Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Większości osób zależy na nieskazitelnej i idealnej skórze. Gładka cera, która nie posiada żadnych krostek to marzenie zwłaszcza dziewcząt. Częstym problemem, z którym przede wszystkim zmagają się osoby z cerą tłustą bądź mieszaną są rozszerzone pory. Konsekwencją ich otwarcia jest powstawanie zaskórników otwartych. Te drobne i ciemne kropki mogą sprawić nie tylko problemy pielęgnacyjne. Często przekształcają się bowiem w trudne do usunięcia niedoskonałości. Jak zatem pozbyć się zaskórników otwartych? Podpowiadamy.
Zaskórniki określane są najczęściej jako wągry, lecz istnieją dwie ich odmiany. Zaskórniki zamknięte stanowią efekt nagromadzenia się martwych komórek naskórka w ujściu gruczołów łojowych. Przyjmują postać bardzo drobnych, białych grudek, które często nazywane są kaszką. Są wyczuwalne i zauważalne dopiero po naciągnięciu skóry.
Z kolei ich zaskórniki otwarte powstają przez mikroskopijne otwory, przez które na zewnątrz wydostaje się nadmiar produkowanego sebum oraz zrogowaciały naskórek. Charakterystyczna ciemna barwa to z kolei wynik utleniającej się keratyny oraz gromadzącej się melaniny. Zaskórniki otwarte powstają w wyniku zablokowania ujść gruczołów łojowych przez masę łojowo-rogową. W jej skład wchodzi sebum, czyli łój oraz złuszczony martwy naskórek.
Oprócz wspomnianej wyżej nadprodukcji sebum i zaburzonego procesu keratynizacji naskórka można wyróżnić wiele innych czynników, które dodatkowo mogą nasilać rozwój zaskórników otwartych. Jednym z nich są bakterie z gatunku Propionibacterium acnes. Są to mikroorganizmy, które wchodzą w skład mikrobiomu każdego człowieka, jednak ich nadmiar nie jest korzystny dla naszej skóry.
Niezwykle negatywnie na produkcję zaskórników otwartych wpływa także stres, chroniczne zmęczenie oraz brak wystarczającej ilości snu. Idzie za tym również brak higieny twarzy czy jej niewłaściwa pielęgnacja. Możemy także zaszkodzić sobie od wewnątrz, paląc papierosy bądź spożywając nadmierną ilość alkoholu. Nieodpowiednia dieta, która jest pozbawiona odpowiednich makroelementów również nie poprawia stanu naszej cery.
Zaskórniki otwarte – jak się ich pozbyć? Ze względu na niezapalny charakter zaskórników otwartych, ich pozbycie się nie jest tak trudne, jak w przypadku bardziej zaawansowanych odmian. Jeżeli mamy do czynienia z tymi niedoskonałościami w okresie dojrzewania, problem ten powinien ustąpić samoistnie. Nie wymagają również bezpośredniej ingerencji dermatologa oraz wdrażania specjalistycznego leczenia.
Aby poprawić stan swojej cery, warto wprowadzić kilka prostych elementów. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na aktualny styl życia. Zadbajmy o odpowiednią ilość snu i wprowadźmy zmiany w diecie oraz w pielęgnacji. Ona również może spowodować zahamowanie rozwoju kolejnych zmian. Przede wszystkim podstawą jest oczyszczanie twarzy.
Aby wspomóc swoją cerę w walce z tymi niedoskonałościami, warto wdrożyć również odpowiednią pielęgnację. Dobrze jest wybrać najlepszy żel do mycia twarzy Cerave, dzięki któremu naskórek będzie odpowiednio nawilżony, a także łatwiej będzie pozbyć się zaskórników. Pamiętajmy, aby nie używać produktów zbytnio wysuszających, które mogą spotęgować problem.
Oczyszczanie to kolejny krok do pięknej cery. Dobrze jest wybierać produkty na bazie olejków bądź maseł, które nie tylko dogłębnie umyją naszą twarz, lecz także nawodnią i odżywią zaatakowany naskórek.
Grafika: www.freepik.com