Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Nawet codzienne czynności, które wykonujesz, mogą być dużym obciążeniem dla Twojego narządu wzroku. Praca przed komputerem, wiele godzin skupiania wzroku na ekranie telefonu, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także promieniowanie UV oraz smog sprawiają, że coraz więcej osób zmaga się z przykrymi dolegliwościami oraz pogorszeniem widzenia. Według badań, wady refrakcji mogą dotyczyć ponad 70% Polaków. Mimo tego świadomość dotycząca nawyków pozwalających cieszyć się zdrowiem oczu jak najdłużej jest wciąż niewystarczająca. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie proste czynności możesz wprowadzić do swojej codzienności, by wspierać narząd wzroku, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Podstawą profilaktyki schorzeń narządu wzroku są oczywiście rutynowe badania. Niestety większość pacjentów decyduje się odwiedzić lekarza specjalistę w momencie, gdy problem jest zaawansowany i utrudnia codzienne funkcjonowanie. To duży błąd. Wada wzroku lub dolegliwość, która została wychwycona w początkowej fazie, daje największe szanse na skuteczne przeciwdziałanie. Dlatego warto odwiedzać lekarza okulistę raz na dwa, trzy lata – nawet jeśli nie mamy zdiagnozowanej wady wzroku. Nie warto zwlekać z badaniami, gdyż są one nieinwazyjne i bezbolesne.
Więcej o rutynowym badaniu wzroku przeczytasz na blogu: https://www.wokularach.pl/blog/badanie-wzroku-jak-czesto-nalezy-je-wykonywac.
Jeśli spędzasz dużo czasu przy komputerze lub na czytaniu, zadbaj, by warunki do tego były jak najkorzystniejsze. Bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie. Kiedy tylko to możliwe, korzystaj ze światła dziennego, które jest optymalne dla Twojego wzroku. Jeśli musisz pracować przy sztucznym świetle, wybierz żarówki, które dają światło o neutralnej barwie, najbardziej zbliżonej do naturalnego. Pamiętaj też, że główne oświetlenie w pokoju to za mało. W miejscu pracy korzystaj z małej lampki, która sprawi, że wzrok będzie znacznie mniej się męczył. Możesz także skorzystać z nawilżacza powietrza, który zredukuje wysychanie oczu, zwłaszcza w klimatyzowanych czy ogrzewanych pomieszczeniach. Pamiętaj także, by zawsze mieć pod ręką nawilżające krople do oczu, które w razie potrzeby możesz zaaplikować. Zmniejszą one zaczerwienienie, uczucie piasku pod powiekami oraz będą wspierać naturalny film łzowy. Dobrą opcją dla osób pracujących przy komputerze będzie także zakup okularów z filtrem światła niebieskiego.
Promieniowanie ultrafioletowe ma degradacyjny wpływ na struktury oka. Zapalenie spojówek, skrzydlik czy retinopatia słoneczna to tylko część schorzeń, które może powodować nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne. Dlatego dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne to podstawa. Muszą być wyposażone w odpowiedni filtr UV. W przeciwnym razie nie tylko nie będą stanowiły ochrony, ale wręcz przyczynią się do szybszego uszkodzenia wzroku. Z tego powodu niezależnie od tego, czy chcesz kupić okulary słoneczne męskie, damskie czy dziecięce, zawsze szukaj ich w sprawdzonych sklepach optycznych, jak wOkularach.pl. Dzięki temu zwiększysz swój komfort widzenia, zredukujesz szkodliwy wpływ promieniowania UV na oczy, a także spowolnisz powstawanie zmarszczek wokół nich. A jeśli szukasz okularów przeciwsłonecznych o modnych wzorach i uznanych producentów, wejdź na stronę https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-okragle.
Niezależnie od tego, czy spędzasz czas przed ekranem ze względu na pracę, czy robisz to w czasie wolnym, nie zapominaj o krótkich przerwach. Po każdej godzinie spędzonej przed monitorem warto odpocząć przez 5 minut, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Dobrym pomysłem będą również proste ćwiczenia. Wystarczy przez chwilę skupić wzrok na obiekcie, który znajduje się w większej odległości lub wykonać delikatny masaż oczu. Aby rozruszać mięśnie gałek ocznych, można także porozglądać się przez kilka sekund w górę, w dół oraz na boki. To proste czynności, które regularnie wykonywanie sprawią, że oczy będą wolniej męczyły się podczas pracy, a ryzyko wystąpienia wad wzroku będzie mniejsze.
Fot.: materiał Klienta