Czas obalić kilka mitów, dotyczących paznokci

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zdrowe, silne paznokcie są bardzo ważne nie tylko ze względu na ich wygląd, lecz także pod kątem ich pierwotnego przeznaczenia, czyli ochrony dłoni. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotną rolę odgrywają paznokcie, do momentu gdy mamy z nimi problem. Znajomość faktów na ich temat z pewnością pomoże Ci w zapewnieniu im odpowiedniej pielęgnacji i utrzymaniu paznokci w doskonałej kondycji.

Pierwszym, najbardziej rozpowszechnionym mitem jest opinia, że produkty do paznokci, głównie żele i akryle, szkodzą Twoim paznokciom. Nic podobnego. To nie sam produkt niszczy płytkę paznokcia, ale jego nieumiejętne usuwanie. Jeżeli nie masz dużej wprawy w usuwaniu hybrydy czy akrylowych przedłużeń paznokci, najlepiej wstrzymaj się do czasu wizyty u specjalisty.

Drugi mit to potrzeba wprowadzania kilkudniowych lub dłuższych przerw między zaawansowanymi stylizacjami paznokci, żeby sobie ‘pooddychały’. Jest to bardzo często powtarzana fraza, aczkolwiek całkowicie nieprawdziwa. Może ta informacja będzie dla Ciebie zaskakująca, ale płytka paznokcia nie potrzebuje ‘oddechu’, ponieważ jest już martwa. Paznokcie, podobnie jak włosy, są zbudowane komórek naskórka, głównie z keratyny, które nie potrzebują już tlenu. Korzeń paznokcia – ta część, która jest niewidoczna, czerpie swoje składniki odżywcze z krwioobiegu.

Trzeci mit to przeświadczenie, że moczenie świeżo pomalowanych lakierem paznokci w zimnej wodzie przyspieszy ich wyschnięcie. Jest to oczywiście fałszywe przekonanie. Lakier do paznokci, aby wysechł, potrzebuje dostępu do powietrza, aby część chemikaliów, z których się składa, odparowały. Zanurzanie dłoni w wodzie spowolni więc proces ich uwalniania.

Najlepszym sposobem na wyhodowanie i utrzymanie zdrowych paznokci jest – poza stosowaniem właściwej diety – zapewnienie im odpowiedniego nawilżenia. Paznokcie w ciągu dnia ulegają wielu mikrouszkodzeniom a chemikalia, których używamy, takie jak detergenty, zmywacze do paznokci czy obecnie płyny do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, niszczą i wysuszają tkankę. Substancje nawilżające, chroniące przed utratą wody, to podstawa ich pielęgnacji. Zawierają je wszystkie kremy do rąk, dlatego warto pamiętać o ich codziennym używaniu.

Przeczytaj też: 6 wiosennych trendów w stylizacji paznokci, które pokochasz od razu

Zdjęcie główne: Damir Spanic/ unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*