Odżywka a maska do włosów – czym różnią się te kosmetyki?

Odżywka a maska do włosów – czym różnią się te kosmetyki?

Adobe Stock

PielęgnacjaWłosy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zarówno odżywka, jak i maska do włosów, może działać odżywczo, nawilżająco i regeneracyjnie, wzmacniając włosy i wspierając ich odbudowę przy osłabieniu. Produkty te jednak różnią się między sobą składem, zawartością cennych substancji odżywczych, a nawet konsystencją. Nie powinny być używane zamiennie, jednak żadnego z nich nie warto pomijać przy pielęgnacji, chcąc cieszyć się piękną, mocną i zdrową fryzurą.

Przy pielęgnacji włosów nie pomijaj ani odżywki, ani maski

Zdarza się, że niektórzy ograniczają pielęgnację włosów do ich regularnego mycia, a jedyny przeznaczony do nich kosmetyk, po który sięgają, to uniwersalny szampon. Jest to jednak duży błąd, który szybko może doprowadzić do przesuszonych włosów trudnych do ułożenia. Szampon podczas mycia może wysuszać Twoją fryzurę. Podobnie działają inne czynniki zewnętrzne jak między innymi światło słoneczne, mróz czy suche powietrze obecne w ogrzewanych pomieszczeniach.

Odżywki i maski to produkty, których najważniejszym zadaniem jest wzmocnienie włosów, zniwelowanie negatywnego wpływu szkodliwych czynników i ich ochrona. To podstawowe kosmetyki, które warto wdrożyć do pielęgnacji własnych włosów, chcąc zadbać o ich dobrą kondycję i piękny wygląd.

Jak prawidłowo korzystać z odżywki do włosów?

Odżywki do włosów to głównie produkty nawilżające, często zawierające dodatkowe składniki ułatwiające rozczesywanie, wygładzające albo na przykład nabłyszczające fryzurę. Ich lekka konsystencja i skład nie obciążają włosów, dzięki czemu odżywki mogą być stosowane regularnie.

Z odżywki nawilżającej powinno się korzystać przede wszystkim po każdym umyciu włosów. Dzięki jej zastosowaniu włosy są odżywione i nawilżone pomimo użycia szamponu, który może wykazywać działanie przesuszające. Wystarczy nałożyć kosmetyk na mokre, odciśnięte włosy i spłukać go pod bieżącą wodą po kilku minutach.

Odpowiednio dobrana odżywka ułatwi rozczesanie włosów po umyciu, zabezpieczy je przed uszkodzeniami i zbyt szybką utratą nawilżenia. Nie pomijaj nałożenia tego produktu po umyciu włosów szamponem – w przeciwnym razie mogą niemalże natychmiast wydawać się bardziej kruche, matowe i słabsze.

Jak działa maska do włosów i czym różni się od odżywki?

Maska do włosów to produkt nieco podobny do odżywki, jednak o innej formule. W maskach znaleźć można większe stężenie składników odżywczych. Kosmetyki te zwykle mają również nieco inną konsystencję, gęstszą i bardziej „zbitą”. Maska nawilżająca do włosów suchych i zniszczonych ma dość podobne zadanie do regeneracyjnej odżywki – nawilża włosy, wzmacnia je, odżywia i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Działa jednak znacznie mocniej, dlatego nie powinna być używana po każdym myciu włosów.

Z maski nawilżającej lub regeneracyjnej korzystaj regularnie co kilka myć, najczęściej raz w tygodniu. Zbyt częste nakładanie kosmetyku przepełnionego składnikami odżywczymi może zanadto obciążać włosy, pozbawiać je objętości, a nawet przyspieszać ich przetłuszczanie się. Używanie masek regularnie, ale w pewnym odstępie czasowym, który pozwoli włosom wchłonąć cenne składniki, zapewni Ci piękną, mocną, zdrową i błyszczącą fryzurę.

Pamiętaj również o tym, że maskę nawilżającą powinno się pozostawić na włosach znacznie dłużej niż klasyczną odżywkę. Zwykle jest to od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut potrzebnych włosom na przyswojenie wszystkich cennych substancji zawartych w kosmetyku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*