Jak dbać o skórę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Skóra to narząd ludzkiego ciała, który uczestniczy w zachowywaniu prawidłowego kształtu organizmu, chroni inne tkanki przed wysuszeniem oraz stanowi mechaniczną barierę dla drobnoustrojów i substancji, mogących być zagrożeniem dla delikatniejszych wnętrzności. Jej rola jest często niedoceniana, a fizjologia nie ułatwia skórze prawidłowego funkcjonowania – pod względem dostarczania składników odżywczych (np. NNKT) skóra jest jednym z ostatnich narządów „w kolejce”.

Bariera hydrolipidowa

Podstawowym pojęciem, którego poznanie wydaje się najlepszym startem przy rozpoczęciu świadomej pielęgnacji skóry jest „bariera hydrolipidowa”, w skrócie nazywana BHL. Jest to warstwa obecna na powierzchni całej Twojej skóry, a składająca się z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) omega-3, omega-6 i omega-9, trójglicerydów, wolnych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i ceramidów. Jej głównym zadaniem jest ochrona Twojego organizmu przed wysuszenie, utrzymywanie optymalnego nawilżenia oraz kontrola wytwarzania sebum. Kiedy bariera hydrolipidowa zostaje zaburzona, skóra zaczyna wyglądać niekorzystnie – jest sucha, ściągnięta, zaczerwieniona i podrażniona, z czasem przyjmuje ziemistoszary kolor, a także zaczyna produkować nadmierne ilości sebum. Objawem tych zmian jest trądzik, nieprzyjemne uczucie ściągnięcia po umycia twarzy, a także pojawiające się alergie i nadwrażliwość na kosmetyki, które wcześniej dobrze Ci się sprawdzały. Podstawą dbania o skórę jest odbudowanie naruszonej bariery hydrolipidowej – niezależnie, czy wiąże się to z widocznymi i nieestetycznymi objawami, czy tylko dyskomfortem.

Jak odbudować BHL?

Przyczyny uszkodzenia bariery hydrolipidowej mogą być bardzo różne. Do najpopularniejszych należą zanieczyszczenia ze środowiska (na przykład smog albo dym papierosowy), noszenie ciężkiego i silnie matującego makijażu, przebywanie w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (między innymi w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w dużym słońcu), stosowanie agresywnej pielęgnacji (szczególnie oczyszczającej) oraz używanie akcesoriów do mycia (wacików kosmetycznych i peelingów mechanicznych). Niektórych z tych czynników nie będziesz w stanie wyeliminować, ale na szczęście na te, które dla Twojej skóry są najgorsze – czyli agresywną pielęgnację oraz używanie akcesoriów do mycia – jesteś w stanie wpłynąć już dzisiaj. Pozbycie się przyczyn uszkodzenia BHL jest ważnym krokiem, który pomoże Ci zacząć świadomą pielęgnację Twojej skóry. A co dalej? Odbudowywanie bariery hydrolipidowej jest bardzo proste! Wystarczy Ci codzienna praktyka nakładania dwóch warstw wieczornej pielęgnacji. Pierwszą warstwę powinien stanowić olej bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (to może być olej arganowy, olej z ogórecznika, olej z wiesiołka, olej z czarnuszki czy olej konopny), a drugą krem okluzyjny, czyli zawierający w składzie dużo emolientów (na przykład Cetyl Alcohol, Mirystyl Mirystate, Caprylic Triglyceride, Hexyl Decanol, Cetearyl Alcohol, Dicapryl Ether). I to naprawdę wszystko. W miarę, jak stan Twojej skóry będzie się poprawiał, możesz dołożyć składniki aktywne (między innymi kwasy albo retinol), a także zadbać o dodatkowe nawilżenie skóry w pielęgnacji porannej – w tym przypadku świetnie sprawdzą się aloesowe kosmetyki, serum z hialuronianem sodu, preparaty zawierające peptydy czy kremy z trehalozą.

Zapewnij sobie relaks

Organizm nie jest zespołem niezależnych od siebie części, ale raczej zbiorem współpracujących elementów. To, co jesz, wpływa na stan Twojego serca, mózgu czy skóry. Zdrowe płuca, żołądek czy nerki mogą odbić się pozytywnie na kondycji włosów i paznokci. Dlatego ważne jest, aby dbać nie tylko o dostarczanie skórze odpowiednich substancji, ale również dbanie o styl życia i wewnętrzny spokój. Relaks może być skuteczną metodą na radzenie sobie ze stresem, a dobrym sposobem na ukojenie nerwów po ciężkim dniu będzie masaż. Skorzystaj z oferty dostępnej na: https://www.botanicumstudio.pl/ i ciesz się chwilą wytchnienia i odpoczynku. Użycie olejów podczas masażu może sprawić, że Twoja skóra będzie wyglądała zdrowiej i nabierze blasku, a obniżenie poziomu kortyzolu pozytywnie wpłynie na radzenie sobie z takimi problemami jak na przykład trądzik.

Zdjęcie główne: pexels.com/Daria Liudnaya

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*