Oto lista witamin i suplementów, które zagwarantują bujną czuprynę i pełną blasku skórę

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

O piękną skórę i włosy należy dbać nie tylko od zewnątrz, poprzez stosowanie kosmetyków do pielęgnacji, lecz także od wewnątrz, zażywając witaminy i suplementy diety. Przekonaj się, jakie składniki służą włosom i skórze, i ciesz się pięknym, zdrowym wyglądem! 

Żadna suplementacja nie zastąpi zbilansowanej diety oraz zdrowego trybu życia. Zanim przystąpisz do zażywania witamin, warto sprawdzić, czy przyczyna złej kondycji włosów i skóry nie jest położona gdzie indziej. 

Witamina A

Witamina A rozpuszcza się w tłuszczach. Ze względu na swoje dobroczynne działanie jest dodawana do wielu kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów i ciała. Witamina A pobudza i reguluje podziały komórkowe, ułatwia keratynizację, przyspiesza odnowę komórek naskórka, a także pobudza syntezę kolagenu. Witamina A jako antyoksydant opóźnia proces starzenia. Sięgając po suplementy diety z tą witaminą, pozytywnie wpływamy na wygląd naszej skóry i włosów.

Witamina E 

Podobne działanie wykazuje witamina E – również jest antyoksydantem. Dzięki jej regularnej suplementacji możemy opóźnić procesy starzeniowe, utrzymać prawidłowy stan tkanki łącznej oraz zmniejszyć widoczność przebarwień. Witamina E pełni także ważną rolę w walce z atopowym zapaleniem skóry. Działa także fotoprotekcyjnie – stosując ją, zmniejszamy ostrą reakcję tkanki na działanie promieni słonecznych.

Witamina C

Witamina C stała się ostatnimi czasy popularnym składnikiem kremów, serów i maseczek do twarzy. Wszystko to dzięki silnym działaniom antyoksydacyjnym. Stosując witaminę C doustnie, chronimy struktury wewnątrzkomórkowe przed stresem antyoksydacyjnym, opóźniamy proces starzenia się skóry i korzystnie wpływamy na produkcję elastyny w naszym organizmie. 

Witamina C wykazuje także działania przeciwzapalne. Jest aktywatorem syntezy kolagenu i wpływa na wytrzymałość tkanki łącznej.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B to częsty składnik preparatów przeznaczonych do włosów, skóry i paznokci. Nic w tym dziwnego. Umożliwiają one przepływ impulsów nerwowych w skórze i tkance podskórnej, dzięki czemu zapewniają prawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych i łojowych. Po regularnej suplementacji tych witamin, skóra stanie się nawilżona, jędrna i gładka. 

Biotyna

Jedną z witamin z grupy B jest biotyna. Jest składnikiem enzymów, które biorą udział w syntezie kwasów tłuszczowych – dzięki temu może zapewnić zdrowy wygląd włosom, skórze i paznokciom.

Cząsteczki biotyny zawierają w sobie siarkę potrzebną do budowy keratyny – głównego składnika macierzy włosa. Sięgając po tabletki z biotyną należy zwrócić uwagę na jej dawkę. Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik to około 0,1 mg na dobę. Suplementy zawierające większą ilość są przeznaczone dla osób ze znacznym niedoborem. 

Cynk

Cynk, oprócz właściwości antyoksydacyjnych, pozwala na utrzymanie prawidłowego metabolizmu węglowodanów. Poprzez uczestnictwo w syntezie DNA, białek i kwasów tłuszczowych wspomaga utrzymanie włosów, skóry i paznokci w rewelacyjnym stanie. 

Krzem

Jego suplementacja pozwala na utrzymanie prawidłowej mineralizacji skóry, włosów i paznokci. Krzem pozwala na regenerację tkanki okołomieszkowej, a także ma wpływ na tworzenie tkanki łącznej, keratyny i kolagenu. 

Ziele skrzypu 

Skrzyp, dzięki dużej zawartości krzemu, pozwala zapewnić właściwą mineralizację, dzięki czemu zapewnia poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci.

Ziele fiołka trójbarwnego

Dzięki zawartym w składzie flawonoidom, zioła pomagają wpłynąć na procesy metaboliczne, poprawiają stan skóry, szczególnie suchej. 

Kolagen

Kolagen to naturalnie występujące białko tkanki łącznej. Odpowiada za elastyczność skóry i jej nawilżenie. Z wiekiem traci swoje właściwości, dlatego lekarze coraz częściej radzą, by przyjmować go doustnie. W ten sposób zapewniamy naszej skórze jędrność i gęstość. 

Przeczytaj też: 6 sztuczek, dzięki którym Twoje włosy dłużej będą wyglądały świeżo

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*