Smokey eyes – oto instrukcja krok po kroku

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Smokey eyes to ponadczasowy makijaż oczu, który zawsze zachwyca i sprawdza się zwłaszcza podczas wieczornych wyjść. Chcesz olśnić make-upem współtowarzyszy imprezy? Sprawdź, jak wykonać makijaż smokey eyes krok po kroku!

W makijażu smokey eyes możesz błyszczeć nie tylko podczas karnawałowego szaleństwa, ale także na innych wyjątkowych okazjach. Makijaż smokey pasuje do wielu stylizacji.

Krótka historia smokey eyes 

Czy wiesz, kiedy powstał makijaż smokey eyes? Otóż koncept na taki make-up wymyślono w latach 20. XX wieku. Co ciekawe, za pomysłodawcę makijaż smokey uważa się urodzonego w Zduńskiej Woli Maksymiliana Faktora vel. Faktorowicza, czyli polsko-żydowskiego producenta i wynalazcę kosmetyków, oraz założyciela znanego i cenionego przedsiębiorstwa Max Factor.

Faktor wyjechał w młodym wieku do Stanów Zjednoczonych, a tam jego kariera charakteryzatora i producenta kosmetyków nabrała niesamowitego rozpędu. Max pracował m.in. przy największych hollywoodzkich produkcjach, współpracując z wybitnymi gwiazdami tamtych czasów. 

Jak wpadł na pomysł makijażu smokey eyes? Chciał nadać spojrzeniom aktorek więcej wyrazu i głębi, więc zaczął wykonywać mocny makijaż oczu. Najbardziej skupiał się na zaznaczeniu ramy oka, wykorzystując w tym celu kajal, czyli kosmetyk znany głównie na Bliskim Wschodzie, służący jako zamiennik cienia do powiek, kredki lub eyelinera. Tak wykonany makijaż oka efektownie kontrastował z bladą skórą aktorek. Trend smokey eye zaczął podbijać serca kobiet na całym świecie i do dziś jest jednym z najpopularniejszych sposobów na wykonanie wyjściowego makijażu oczu.

Jak wykonać smokey eyes? Instrukcja krok po kroku

Dla wielu kobiet uzyskanie efektu przydymionego oka wydaje się trudne do osiągnięcia. Drogie panie, uwierzcie, że w rzeczywistości wystarczy odrobina wprawy oraz znajomość kilku podstawowych zasad, a staniecie się mistrzyniami w robieniu smokey eyes!  

Krok 1

Od czego zacząć makijaż smokey? Bazę pod cienie rozprowadź dokładnie na górnej i dolnej powiece, ponieważ dzięki niej twój wieczorowy makijaż będzie bardziej intensywny i trwały. Następnie, nie pomijając wewnętrznych kącików oka, nałóż na całą górną powiekę perłowobiały pigment. Najlepiej aplikować ten kosmetyk za pomocą małego, płaskiego pędzelka.

Krok 2

Po nałożeniu na powiekę pigmentu, małym, puszystym pędzelkiem nałóż w zewnętrznym kąciku oka ciemnoszary pigment z tej samej serii, co perłowobiały – będą ze sobą doskonale współgrały, przez co makijaż będzie jeszcze piękniejszy. Pamiętaj, by najbardziej intensywny kolor zaaplikować przy linii rzęs, powinien on delikatnie rozpraszać się w załamaniu powieki.

Krok 3

Kolejnym krokiem do osiągnięcia perfekcyjnego smokey eyes jest narysowanie kreski czarnym, żelowym eyelinerem. Najlepiej sprawdzi się do tej czynności mały i podłużny pędzelek. Pamiętaj, że kreska w wewnętrznym kąciku powinna być cienka i pogrubiać się ku zewnętrznemu kącikowi oka. Następnie trzeba ją ostro zakończyć i zdecydowanie wyciągnąć ku górze.

Krok 4

Jak zacząć malować dolną linię rzęs? Małym i ostro zakończonym pędzelkiem nałóż od wewnętrznego kącika do połowy powieki użyty już wcześniej perłowobiały pigment. Zewnętrzny kącik oka zaznacz ciemnoszarym pigmentem. Tak podkreślenie linii rzęs sprawi, że spojrzenie zyska głębi.

Krok 5

To już prawdziwa wisienka na torcie – tuszowanie rzęs. Najlepiej wytuszować je trwałą maskarą wydłużającą, pogrubiającą i podkręcającą. Ważne jest, aby kosmetyk nie sklejał włosków wokół oczu. Można także przykleić sztuczne rzęsy na pasku lub kępki. Panie, które wykonują zabieg trwałego zagęszczania rzęs, mogą ten krok pominąć.

Krok 6

Na sam koniec pomaluj brwi za pomocą skośnego pędzelka i żelowej konturówki. Włoski muszą być perfekcyjnie wyczesane i ułożone. I gotowe! Twój makijaż smokey eyes zachwyca samą Ciebie? To znak, że osiągnęłaś zamierzony efekt.

Zmysłowy, ponadczasowy makijaż

Makijaż smoky eyes to bardzo uwodzicielski i zmysłowy make-up. Wiele osób kojarzy go głównie ze specjalnymi okazjami lub wieczornymi wyjściami, ale często zapominamy, że smokey eye nie musi być tylko makijażem wykonanym ciemnymi cieniami. Pamiętajcie, że równie dobrze możemy zdecydować się na nieco delikatniejszą wersję smokey eyes – taką na co dzień. Do jej wykonania potrzebne będą nam brązy, zastępujące klasyczną czerń. Oczywiście, według własnego gustu możemy modyfikować smokey eyes, bawiąc się kolorami! Dozwolone jest to zwłaszcza w okresie karnawałowym.

Prawda, że ten makijaż oczu nie jest taki trudny?

Przeczytaj też: Makijaż oczu dla okularnicy – 5 złotych zasad, których warto się trzymać

Zdjęcie główne: Rosdiana Ciaravolo/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*