Strój na rozmowę o pracę – jak nie popełnić błędów?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Strój, który wybierzesz na rozmowę o pracę, jest niezwykle istotny. W końcu pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, prawda? Dowiedz się więc, jakimi zasadami kierować się przy wyborze stroju oraz poznaj nasze przykładowe propozycje.

Ubiór to często pierwsza rzecz, jaką możemy zauważyć u drugiej osoby. Dlatego warto o niego zadbać, jeśli czeka Cię rozmowa o pracę. Odpowiednia stylizacja może bowiem podkreślić Twoje zaangażowanie, lub jego brak, w proces rekrutacyjny. Dowiedz się więc jak uniknąć błędów, wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną.

Podstawowe reguły, których warto przestrzegać

Możemy wyróżnić kilka podstawowych reguł, których warto przestrzegać podczas wybierania stroju na rozmowę kwalifikacyjną. Powinien być on przede wszystkim schludny. Czyste, wyprasowane i ładnie pachnące ubranie to absolutna podstawa. Wybierz także coś, w czym będziesz czuć się pewnie – a pewność siebie jest wyjątkowo istotna podczas rozmowy o pracę. Jeśli strój będzie krępował Twoje ruchy lub po prostu będziesz czuć się w nim niekomfortowo, rekruter od razu to zauważy, chociażby poprzez mowę ciała. Warto także, aby strój był formalny, jednak zależy to przede wszystkim od branży. W niektórych z nich, na przykład w branży kreatywnej lub nowych mediach, ekstrawagancka i nietypowa stylizacja może zostać odebrana na plus. 

Nasze propozycje stroju na rozmowę o pracę

Jaki więc strój wybrać? Najwygodniejszą i najbezpieczniejszą opcją będzie z pewnością damski garnitur w eleganckim stonowanym kolorze oraz koszula. Do takiego zestawu możesz dobrać zarówno szpilki z paskiem, jak i płaskie obuwie, a i tak będziesz mieć pewność, że wyglądasz niezwykle szykownie.

Sprawdzonym rozwiązaniem jest także sukienka. Pamiętaj jednak, że ogromnym faux-pas jest wizyta u potencjalnego pracodawcy z gołymi nogami. Koniecznie ubierz więc rajstopy, nawet jeśli rozmowa kwalifikacyjna odbywa się latem.  Świetnym dodatkiem do eleganckiej i prostej sukienki dopełniającym stylizację będzie również przewiewna marynarka, którą w razie upałów możesz zdjąć. Jest to także doskonała propozycja dla większych kobiet. Sukienka XXL wspaniale podkreśli atuty i zamaskuje niedoskonałości, co z pewnością doda Ci pewności siebie. Do takiej letniej stylizacji świetnie będą wyglądać klasyczne szpilki. 

Dobrym wyborem będzie także zestaw złożony z prostych materiałowych spodni, na przykład takich posiadających elegancki kant, oraz nieco mniej formalnej góry. Możesz tu postawić luźniejszą koszulę lub golf w stonowanych kolorach. Do takiej stylizacji będą pasować zarówno szpilki, jak i trampki – pamiętaj jednak, że strój, na który pozwolisz sobie na rozmowie w startupie lub agencji kreatywnej, niekoniecznie sprawdzi się w kancelarii prawniczej lub dużej korporacji.

O czym jeszcze pamiętać?

Innym elementem, na który warto zwrócić uwagę, są dodatki oraz kolorystyka całej stylizacji. Postaraj się, aby całość była spójna i harmonijna, ale także możliwie jak najbardziej minimalistyczna. Sprawi to, że będziesz wyglądać profesjonalnie i tak też będzie Cię postrzegać rekruter.
Pamiętaj także, aby zjawić się na rozmowie odpowiednio wcześniej. Dzięki temu będziesz mieć czas na wizytę w łazience i na przykład poprawienie fryzury czy spokojne ściągnięcie odzieży wierzchniej. Mając świadomość, że wyglądasz korzystnie, łatwiej Ci będzie zapanować nad stresem i staniesz się znacznie bardziej pewna siebie.

Zdjęcie główne: Amy Hirschi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*