Jak powinno się dbać o skórę i włosy zimą?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nadejście zimy niesie za sobą piękne śnieżne dni, świąteczny okres oraz zapach rozgrzewającej herbaty. Dla naszej skóry jednak niskie temperatury są dodatkowym czynnikiem, przed którym należy ją chronić. Włosy również w tym czasie wymagają wyjątkowego traktowania. W tym artykule dowiesz się, jak pielęgnować skórę i włosy zimą.

Używaj cięższych, bardziej treściwych kremów

Skóra jest zimą narażona na wiatr, chłód, niekiedy nawet śnieg. Są to czynniki, których działanie złagodzić może używanie bardziej treściwego kremu zarówno na noc, jak i na dzień. Nie musi być on tłusty, ale ważne, by był bogaty w składniki odżywcze. Warto pamiętać, aby zimą nie zapominać o kremie z SPF, ponieważ szkodliwe promieniowanie dotyka cery nawet przy mrozie. 

Dbaj o usta

Usta zimą są wyjątkowo podatne na pękanie i pierzchnięcie. Zanim wyjdzie się na zewnątrz, warto pamiętać o użyciu pomadki ochronnej, a poza domem nie należy oblizywać warg. Sprawia to chwilową ulgę przy suchości, ale w efekcie końcowym dodatkowo je przesusza. 

Dbaj o czystość czapki i szalika

Może się to wydawać nieoczywiste, ale częste pranie tych elementów garderoby może mieć znaczący wpływ na stan naszej cery zimą. Dlaczego? Ponieważ są to rzeczy, które stale dotykają twarzy. W efekcie wszystkie zanieczyszczenia, które są na nich pozostawione, przenoszą się na nią i mogą wywoływać wypryski i stany zapalne. 

Peeling całego ciała i balsamowanie

Pamiętamy o tym latem, kiedy ciało jest odsłonięte i chcemy, by pięknie wyglądało. Zimą natomiast, kiedy ukrywamy je pod grubą warstwą ubrań, często zapominamy, jak ważne są te elementy pielęgnacji. Warto jednak zadbać o regularny peeling i codzienne balsamowanie, aby nie dopuścić do przesuszenia skóry.

Olejowanie włosów może być pomocne

Olejowanie włosów to zabieg, który poleca się wykonywać przez cały rok, ale głównie latem i zimą, gdy są one bardziej podatne na przesuszenie. Poprawia ono stan włosów i skóry głowy, nabłyszcza i nadaje zdrowego wyglądu. Wykonasz je za pomocą wielu rodzajów olei, które warto dobrać indywidualnie do Twojego typu włosów. Olejuj włosy co najmniej raz w tygodniu, a odwdzięczą Ci się cudownym wyglądem i dobrym stanem pomimo mrozów! 

Noś czapkę! 

Wielu z nas niechętnie chodzi w czapkach. Niejedna również powie, że niszczą wygląd fryzury. Noszenie ich jest jednak niezbędne, aby zachować zdrowy wygląd włosów. Dzieje się tak dlatego, ponieważ chronią to, co najcenniejsze – cebulki. Jeżeli nie chcesz borykać się z nadmiernym wypadaniem włosów, musisz przekonać się do czapki! Jednakże pamiętaj, aby nie była ona zbyt mała i by była wykonana z oddychającego materiału.

Pamiętaj o silikonach

Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że kosmetyki z silikonami nie są niczym dobrym. Faktycznie – nie zawsze jest to dobry pomysł, ale akurat zimą włosy silikonów potrzebują. Są to substancje, które w pewien sposób otulają pasma i chronią je przed czynnikami zewnętrznymi. Unikaj ich w szamponie, natomiast przychylniej do nich możesz podejść, jeżeli chodzi o odżywki. Must-have będzie zimą olejek silikonowy, który nałożysz na włosy przed wyjściem na zewnątrz. Będzie on dodatkowo chronił je przed kołtunieniem.

Zdj. główne: Tengyart/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*