Jak w okresie jesienno-zimowym poradzić sobie z wypadającymi włosami?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem, którego doświadczają wszyscy. Jesienią oraz wiosną wypadanie włosów może się nasilić i związane jest to z zakończeniem cyklu rozwoju włosów. Każdego dnia skóra głowy pozbywa się około 50 włosów, podczas wyżej wspomnianych okresów ilość zgubionych włosów może wzrosnąć do 100. Jedynym sposobem na ograniczenie tego procesu jest odpowiednia pielęgnacja. 

Letnie miesiące, mimo że są ciepłe i pełne słonecznych dni, to nie wpływają korzystnie dla naszej skóry oraz włosów. Dlatego przyjście jesieni często objawia się łamliwością paznokci, problemami ze skórą twarzy oraz wypadaniem włosów. Najlepsze co możesz zrobić to odpowiednio odżywić kosmyki oraz skórę głowy. Jesień to idealny czas na regenerację i zadbanie o siebie. 

Wypadanie włosów – przyczyny 

Dużo osób zastanawia się, dlaczego właśnie jesienią nasila się proces wypadania włosów. Nie zawsze wypadanie włosów świadczy o niedoborach czy stosowaniu złych kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy. Dużą rolę odgrywają zmiany hormonalne, na których wydzielanie również wpływają pory roku. Odpowiedzialny za piękne i silne włosy estrogen w czasie wiosennych i letnich miesięcy wydzielany jest w zwiększonej ilości, niż w chłodniejsze miesiące. Dlatego po lecie kondycja i witalność włosów, paznokci oraz cery zaczyna powoli spadać. 

Na wygląd włosów mają wpływ również warunki atmosferyczne, jak silny wiatr, deszcz oraz mróz. Najlepiej chronić kosmyki, zakładając czapkę i związując je w kok. Wypadanie włosów nawet nasilone, nie powinno niepokoić, gdyż zazwyczaj mija samoistnie. Jednak gdy po kilku tygodniach nie ma zauważalnej poprawy – możliwe, że lekarz zleci wykonanie badań hormonalnych. 

Sposoby na wypadanie włosów jesienią

Na jesienne wypadanie włosów wpływ może mieć kilka czynników, dlatego do rozwiązania problemu należy podejść kompleksowo. Najlepszym sposobem jest korekta kilku aspektów, które pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie i kondycję włosów. 

  1. Odpowiednia dieta 

Jesienią nasza dieta powinna być bogata w witaminy oraz wartości odżywcze, dzięki temu może wzmocnić układ immunologiczny oraz poprawić wygląd skóry, włosów i paznokci. Aby uchronić włosy przed nadmiernym wypadaniem, warto wzbogacić dietę o nienasycone kwasy tłuszczowe. Wystarczy przygotować sałatkę skropioną oliwą z oliwek zawierającą pestki słonecznika i dyni. Można również przyrządzać pyszne ryby, do każdego posiłku dodawać porcję warzyw i owoców. 

  1. Nawilżenie włosów 

Odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy to klucz do pięknego i zdrowego wyglądu. Warto poświęcić czas na nawilżanie włosów, świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju oleje oraz maski. Olejowanie włosów można wykonać przed pójściem spać i dopiero rano umyć włosy szamponem. Po umyciu warto wetrzeć odżywkę o lekkiej konsystencji, która nie będzie obciążać włosów. Ważne jest, aby regularnie dbać również o skórę głowy. W tym celu niezawodne są peelingi. Jeśli jednak cierpisz z powodu łupieżu lub łuszczenia się skóry, postaw na delikatne kosmetyki i unikaj gorącej wody do spłukiwania włosów. 

  1. Unikanie suszarki 

Jeśli masz problem z wypadaniem włosów, warto na jakiś czas zrezygnować z suszenia włosów gorącym nawiewem suszarki. Stylizowanie włosów na ciepło powoduje, że szybko się niszczą. Podczas jesiennego wypadania włosów można suszyć włosy naturalnie lub wybierać chłodniejsze opcje nawiewu w suszarce.  

  1. Podcięcie włosów 

Skrócenie włosów o kilka centymetrów może być pozytywną zmianą i na pewno dobrze wpłynie na ich kondycję. Końcówki często po lecie są przesuszone i zniszczone, dlatego, aby dodać kosmykom witalności, warto skrócić fryzurę. 

  1. Naturalne płukanki 

Zamiast preparatów z drogerii do pielęgnacji włosów warto zastosować naturalne rozwiązania. Świetnie sprawdzą się płukanki z rumianku, który dzięki właściwościom łagodzącym wpływa na kondycję skóry głowy i pomaga w walce z łupieżem. Inną cudowną rośliną, która działa na włosy regenerująco, jest skrzyp polny, który zapobiega łamaniu się włosów i jest pomocny przy mocno przetłuszczających się kosmykach. 

Przeczytaj też: Jak okiełznać włosy w deszczowy dzień? Poznajcie sprawdzone i skuteczne sposoby redakcji

Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*