Jakie składniki dodać do diety przy aktywnym trybie życia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Aktywność fizyczna to niezwykle ważny dla zdrowia element życia. Częsty wysiłek należy jednak łączyć z odpowiednio zbilansowaną dietą, aby nie tylko dawał efekty, lecz także nie obciążał zbytnio organizmu. Dobrze dobrana suplementacja diety bardzo pomaga w utrzymaniu smukłej sylwetki i zwiększa wydolność organizmu. Podpowiadamy, jakie składniki warto dodać do diety, jeśli żyjesz aktywnie.   

Proteiny w diecie sportowca  

Białko jest składnikiem odżywczym, który obrósł w wiele mitów. O jego ważnej roli w diecie wiedzą nawet osoby, które nie interesują się sportem czy dietetyką. Często mówi się, że osobom, które żyją aktywnie, protein nigdy dość. Nie jest to do końca prawda. Rzeczywiście osoby wystawiające swoje ciało na większy wysiłek mają wysokie zapotrzebowanie na białko, jednak nie można powiedzieć, że jest ono nieskończone. Nadmiar białka w diecie może obniżyć produkcję niektórych hormonów w organizmie. Zbyt niskie stężenie między innymi testosteronu, może prowadzić do obniżonej wydolności organizmu podczas treningu.   

Głównym budulcem mięśni jest białko o nazwie kreatyna. Jego suplementacja zwiększa efektywność ćwiczeń fizycznych i przyspiesza rozrost tkanki mięśniowej. Jeśli chcesz szybko zauważyć w lustrze zmiany w swoim ciele, warto dodać do swojej diety kreatynę.  

Zdrowe tłuszcze  

Tłuszcze są niezbędnym i nieodzownym elementem każdej diety. Wpływają na regulację produkcji hormonów w organizmie i wspomagają jego wydolność. Szczególnie ważne są nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6. Odpowiednia dawka tłuszczu na co dzień to 1 gram na każdy kilogram masy ciała. Dobrymi źródłami zdrowych tłuszczy są nierafinowane oleje roślinne, na przykład oliwa z oliwek lub olej rzepakowy, awokado, ryby morskie i nabiał. 

Cukry proste i złożone  

Węglowodany są źródłem energii. Bez cukru organizm nie jest w stanie funkcjonować. Biały cukier nie jest zdrowy ani potrzebny, ale jego całkowite wyeliminowanie z diety również ma złe skutki. Dobrze dobrane do potrzeb ciała dawki węglowodanów są potrzebne do przeprowadzania procesów metabolicznych w organizmie i czerpania energii do działania. Jeśli przyjmujesz bardzo mało węglowodanów lub masz problem z niską wydolnością organizmu, pomóc mogą Ci przedtreningówki. To specjalne mieszanki dietetyczne przeznaczone dla sportowców, które zwiększają poziom energii i wytrzymałość organizmu.  

Zajawka: Żyjesz aktywnie i chcesz zacząć zdrowo się odżywiać, by Twoje treningi były bardziej efektywne? Podpowiadamy, jakich składników nie może zabraknąć w Twojej diecie!  

Tagi: sport, zdrowie, dieta, zdrowe odżywianie, aktywny tryb życia, dieta sportowca, suplementy

Zdjęcie główne: pexels.com/Mikhail Nilov

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*