Jak czyścić pędzle do makijażu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każda z nas kocha makijaż. Do jego wykonania oprócz kosmetyków niezbędne są również odpowiednie narzędzia, między innymi pędzle. Te pozwalają nam uzyskać idealny kontur twarzy, wykonać piękny makijaż oka oraz dotrzeć pudrem w każde miejsce. Ale czy wiesz, że regularne czyszczenie pędzli to podstawa dbania o nie oraz o swoją cerę? Więcej o czyszczeniu pędzli do makijażu dowiesz się z tego artykułu. 

Dlaczego czyszczenie pędzli do makijażu jest tak ważne?

Wiele z nas makijaż twarzy wykonuje codziennie. Z tego powodu pędzle, których używamy, dotykają codziennie jej skóry. Dlatego powinnyśmy szczególnie dbać o ich higienę. Te nie czyszczone odpowiednio często są siedliskiem bakterii. Wykonując nimi makijaż przenosisz drobnoustroje na cerę, a to powoduje ryzyko wystąpienia pryszczy i stanów zapalnych. Co więcej, regularnie myte pędzle będą dużo dłużej służyły, ponieważ nie będą w nich zalegały resztki kosmetyków. I jeszcze jedna zaleta częstego czyszczenia – tymi czystymi łatwiej wykonać piękny makijaż!

Jak często myć pędzle do makijażu?

Częstotliwość czyszczenia pędzli do makijażu to kwestia indywidualna. To zależy od tego, jak często wykonywany jest makijaż oraz jakie produkty są używane. Zdecydowanie częstszego mycia wymagają pędzle, którymi pracuje się z kosmetykami mokrymi, takimi jak podkład, korektor czy płynny rozświetlacz.

Zaleca się czyszczenie pędzli po każdym użyciu, ale mało kto ma na to czas. Najlepiej więc obserwować swoje narzędzia i sprawdzać, w jakim są stanie. W jakim jednak by nie były – przynajmniej raz w tygodniu powinny być dokładnie wyczyszczone.

Czym czyścić pędzle do makijażu?

Pewnie w Twojej głowie pojawiło się to pytanie. Na rynku dostępne są specjalne środki przeznaczone do tego celu. Pędzle jednak z powodzeniem możesz wyczyścić za pomocą szamponu, mydła lub żelu pod prysznic. Ważne jest, aby nie przesadzać z ilością produktu myjącego. Jeżeli będzie za dużo, to ciężko będzie go wypłukać, a to z kolei może spowodować uszkodzenia narzędzi.

W jaki sposób czyścić pędzle?

Aby wyczyścić pędzle, najpierw należy wszystkie zwilżyć wodą. Następnie na dłoń wycisnąć niewielką ilość produktu myjącego. Na końcówki włosia nanieś ten produkt i okrężnymi ruchami pocieraj pędzel o wewnętrzną część dłoni. Pamiętaj, aby myć samo włosie. Nie pozwól, aby woda czy mydło dostały się w miejsca, w których pędzle są sklejone, aby uniknąć rozklejenie się narzędzi.

Tak umyty pędzel wypłukaj wodą, a następnie odciśnij jej nadmiar w ręcznik papierowy. Pędzle susz w pozycji poziomej lub pionowej włosiem do dołu. Rób to najlepiej w ciepłym miejscu, ale niech nie będzie to grzejnik ani pełne słońce. Jeżeli Twoje pędzle są z włosia naturalnego, to możesz zabezpieczyć włosie specjalnymi osłonkami aby zachowało ono swój kształt.

Zdj. główne: freestocks/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*