Top 6 zasad stosowania retinolu do zastosowania od zaraz

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Retinol uznawany jest za jeden z najlepszych dostępnych na rynku preparatów anti-aging. Ma on niesłychanie wiele zalet, jednak dla wielu osób wydaje się problematyczny w stosowaniu. Chcecie zacząć aplikować go na skórę? Poznajcie najważniejsze zasady.

Zacznijcie aplikację tej substancji od niskich stężeń

Jeśli chcecie oswoić swoją twarz z retinolem, zacznijcie od stosowania niewielkich stężeń tej substancji. Powinnyście aplikować ją maksymalnie dwa razy w tygodniu, dzięki czemu cera nie będzie zbyt przesuszona. Każda skóra jest inna – jedna w krótkim czasie zaakceptuje składnik, a druga zareaguje zaczerwienieniem. Środek o niskim stężeniu możesz nakładać regularnie, a dopiero kiedy Wasze ciało się do niego przyzwyczai, zwiększcie stężenie. Jeśli skóra zareaguje zbyt gwałtownie na wyższe stężenie retinolu, nie zniechęcajcie się i nie rezygnujcie! Powróćcie do mniejszej dawki i kontynuuj kurację. Pozwólcie składnikowi dalej oddziaływać pozytywnie na stan Waszej skóry. Taka praca nad stanem cery jest czasochłonna, ale z pewnością Wam się opłaci. Retinol jest dla osób zdecydowanych na poprawę swojego wyglądu, jeśli więc zależy Wam na uzyskaniu dobrych efektów, stosujcie retinol w codziennej pielęgnacji, nawet w niskim stężeniu, ale pamiętajcie o regularnym stosowaniu.

Pamiętajcie o zachowaniu odpowiedniej częstotliwości stosowania retinolu

Niezwykle istotna jest właściwa częstotliwość stosowania tego składnika. Jeśli nie chcecie, aby skóra negatywnie odebrała użycie retinolu w zabiegach pielęgnacyjnych, stopniowo budujcie jej tolerancję. Na samym początku nakładajcie go na skórę maksymalnie dwa razy w tygodniu. A najlepiej:

1. W pierwszym i drugim tygodniu nakładajcie retinol raz w tygodniu.

2. W trzecim i czwartym tygodniu nakładajcie retinol 2 razy w tygodniu, jednak pamiętajcie o zachowaniu 3-dniowej przerwy.

3. W piątym i szóstym tygodniu aplikujcie środek 3 razy w tygodniu, zachowajcie jednak 2-dniową przerwę i tak samo postępujcie do zakończenia kuracji.

Dzięki postępowaniu zgodnie z tym planem możecie uniknąć wystąpienia działań niepożądanych. Cały czas kontrolujcie stan swojej skóry, a jeśli przez aplikowanie retinolu 2 razy w tygodniu skóra odpowie podrażnieniem i zaczerwienieniem, wówczas wróćcie do stosowania go jedynie raz na tydzień. Nie jest powiedziane, że musicie koniecznie dążyć do tego, aby używać go aż 3 razy w tygodniu. Wszystko zależy od indywidualnej tolerancji skóry. Jeśli macie skórę bardzo wrażliwą, wtedy pozostańcie przy aplikowaniu go raz w tygodniu. Reagujcie, jeśli zauważycie duży dyskomfort, miejcie na uwadze, iż delikatne przesuszenie się i łuszczenie cery, jest naturalnym zjawiskiem i reakcją skóry na tę substancję.

fot. Shiny Diamond/ pexels.com

Dbajcie o odpowiednie nawilżenie

Podczas kuracji z udziałem retinolu możecie zauważyć delikatne łuszczenie się naskórka, Taki objaw pojawia się podczas procesu przebudowywania się skóry, kiedy to dochodzi do osłabienia bariery hydrolipidowej. W trakcie kuracji pamiętajcie o tym, aby dobrze nawilżać twarz, szyję i dekolt, a właściwie wszystkie miejsca, gdzie nakładacie retinol. Zapewnijcie odpowiedni poziom nawilżenia wszystkim warstwom skóry, do tego celu możecie wykorzystać serum z kwasem hialuronowym czy kremu odbudowującego. Dobrze, jeśli taki produkt oprócz nawilżenia zapewnia także ukojenie skóry i łagodzi jej zaczerwienienia.

Stosujcie krem zapewniający wysoką ochronę przeciwsłoneczną

Zabiegi pielęgnacyjne z użyciem retinolu będą dla Was bezpieczne, jednak musicie stosować w ciągu dnia odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Wbrew pozorom, bez znaczenia jest aktualnie panująca pora roku. Nawet w okresie zimowym czy jesiennym w ciągu dnia może świecić ostre słońce, które może podrażnić delikatny naskórek, jeszcze wrażliwszy przez działanie retinolu. Aby zapewnić mu ochronę, najlepiej sięgnijcie po krem z SPF 50.

Ograniczcie stosowanie innych kosmetyków

Pamiętajcie o tym, aby podczas kuracji z retinolem zadbać o kosmetyczny minimalizm. Przede wszystkim zrezygnujcie z kosmetyków, w których znajdują się takie składniki jak: beta hydroksykwasy, witamina C, nadtlenek benzoilu. Zrezygnujcie także ze stosowania wyciągów ziołowych i olejków (herbaciany, lawendowy, mentolowy, cytrusowy). Nie należy także łączyć retinolu z kwasami, aby zminimalizować ryzyko podrażnień. Witaminę C możecie dopiero zacząć stosować po okresie dostosowawczym, używać w systemie z retinolem, albo w dni, kiedy go nie aplikujecie. Co ważne, możecie łączyć retinol z peptydami oraz niacynamidem. Pamiętajcie o tym, aby do oczyszczenia twarzy, korzystać ze środków delikatnie myjących (produkty z lipidami i ceramidami), które ukoją skórę i zmniejszą podrażnienia.

Nie oczekujcie natychmiastowych efektów

Kuracja retinolem nie jest dla niecierpliwych osób, gdyż efektów nie zauważysz po pierwszym dniu stosowania tej substancji. Musicie pamiętać o systematyczności swojego działania, tylko wtedy uzyskacie swój cel, czyli widoczną poprawę stanu skóry. Różnicę zauważycie już po 3 miesiącach, jest to minimalny czas trwania całej kuracji. Retinol poleca się stosować do 6 miesięcy. Cały proces trwa dosyć długo z tego względu, gdyż skóra musi się przebudować, wytworzyć nowy kolagen oraz nowe komórki, które będą w stanie zastąpić te stare. Nie należy się od razu zniechęcać, dajcie skórze trochę czasu, działajcie regularnie i zgodnie z powyższymi zasadami, a za jakiś czas zaskoczą Was widoczne zmiany!

Przeczytajcie też: Fatalne nawyki, przez które będziecie miały więcej zmarszczek

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*