dający efekt błysku będzie rozmieszczony jedynie gdzieniegdzie. Technika ta pozwala na uniknięcie radykalnej metamorfozy, a ze względu na dość delikatny efekt, kolejna wizyta u fryzjera będzie mogła odbyć się później niż zwykle. 

Foilyage – dla kogo?

Koloryzacja foilyage polecana jest głównie brunetkom i szatynkom, które nie są gotowe na radykalną zmianę fryzury, a jedynie chcą subtelnie urozmaicić kolor swoich włosów. Blondynki również mogą skorzystać z tej techniki, jednak efekt na ich włosach może być znacznie subtelniejszy i mniej widoczny. 

Inne techniki farbowania włosów, które warto znać

Foilyage to oczywiście niejedyny sposób na posiadanie modnej i nowoczesnej fryzury. Fryzjerzy prześcigają się w tworzeniu nowych technik zapewniających odświeżenie wyglądu. Poznaj niektóre z nich.

Flamboyage

Flamboyage można poznać po jednokolorowej i zazwyczaj ciemniejszej od reszty włosów nasadzie. Długość i końce fryzury są stosunkowo jaśniejsze, przez co nabiera ona efektu trójwymiarowości i mieszania się ze sobą różnych odcieni. Taka koloryzacja może być wykonana zarówno na włosach o ciepłej, jak i chłodnej tonacji kolorystycznej.

Refleksy

Kolejna, niezwykle popularna technika koloryzacji włosów, polega na nałożeniu jaśniejszej nawet o kilka tonów farby na wybranych pasmach włosów. Taką metodą również jesteśmy w stanie osiągnąć efekt trójwymiarowości na naszych włosach. Efekt refleksów utrzymuje się na naszej głowie nawet do kilkunastu tygodni, dzięki czemu nie musimy odwiedzać salonu fryzjerskiego zbyt często. 

Ombre i soft ombre

Jeśli zależy Ci na łagodnym przejściu pomiędzy kolorami, od najjaśniejszego do najciemniejszego odcienia, wybierz ombre. W ten sposób uzyskasz delikatny, płynny efekt, a Twoje włosy będą ciemniejsze u nasady, a jaśniejsze przy końcach. 

Jak dbać o rozjaśnione włosy?

Posiadaczki pasemek powinny pamiętać, by chronić swoją fryzurę przed zimnym i gorącym powietrzem. Nie jest wskazane używanie prostownic, a w mroźne dni nie możesz zapominać o czapce. 

By piękny efekt utrzymywał się jak najdłużej, włosy należy myć jak najrzadziej, najlepiej produktami bez silikonów, które blokują łuskę włosa. By włosy były oczyszczone i nawilżone, warto używać szamponów dla dzieci lub o kwaśnym pH.

Zdj. główne: Tamara Bellis/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*