Odcień lakieru do paznokci a karnacja. Podpowiadamy, jak dobrać kolor manicure do koloru skóry

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednie dobranie odcienia lakieru do paznokci wymaga uwzględnienia przede wszystkim naszej karnacji. Dzięki temu dłonie staną się prawdziwą wizytówką kobiety.

Dlaczego warto dobrać lakier do karnacji?

Istnieją różne odcienie karnacji, które wymagają dopasowania odpowiedniego koloru lakieru do paznokci. Jest to niezwykle istotne przy tworzeniu perfekcyjnego manicure, gdyż będzie to świadczyć o naszym zadbaniu i staraniach o utrzymanie jak najlepszej pielęgnacji dłoni. Zanim jednak przejdziemy do malowania paznokci, należy zacząć od wybrania głównego odcienia i temperatury naszej skóry. Na bazie ogólnych zasad, które przystosowane są do czterech rodzajów karnacji, można stworzyć formułę, która umożliwi idealne dopasowanie barwy paznokci do naturalnych odcieni skóry. Aby zyskać uznanie dotyczącego Twojego gustu, koniecznie zapoznaj się z wyróżnikami każdej karnacji.

Skóra jasna o barwie kości słoniowej

Jest to najjaśniejszy rodzaj karnacji, który charakteryzuje się lekko beżową barwą. Przebijają się przez nią zielonkawe żyły, co sprawia, że skóra wydaje się ciepła. Ten naturalny kontrast idealnie nadaje się do pracy przy paznokciach. Jako że dominuje jasny odcień skóry, dopasują się do niej takie kolory jak:

 • brązowy,
 • rudy,
 • złoty,
 • nude w ciepłym odcieniu.

Do karnacji o barwie kości słoniowej warto stosować ciemne barwy i kontrasty, jeśli tylko mają w sobie żółtawy pierwiastek.

Skóra porcelanowa

Kolejnym bardzo jasnym odcieniem jest skóra porcelanowa. W jej przypadku nie ma już mowy o beżowym odcieniu, a raczej widocznym lekkim różu. Skóra ta szybko się czerwieni, a zwłaszcza w reakcji na słońce. W połączeniu z błękitnymi żyłkami tworzy chłodną kombinację, więc w tym przypadku żółtawe barwy paznokci będą zdecydowanie złym rozwiązaniem. Zamiast tego lepiej wybrać:

 • ciemne odcienie czerwieni,
 • malinowy,
 • żurawinowy,
 • jagodowy.

Warto również zdecydować się na różne odcienie różu, choć niewskazane jest sięganie po pastele. Dlaczego? Pastelowe odcienie różu sprawiłyby, że paznokcie zlałyby się z karnacją, a dłonie wyglądałyby blado i nieatrakcyjnie.

Skóra o średniej karnacji

Najbardziej niemożliwa do określenia karnacja nazwana jest mianem średniej bądź oliwkowej. W jej przypadku trudność stanowi określenie odcienia skóry, a żyłki nie są ani błękitne, ani zielonkawe. Skóra ta nie jest jeszcze śniada, ale z pewnością nie jest określana mianem jasnej. Jest to też karnacja idealna do łatwego opalania się. Co więcej, rzadko będzie się przy niej cierpiało na skutki poparzenia słonecznego. Jakie lakiery wybrać w przypadku takiej skóry? Przede wszystkim stosuj wyraziste i jaskrawe barwy:

 • intensywny róż,
 • odcienie pomarańczy również znajdą swoje wyjątkowe zastosowanie,
 • czerwień – wyraziście podkreśli Twoje piękno i uwydatni dłonie.

Z taką karnacją należy unikać przede wszystkim rudości i granatu. Zamiast nich warto sięgnąć po odcień betonu, jasnoszary czy inne odcienie szarości.

Skóra śniada

Jest najprostsza do określenia. Szczególnie w porze zimowej można dostrzec zazdrosne spojrzenia, które kierowane są do posiadaczek takiej właśnie karnacji. Naturalnym jest stan skóry i odcień, który inne kobiety mogą osiągnąć dopiero po wielu godzinach opalania się. Skóra śniada ma jeszcze więcej plusów. Jest uniwersalna kolorystycznie. Do tej karnacji będzie pasować praktycznie każda barwa i kolor. Należy unikać jedynie brązu, który zlewałby się z karnacją. W przypadku skóry śniadej:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*