Olejowanie twarzy – czy warto to robić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Olejowanie twarzy to niezwykle modny zabieg pielęgnacyjny, który ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jakie są zalety olejowania twarzy i dlaczego warto to robić? Sprawdźmy!

Olejowanie twarzy – kiedy jest niewskazane?

Na wstępie warto podkreślić, że mimo wielu niezaprzeczalnych zalet, olejowanie twarzy nie rozwiąże wszystkich problemów skórnych. Co więcej, w niektórych przypadkach jest wręcz niewskazane! Kiedy nie należy wykonywać zabiegu olejowania?

Z pewnością nie jest ono polecane dla osób zmagających się z aktywną postacią trądziku. Olejowanie nie jest też polecane w przypadku posiadaczek cery tłustej – oleje zatykają ujścia gruczołów łojowych. Olejki mogą też niekorzystnie wpłynąć na stan skóry delikatnej i wrażliwej (skłonnej do alergii). Jak to możliwe? Do części olejków dodawane są substancje zapachowe, uznawane za jedne z najbardziej alergizujących składników kosmetycznych.

Olejowanie twarzy a nawilżanie

Oleje wzmacniają barierę hydrolipidową skóry i chronią ją przed odwodnieniem (nie bez przyczyny stanowią składnik wielu kremów o działaniu nawilżającym). Natomiast błędem jest używanie samych olejów – produkty te pozostawiają na skórze tłustą warstwę okluzyjną, ale same w sobie nie nawadniają skóry.

Działanie nawilżające wykazują tzw. humektanty, czyli substancje, które wiążą wodę w skórze. Do najsłynniejszych humektantów należy kwas hialuronowy, mocznik oraz gliceryna. Dlatego zamiast stosować same oleje, które mogą tak naprawdę przesuszyć cerę i doprowadzić do pogorszenia jej stanu – powinnyśmy wdrożyć do codziennej rutyny również inne kosmetyki z humektantami i substancjami okluzyjnymi w składzie. 

Polecane kosmetyki nawilżające do twarzy

Produktem, który obecnie bije rekordy popularności, jest m.in. krem The Ordinary Natural Moisturizing Factors o lekkiej formule oil-free. Skuteczność działania tego produktu to zasługa kwasu hialuronowego, mocznika, aminokwasów, kwasów tłuszczowych oraz triglicerydów. 

Przyzwoity skład posiada też hialuronowy krem nawilżająco-normalizujący od Norel dr Wilsz. Poza obecnością cennego kwasu hialuronowego kosmetyk zawiera mocznik, ceramidy roślinne i mleczan sodu o działaniu antybakteryjnym. Co ważne, krem marki Norel  może być stosowany przez posiadaczki cery tłustej oraz trądzikowej – nie ma obaw, że kosmetyk zaszkodzi problematycznej i wymagającej skórze.

Olejowanie twarzy – o czym pamiętać?

Jak umiejętnie stosować olejki do twarzy, aby nie zaszkodzić skórze, a wręcz przeciwnie – poprawić jej wygląd? Warto używać olejków w niskich stężeniach i zawsze łączyć z kremami. W ten sposób możemy poprawić poziom nawilżenia cery suchej, dojrzałej, a także normalnej. Dobrym nawykiem będzie np. dodanie kilku kropel olejku do balsamu do ciała.

Właścicielki cery wrażliwej, skłonnej do zaczerwienień, podrażnień lub kobiety z trądzikiem pospolitym czy różowatym raczej nie powinny stosować olejków na twarz. 

Olejowanie twarzy – najczęściej popełniane błędy

Część kobiet popełnia błąd, nakładając sam olejek na suchą skórę – co sprawia, że zamiast nawilżyć, zwiększają jej przesuszenie. Częstym grzechem pielęgnacyjnym jest również używanie do demakijażu olejków o wysokim potencjale komedogenności, czyli takich, które zapychają skórę (np. olej kokosowy, z oliwy z oliwek). Lepszym rozwiązaniem będzie:

  • olej jojoba, 
  • olej lniany, 
  • olej z czarnuszki,
  • olej arganowy, 
  • olej z pestek malin, 
  • olej z ogórecznika. 

Przeczytaj też: Jeśli następnym razem ktoś powie, że za długo śpicie, wytłumaczcie, że to dla skóry

Zdjęcie główne: deniskomarov/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*