Wszystko, co powinniście wiedzieć o konturowaniu twarzy

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Konturowanie powoli staje się podstawą zarówno codziennego makijażu, jak i tego wykonywanego na specjalne okoliczności. Zastosowanie odpowiedniej techniki pozwala w prosty sposób wysmuklić twarz, podkreślić kości policzkowe i nadać makijażowi trójwymiarowy efekt. Jak opanować technikę konturowania twarzy i olśniewać swoim make-upem? 

Do konturowania potrzebne są odpowiedni bronzer, korektor i rozświetlacz. Zasada jest taka, że na obszary, który chcemy wyeksponować, nakładamy jasne, rozświetlające produkty, a te, które chcemy wyszczuplić, maskujemy ciemnymi kosmetykami. Sztuką jest również odpowiednie roztarcie (blendowanie) nałożonych kosmetyków, aby nie mieć na twarzy kolorowych plam. 

Konturowanie twarzy dla początkujących 

Jakie kosmetyki są najlepsze do konturowania twarzy? 

Sztuka konturowania twarzy jest prosta, o ile opanuje się kilka zasad. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia wykonywania tego rodzaju makijażu jest nabycie odpowiednich kosmetyków. Początkowo łatwiej zacząć od stosowania produktów w pudrze, które o wiele prościej rozprowadza się na powierzchni twarzy. Praktycznym sposobem, który szybko pozwoli skompletować zestaw do konturowania twarzy, jest zakup gotowej paletki, która często zawiera instrukcje, jak aplikować ją na twarz. Na rynku dostępne są również produkty do konturowania w płynie lub w sztyfcie ich używanie jest odrobinę trudniejsze, bo trzeba zadbać, aby wszystko było dokładnie roztarte i rozprowadzone. 

Ważnym aspektem jest dobranie odpowiednich produktów do koloru cery. W drogeriach można znaleźć wersje dla osób o jasnej oraz ciemnej karnacji. Bronzery użyte do konturowania nie powinny odbiegać znacząco kolorytem od naturalnej barwy skóry. Najlepiej wybierać produkty ciemniejsze o jeden lub dwa tony, aby makijaż wyglądał naturalnie i lekko. 

Jakie akcesoria mogą być przydatne? 

Do aplikowania rozświetlacza i bronzera w formie płynnej najlepiej posłużą beauty blendery oraz różnego rodzaju gąbeczki do makijażu. Idealnym narzędziem do aplikowania produktów w kamieniu będą specjalne pędzle do konturowania twarzy. Łatwo poznać je po ściętym pod kątem i falistym włosiu. Najlepsze pędzle to takie, których włosie jest wykonane z naturalnych włókien. 

Konturowanie twarzy – makijażowe wskazówki 

Naukę konturowania twarzy dobrze zacząć od dokładnemu przyjrzeniu się swojej buzi. Warto przeanalizować elementy, które są warte podkreślenia, a które można delikatnie zatuszować. Każda twarz jest inna i niepowtarzalna, dlatego makijaż jest sprawą indywidualną. Jednak na początku nauki konturowania warto podążać za sprawdzonymi zasadami. Pierwszym krokiem do wykonania każdego rodzaju makijażu jest odpowiednie oczyszczenie twarzy, a następnie jej nawilżenie. Przed konturowaniem warto wyrównać koloryt skóry twarzy i przy pomocy korektora ukryć ewentualne niedoskonałości. Przystępując do konturowania, warto na początek zaplanować, na które partie twarzy zostanie nałożony produkt. 

Jak używać rozświetlacza i bronzera? 

Wizażyści używają rozświetlacza, zazwyczaj nakładając go na kości policzkowe. W bardziej rozbudowanej wersji rozświetlacz nakładamy na grzbiet nosa, na łuki brwiowe, w wewnętrznych kącikach oczu oraz często na łuk kupidyna, czyli w zagłębienie nad ustami. Po aplikacji produktu na wybrane obszary należy go odpowiednio rozetrzeć, aby nie było wyraźnej różnicy między rozświetlaczem a skórą pokrytą podkładem. Następnie potrzebny będzie kosmetyk o wyraźnie ciemniejszym odcieniu, może to być bronzer lub zbyt ciemny podkład, który okazał się nietrafionym zakupem. To właśnie użycie ciemniejszego odcienia pozwoli uzyskać trójwymiarowy efekt makijażu. 

To, na jakie partie twarzy nałożymy bronzer, zależy w dużym stopniu od kształtu twarzy. Co do zasady na ciemniejszy kolor malujemy przestrzeń poniżej linii kości policzkowych, boki nosa oraz linie żuchwy. Najważniejszym punktem całego makijażu jest odpowiednie blendowanie obu produktów i łagodne przejścia kolorów na twarzy. Niektóre osoby używają bronzera i rozświetlacza również na dekolcie, aby optycznie powiększyć piersi. Dla utrwalenia efektu konturowania warto całość zabezpieczyć sypkim pudrem. 

Przeczytaj też: W jaki sposób i jak często powinno się myć pędzle do makijażu?

Zdjęcie główne: Alberto E. Rodriguez/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*