Czy wybierając się w drogę samochodem, zastanawiasz się, co na siebie założyć? Prawdopodobnie nie, tymczasem ubiór ma duże znaczenie dla kierowcy. Dlaczego jest istotny i jak go prawidłowo dobierać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Rozważając wybór odzieży dla kierowcy, maksimum uwagi poświęć obuwiu, ponieważ w niemałym stopniu decyduje ono o bezpieczeństwie jazdy. Wynika to oczywiście z faktu, że podeszwą przyciskasz pedały, a ich kontrola i prawidłowe operowanie nimi odgrywają newralgiczną rolę w trakcie prowadzenia samochodu. Dlatego buty powinny zapewniać stopie stabilność i umożliwiać dobre wyczucie pedałów – wykluczone są więc klapki, japonki, kozaki, szpilki czy botki.
Płaska i nie za gruba podeszwa oraz dobre ułożenie stopy wewnątrz buta to najważniejsze warunki, jakie powinno spełniać obuwie przeznaczone do jazdy samochodem. Polecamy przede wszystkim buty sportowe – tenisówki, trampki czy baleriny. Pamiętaj, że nieodpowiednio dobrane obuwie może przyczynić się do stłuczki, kolizji czy nawet wypadku, a wówczas z Twojego ubezpieczenia zostanie wypłacone odszkodowanie. Jeśli nie pamiętasz, kiedy kończy się ważność Twojej polisy OC, pod poniższym linkiem dowiesz się, jak ją sprawdzić https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/jak-sprawdzic-waznosc-polisy-oc/.
Zastanawiając się nad wyborem odzieży wierzchniej do jazdy samochodem, pamiętaj przede wszystkim o tym, żeby zapewniała swobodę ruchów. Obcisłe bluzy, przymałe kurtki czy spodnie krępujące Twoje ruchy zdecydowanie się nie nadają – odradzamy ciasną odzież, ponieważ utrudnia manewrowanie autem i sprawia, że obracanie kierownicy wymaga więcej siły. Zalecamy natomiast luźne, sportowe ubranie, np. dresowe spodnie i bluzę z kapturem – taki zestaw na pewno zapewni swobodę ruchów.
W słoneczne dni nie można zapominać o okularach przeciwsłonecznych, które wbrew pozorom są równie ważne jak obuwie i odzież wierzchnia. Dzięki nim możesz bezpiecznie jeździć samochodem nawet w bezchmurne, letnie dni. Okulary okazują się jednak równie przydatne zimą, gdy Słońce znajduje się nisko na nieboskłonie, w związku z czym promienie padają prosto na twarz kierowcy. Aby zapobiec krótkotrwałemu oślepieniu, załóż okulary przeciwsłoneczne wyposażone w filtr UV.
W zależności od grubości i materiału wykonania rękawiczki mogą być pomocne w prowadzeniu auta lub wręcz przeciwnie – utrudniać kierowanie. Zdecydowanie polecamy cienkie, skórzane egzemplarze, które zapewniają dłoniom dobrą przyczepność i zarazem chronią przed zimnem. Jednocześnie należy wykluczyć rękawiczki bawełniane, ponieważ mocno się ślizgają po powierzchni kierownicy, a także grube, narciarskie modele, które nie pozwalają na dobrą kontrolę samochodu.
W tym przypadku obowiązuje podobna zasada jak przy rękawiczkach, tzn. niektóre nakrycia mogą pomagać w jeździe, a inne w niej przeszkadzają. W słoneczne dni wybawieniem może się okazać czapeczka z daszkiem, która uchroni wzrok przed promieniami słonecznymi. Nie zalecamy zaś czapek ani opasek zimowych ze względu na ryzyko zsunięcia się na oczy. Dlatego w chłodne dni zdejmuj nakrycie głowy po wejściu do auta, bo jeśli podczas jazdy zasłoni Ci oczy, możesz spowodować stłuczkę, kolizję czy wypadek. W takiej sytuacji otrzymasz odszkodowanie na naprawę zniszczeń w swoim aucie wyłącznie pod warunkiem, że posiadasz ubezpieczenie autocasco. Jego ofertę, a także inne polisy porównasz i kupisz w serwisie kalkulator-oc-ac.auto.pl.
Zdjęcie autorstwa Robert Nagy z Pexels.