Proste zasady, których należy się trzymać, aby Twoja skóra była dobrze nawilżona

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chętnie spędzisz kilka godzin w salonie urody ale nie masz czasu lub z powodu obostrzeń nie chcesz wychodzić z domu? Warto wiedzieć jak zadbać o swoją skórę samodzielnie, w domu, gdzie nie dosięgną nas opiekuńcze i relaksujące ręce kosmetyczki.

Jeśli chodzi o pielęgnację skóry, to bardzo ważne jest wykształcenie codziennych, dobrych nawyków. To najważniejsza rzecz, którą musisz robić. Zaplanować sobie pewien schemat postępowania.

Zacząć trzeba oczywiście od oczyszczania. Podczas mycia twarzy pamiętaj o tym, aby nie rozciągać skóry. Wystarczy ją zwilżyć ciepłą wodą a żel, emulsję lub piankę nakładać lekkimi ruchami. Jeśli potrzebujesz dodatkowego efektu oczyszczania, przetrzyj skórę ręcznikiem frotte podczas spłukiwania.

Na początek należy wiedzieć o tym, że nie powinno się nakładać kremów nawilżających na skórę kompletnie suchą. Przygotowanie sobie ‘gruntu’ pod krem jest kluczowe. Specjaliści mają jedną zasadę – stopniujemy używanie kolejnych kosmetyków, od najlżejszego do tego najcięższego, z wieloma odżywczymi składnikami.

Najlepiej do tego użyć hydrolatu, np. z rumianku lub oczaru wirginijskiego czy wody termalnej/micelarnej. Funkcję podkładu pod krem może również pełnić serum.

Druga w kolejności jest delikatna skóra wokół oczu. Aby jej nie podrażnić, delikatnie wklepujemy krem pod oczy, jedynie opuszkami palców serdecznych. Upewnij się, że okolice oczu są zawsze dobrze nawilżone, użyj do tego dobrej jakości kremu nawilżającego z kofeiną lub peptydami, dzięki czemu powierzchnia skóry będzie bardziej jednolita i przynajmniej czasowo wygładzisz zmarszczki mimiczne. Dodanie kilku produktów z witaminami A i C nie zaszkodzi – pomogą rozjaśnić cienie pod oczami o kilka tonów.

Po tym nakładamy krem nawilżający, a jeżeli potrzebujemy dodatkowego działania rozświetlającego czy nawilżającego, to również olejek. Możesz nakładać kosmetyki do pielęgnacji warstwami, jedynie pamiętaj o tym, że należy chwilę odczekać, aby pierwsza warstwa dobrze się wchłonęła.

Ostatni krok zależy od pory dnia. Jeżeli jest poranek, na koniec aplikuj krem z filtrem. Niezależnie od pory roku i pogody za oknem, filtr chroniący przed promieniowaniem UVA należy stosować codziennie. Makijaż nałożony na filtr powinien być delikatny, tak aby nie obniżył skuteczności jego działania. Wieczorem, tuż przed pójściem spać, użyj retinoidu – produktu z retinolem, czyli witaminą A. Dlaczego akurat wieczorem? Witamina A wystawiona na działanie słoneczne może spowodować na naszej skórze poważne podrażnienie lub przebarwienie. Zastosowana na koniec dnia, jako ostatnia warstwa pielęgnacji, pomoże zapobiec zaczerwienieniom i przesuszeniom.

Uwaga, szyję należy pielęgnować z taką samą gorliwością jak twarz!

Nie bez powodu kosmetolodzy używają określenia „techniczny zespół szyi”. Wzięło się to z tego, że nieustannie patrzymy w dół na telefon i na ekrany komputerów, z tego mamy więcej zmarszczek na szyi niż przed erą cyfrową.

Kosmetolodzy powtarzają: szyja wymaga takiej samej codziennej pielęgnacji jak twarz – oczyszczania, nawilżania, dodatkowej pielęgnacji. Skóra w tym miejscu produkuje mniej sebum, jest w niej mało tłuszczu podskórnego, przez co szybko staje się cieńsza i blaknie. Dlatego potrzebuje lepszego odżywiania i nawodnienia. W tym celu do nowych produktów pielęgnacyjnych dla tego szczególnego obszaru dodano nasycającą dawkę lipidów (kwasów tłuszczowych), kwasu hialuronowego i koktajlu peptydów .

Niezależnie od rodzaju skóry upewnij się, że wybrany przez Ciebie produkt nie zatyka porów, czyli nie stymuluje wydzielania sebum.

Przeczytaj też: Bezkremowe noce – hit czy kit?

Zdjęcie główne: Kalos Skincare/ unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*