Jak poradzić sobie z obgryzaniem paznokci? Oto kilka niezawodnych trików

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niezależnie od tego, czy mania obgryzania paznokci zaczęła się w dzieciństwie, czy później, często trudno się jej pozbyć. Taki nawyk może być nawet niebezpieczny dla zdrowia. W tym artykule przedstawiliśmy kilka niezawodnych trików, dzięki którym przestaniesz obgryzać paznokcie.

Skąd bierze się obgryzanie paznokci?

Przyczyn takiego zachowania może być wiele, jednak ważne jest, aby spróbować je zrozumieć, by móc ocenić problem. Obgryzanie paznokci często kojarzy się ze stresem, jednak może też być to po prostu nawyk z dzieciństwa, czynność wykonywana z nudów lub nawet z głodu.

Co ciekawe, nie tylko dzieci mają problem z obgryzaniem paznokci, jednak dorośli częściej wpadają w ten nawyk ze względu na odczuwany stres.

Jakie są konsekwencje tego nawyku?

Obgryzanie paznokci to nie tylko problem brzydkich dłoni. Nawyk ten może mieć również konsekwencje dla Twojego zdrowia, a także dla życia społecznego. Niektóre osoby obgryzają paznokcie aż do krwi, przez co mają obolałe i czerwone opuszki palców, a także wiecznie podrażnione skórki. Ponadto przenoszenie zarazków z ust do rąk i z rąk do ust może prowadzić do infekcji. Oprócz zmieniającego się wyglądu paznokci obgryzanie powoduje również problemy z zębami, infekcje dziąseł i sprzyja powstawaniu próchnicy.

Dlatego ważne jest, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które pomoże pozbyć się tego kłopotliwego nawyku.

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Istnieje kilka sposobów, aby przestać obgryzać paznokcie. 

Świadomość własnych nawyków

Przede wszystkim obserwuj, kiedy i gdzie obgryzasz paznokcie. Spróbuj zdefiniować, czy jest to spowodowane stresem, nudą, czy też jeszcze czymś innym. Ponieważ dla każdej przyczyny istnieją inne rozwiązania.

Rób zdjęcia swoich paznokci w trakcie trwania terapii

W skończeniu raz na zawsze z obgryzaniem paznokci pomoże Ci robienie zdjęć dłoni na początku całego procesu. Będziesz mógł bezpośrednio obserwować swoje postępy, a na koniec zestawić zdjęcia paznokci “przed” i “po”. Będzie to dla Ciebie znacznie bardziej motywujące. Zwłaszcza jeśli dodatkowo umieścisz gdzieś w widocznym miejscu w Twoim domu zdjęcie zdrowych paznokci przedstawiające Twój cel. Oglądaj je regularnie, aby utrzymać motywację.

Ćwicz samokontrolę

Zacznij od przesunięcia paznokci w odległości około 5 cm od ust i oprzyj się pokusie ich obgryzienia. Stopniowo przybliżaj je, aż poczujesz się komfortowo, zakrywając usta paznokciami. Oczywiście to ćwiczenie nie będzie odpowiednie dla każdego.

Niektóre metody są delikatne i nieinwazyjne, działają jednak z różnym skutkiem. Ponieważ obgryzanie jest często związane ze stresem, możesz szukać sposobów na zmniejszenie jego odczuwania, takich jak na przykład uprawianie sportu lub medytacja. Możesz również znaleźć zajęcie, które sprawi, że ​​Twoje ręce będą ciągle zajęte i z dala od ust.

Żucie gumy (najlepiej takiej bez cukru) jest również dobrym środkiem przeciwstresowym.

Zabezpiecz paznokcie fizycznie

Ta sztuczka jest dość radykalna, ponieważ celem jest całkowite pokrycie paznokci np. Lakierem, plastrami lub rękawiczkami. Jeśli jesteś osobą, która lubi nosić rękawiczki, to może być dobre rozwiązanie dla Ciebie! Jeśli zdecydujesz się na plastry, zmieniaj je regularnie, aby zachować odpowiednią higienę. Możesz również pokryć paznokcie grubą warstwą bezbarwnego lakieru, który poprawi ich wygląd, a paznokciom zapewni zabezpieczenie i możliwość odrastania. 

Najbardziej klasyczną i sprawdzoną metodą jest niewątpliwie lakier. Uważaj jednak, aby nie przyzwyczaić się do nieprzyjemnego smaku i nie zacząć gryźć paznokci mimo wszystko.

Możesz również nałożyć na paznokcie olejki eteryczne zawierające cynamon kasja, który ma gorzki posmak.

Przeczytaj też: Ten trend w w stylizacji paznokci to hit wśród gwiazd Instagrama

Zdjęcie główne: deagreez/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*