Kwasy w kosmetyce – jak je zastosować w domowych warunkach?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zabiegi kosmetyczne, w których wykorzystywane są kwasy, nie są zarezerwowane wyłącznie dla klientek salonów kosmetycznych. W dzisiejszych czasach tego typu pielęgnację możecie z powodzeniem samodzielnie przeprowadzić we własnym domu. Nie zapomnijcie jednak o tym, że wymaga to poprawnego przygotowania, a także wybrania odpowiednich produktów. Co warto wiedzieć na temat stosowania kwasów kosmetycznych w warunkach domowych? W tym artykule staramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Kwasy kosmetyczne – czym są?

Kwasy kosmetyczne, które nazywane są również hydroksylowymi, zaliczamy do grupy tak zwanych eksfoliantów chemicznych. Są to substancje, które bezproblemowo złuszczają skórę. Otrzymuje się je przede wszystkim z naturalnych źródeł, do których zaliczamy mleko, czy też owoce. Znaleźć je można w różnego rodzaju maskach do twarzy, peelingach, tonikach oraz innych kosmetykach charakteryzujących się złuszczającymi właściwościami. 

Warto wspomnieć, że historia stosowania kwasów w kosmetyce jest naprawdę długa. Egipcjanki zażywały kąpieli w kwaśnym mleku oraz przecierały skórę plastrami cytryny, a także przeprowadzały zabiegi korzystające z dobrodziejstw kwasu mlekowego oraz cytrynowego. Co więcej, z naturalnych kwasów korzystały także Hinduski. 

W dermatologii złuszczanie naskórka za pomocą kwasów zaczęto wykorzystywać dopiero w XIX wieku. W roku 1882 niemiecki dermatolog o nazwisku P.G. Unna dokładnie opisał wszystkie cechy salicylowego kwasu, fenolu, rezorcyny, a także TCA. Prawda jest jednak taka, że na popularność kwasów ludzie musieli jeszcze trochę poczekać, gdyż to w latach 70. ubiegłego wieku kwasami zainteresowali się Van Scott i Yu. 

Jak działają popularne kwasy kosmetyczne?

Kwasy hydroksylowe wykorzystywane są przede wszystkim w celu złuszczania martwego już naskórka. Takie działanie sprawia, że skóra staje się nawilżona, oczyszczona i zregenerowana. Systematycznie stosowane środki pozwalają na znaczne zmniejszenie widoczności wszelkiego rodzaju blizn, czy też przebarwień. Co więcej, dzięki nim jesteśmy w stanie pozbyć się drobnych zmarszczek, a także zwiększyć działanie wielu innych kosmetyków. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że kwasy kosmetyczne pozwalają na odblokowywanie zatkanych porów oraz znacząco wspierają odnowę komórkową.

Warto zaznaczyć, że do domowego użytku zarezerwowane są wyłącznie te kosmetyki, które cechują się znacznie mniejszym stężeniem kwasów od tego, z jakim możemy się spotkać w produktach dostępnych w gabinetach kosmetycznych. Czy to oznacza, że takie środki będą nieskuteczne? Oczywiście, że nie. Jedyne, na czym musimy się skupić, to regularne ich stosowanie, co będzie prowadziło do bardzo zadowalających efektów, które zachwycą nawet najbardziej wymagające osoby.

Kwasy w kosmetyce – jak je zastosować w domowych warunkach?

Na początku należy zaznaczyć, że samodzielna pielęgnacja skóry z wykorzystaniem kwasów kosmetycznych jest dość skomplikowana, jednak jak najbardziej możliwa. W związku z tym, zanim zaczniecie to robić, musicie zwrócić uwagę na kilka przeciwwskazań. Jakich?

  • Oparzenia słoneczne,
  • Ciąża oraz karmienie piersią,
  • Wszelkiego rodzaju rany na skórze,
  • Leczenie sterydami,
  • Zmiany alergiczne na ciele,
  • Opryszczka oraz egzema,
  • Znamiona na skórze,
  • Choroba nowotworowa.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie kwasów we własnych czterech ścianach jest peeling. Jego zadaniem jest dokładne oczyszczenie naszej skóry, wspomożenie procesów regeneracyjnych, usunięcie martwego naskórka, a także pozwolenie na lepsze wchłanianie substancji odżywczych, jakie pochodzą z kosmetyków pielęgnacyjnych, które nakładamy na skórę.

Nie możecie jednak zapomnieć o tym, że w momencie, gdy decydujesz się na włączenie wszelkiego rodzaju kwasów do Waszej domowej pielęgnacji, powinnyście bardzo dobrze poznać ich właściwości oraz działanie. W niektórych wypadkach konieczne będzie odpowiednie przygotowanie skóry. W przypadku, gdy to zbagatelizujecie, efekt może być zupełnie odwrotny od oczekiwanego, a tego przecież nie chce nikt.

Przeczytajcie też: Oto domowy trik Kate Moss, który zapobiega powstawaniu zmarszczek

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*